شهرهای سوئد، بدون پول نقد در سال 2030

در ۲۲ اسفند | مجموعه علمی آموزشی, مقالات | توسط | دیدگاه 1 دیدگاه

امسال، سوئد رتبه اول پایداری را در نمایه اقتصاد جهانی سبز کسب کرد. این کشور همیشه یکی از اولین‌ها در زمینه فن‌آوری‌های جدید است. اولین بودن، سنّت شده است. در سال 1661، سوئد برای اولین بار اسکناس را در اروپا معرفی کرد. در سال 2030، اولین ملت بدون پول نقد در جهان خواهد شد.

در سوئد، هزینه چهار پنجم از خریدها توسط کارت اعتباری یا الکترونیکی پرداخت می‌شود. این امر در معاملات خرده فروشی به بیش از 80٪ می‌رسد. این امر بر عکس سایر کشورهای مشابه اسکاندیناوی و جنوب اروپا است، که در آن پول نقد هنوز هم قوی است و مکان‌های زیادی وجود دارد که فقط پول نقد قبول می‌کنند. بانک‌های سوئد، برای شهروندان هفت سال به بالا (با اجازه والدین)کارت بانکی صادر می‌کند، که بیش از 97 درصد جمعیت را شامل می‌شود.

امروزه در استکهلم نیازی نیست پول نقد داشته باشید

حساب‌های نقدی کمتر از 3٪ کل اقتصاد سوئد را تشکیل می‌دهند. بیشتر از 99٪ از تجار، شرایط کارت بانکی را قبول کرده اند و مصرف کننده با پول نقد تنها 41٪ از کل معاملات را پرداخت می‌کند. چندین سال قبل حمل و نقل عمومی استکهلم دریافت پول نقد را متوقف کرد. بلیط‌ها پیش پرداخت می‌شد، پرداخت با استفاده از یک نرم‌افزار تلفن همراه انجام شده، و یا توسط کارت بانکی/ اعتباری از راننده خریداری می‌شد. ساکنان معمولاً یک کارت سفر ماهانه می‌خرند، که هم راحت‌تر و هم ارزان‌تر از خرید بلیط فردی است.

بانک‌ها برای از بین بردن پول نقد همکاری می‌کنند: فقط یکی از شش بانک بزرگ در سوئد هنوز هم با پول نقد کار می‌کند. در سال 2012، شش بانک برای ساخت پلت‌فرم پرداخت فوری تلفن همراه برای کمک به پرداخت الکترونیکی آسان برای مشتریان با هم همکاری کردند.

در تعداد فزاینده‌ای از فروشگاه‌ها، نشانه‌هایی مانند “پرداخت بدون پول نقد در این فروشگاه” وجود دارد. بیشتر سوئدی‌ها، خصوصاً نسل‌های جوان‌تر، هرگز پول نقد حمل نمی‌کنند. بازدیدکنندگان لازم نیست نگران نرخ ارز باشند. پول نقد هرگز، حتی برای خریدهای کوچک مانند یک شکلات داغ در بازار کریسمس مورد نیاز نیست. همه فروشندگان یک تراشه و پین کارت خوان تلفن همراه مانند چیزی که توسط شرکت پرداخت همراه استکهلم iZettle طراحی شد، دارند. یکی دیگر از راه‌حل‌ها، پرداخت تلفن همراه است که به سرعت نه تنها در سوئد بلکه در 30 کشور دیگر، به صورت بی سیم درحال رشد است. تعداد فزاینده‌ای از کسب و کارها در حال حاضر می‌توانند به مشتریان خود یک فرم جایگزین پرداخت بی سیم ارائه دهند.

با وجود همه اینها، بانک مرکزی سوئد اسکناس‌ها و سکه‌های جدیدی طراحی کرده است. این بانک قصد دارد در سال 2015 کل مجموعه اسکناس‌ها و سکه‌ها را با هدف  اضافه کردن یک ویژگی امنیتی جدید مورد بررسی قرار دهد. این ممکن است آخرین اسکناس و سکه در تاریخ پول سوئد باشند.

شهرهای سوئد: بدون پول نقد در سال 2030

شهرهای سوئد: بدون پول نقد در سال 2030

یک دلیل عملی: مبارزه با جرم

برخی از دلایل از بین بردن پول نقد شامل ساختارهای حمل و نقل امن‌تر، که در حال حاضر در پایتخت سوئد انجام می‌شود و کاهش سرقت بانک و مواد مخدر، جعل و تقلب و بازارهای اسلحه است. همچنین به معنای اجتناب از مالیات کمتر می‌باشد. از آنجا که دیگر هیچ پول نقدی در اکثر بانک ها وجود ندارد، سرقت از بانک بطور قابل توجهی در سال گذشته کاهش یافته است.

آینده پول

آینده پول و تجزیه و تحلیل توسعه جامعه بدون پول نقد، تجزیه و تحلیل راه‌های دستیابی به آن و چالش‌ها و مزایایی که می‌تواند به ارمغان بیاورد، در دانشگاه‌های اروپا به صورت منظم، مورد بحث و مطالعه قرار گرفته است. در 13 و 14 ماه می سال 2014، سومین میزگرد  انجمن بین المللی بدون پول نقد  (ICSR) در استکهلم برگزار شد.

این میزگرد جامعه بدون پول نقد را از چند دیدگاه بررسی کرد. موضوع‌های مورد بحث شامل پول نقد در آینده و عواقب اجتماعی یک جامعه بدون پول نقد بود. موضوعات دیگر شامل راه‌حل‌های جدید پرداخت به عنوان فن‌آوری‌های مخرب، فن‌آوری پرداخت در حال ظهور، مدل های کسب و کار پرداخت در حال ظهور، پرداخت زیست‌متریک، صداقت و حفظ حریم خصوصی و طراحی فن‌آوری و پرداخت جدید، به عنوان مثال NFC (ارتباطات نزدیک برد) بود.

FavoriteLoadingاضافه کردن به لیست علاقه مندی ها

One Response

  1. رضا گفت:

    کار بسیار جالبی است. این سیاست هم کار را تسهیل می کند و از اتلاف وقت و زمان جلوگیری می کند و هم می تواند منجر به صرفه جویی در هزینه ها و جلوگیری از فرسایش اسکناس گردد که هزینه زیادی را هرساله بر کشور ما تحمیل می کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

« »

Scroll to top