در چه مواردی شهرداری مجاز است اراضی و املاک شهرداری را بدون انجام تشریفات مزایده به فروش برساند؟

پرسش‌ و پاسخ تخصصی مدیریت شهریدسته بندی: اداری مالی و حقوقیدر چه مواردی شهرداری مجاز است اراضی و املاک شهرداری را بدون انجام تشریفات مزایده به فروش برساند؟
1 Answers
جلال عضو سایت answered 2 سال ago

فروش زمین و املاک حتماً بایستی از طریق انجام مزایده کتبی انجام گیرد صرفاً در موارد زیر استثناء وجود دارد: 1- در اجرای قانون اصلاح ماده 101 قانون شهرداری (مصوب سال1390)، به استناد تبصره های 3 و 4 قانون مذکور در مواردی که امکان انواع سرانه و شوارع و معابر از زمین مورد تفکیک و افراد میسر نباشد، شهرداری می تواند با تصویب شورای اسلامی شهر معادل قیمت آن را بر نرخ کارشناس رسمی دادگستری از مالک دریافت کند. 2- به استناد ماده واحده قانون اصلاح ماده (19) قانون نوسازی و عمران شهر (مصوب سال 1388) هرگاه نتیجه اجراء طرحهای مصوب شهری تمام یا قسمتی از معابر عمومی به صورت متروک درآید و در مالکیت اوقاف و اشخاص حقیقی و حقوقی نباشد، آن قسمت متعلق به شهرداری است و چنانچه شهرداری قصد فروش آن را داشته باشد مشروط بر این که آن مقدار زمین قابلیت صدور جواز و استفاده مستقل را نداشته باشد مالک مجاور در خرید آن با قیمت کارشناس روز با ترک تشریفات مزایده حق تقدم خواهد داشت. در صورتی که ملک یاد شده در مجاورت املاک و با مالکین متعدد باشد تشریفات مزایده بین آنها برگزار می شود.

FavoriteLoadingاضافه کردن به لیست علاقه مندی ها
FacebookTwitterGoogle+PinterestLinkedIn

در بهمن ۲۶ | توسط

Scroll to top