آیا می توان برخی از وظایف شهرداری را به پیمانکار بخش خصوصی واگذار نمود؟

پرسش‌ و پاسخ تخصصی مدیریت شهریدسته بندی: امور شوراهای اسلامی شهرآیا می توان برخی از وظایف شهرداری را به پیمانکار بخش خصوصی واگذار نمود؟
1 Answers
جلال عضو سایت answered 2 سال ago

برون سپاری وظایف قابل واگذاری دستگاههای اجرایی، از جمله شهرداریها از مسائلی است که همواره بر آن تأکید شده است از جمله، بند ز ماده 174 قانون برنامه پنجم اما موضوعی که در این خصوص باید مورد توجه جدی قرار گیرد عبارت است از:
1- در صورتی که کارکنان پیمانکار، صرفا دارای رابطه استخدامی یا شرکت مقاطعه کار داشته و در جهت انجام تکالیف و تعهدات پیمانکار در شهرداری فعالیت داشته باشند فاقد هر گونه رابطه استخدامی با شهرداری خواهند بود و لذا باید توجه شود که حقوق و مزایای کارکنان مذبور توسط شرکت کارفرما پرداخت شده و شهرداری از هر گونه اقدامی که به صورت ضمنی دلالت بر وجود رابطه کارگری وکارفرمایی و یا استخدامی باشهرداری باشد خودداری نماید.
2- شهرداری مکلف است بر اساس ماده 13 قانون کار و تبصره های ذیل آن و ماده 38 قانون تامین اجتماعی، در متن قرارداد، پیمانکار را متعهد به رعایت کلیه حقوق و مزایای کارگران خود نماید. در غیر این صورت شهرداری ملزم به پرداخت مطالبات قانونی و احتمالی کارگران شرکت پیمانکاری طرف قرارداد خواهد بود.
3- در صورت رعایت بند 1 و2  از آنجاییکه بخش خصوصی می تواند بازدهی بیشتری داشته باشد و کمتر تحت تاثیر فشارهای سیاسی و تحولات مدیریتی قرار گیرد و همچنین میتواند تحت شرایط رقابتی فعالیت کند و درگیر فرایند پیچیده و خشک اداری که عموم دستگاههای اجرایی و از جمله شهرداری به آن مبتلا هستند نگردد، واگذاری وظایف به بخش خصوصی علاوه بر صرفه جویی جدی در هزینه ها، امر نظارت شهرداری بر وظایف اصلی و قانونی این نهاد را افزایش خواهد داد.
 

FavoriteLoadingاضافه کردن به لیست علاقه مندی ها
FacebookTwitterGoogle+PinterestLinkedIn

در بهمن ۲۶ | توسط

Scroll to top