فرآیند نحوه تملک و تقسیم املاک و اراضی در شهرداری چگونه است؟

پرسش‌ و پاسخ تخصصی مدیریت شهریدسته بندی: اداری مالی و حقوقیفرآیند نحوه تملک و تقسیم املاک و اراضی در شهرداری چگونه است؟
1 Answers
جلال عضو سایت answered 3 سال ago

به استناد قانون نحوه تقسیم ابنیه، املاک و اراضی مورد نیاز شهرداری ها (مصوب 1370) و لایحه قانونی نحوه خرید و تملک اراضی و املاک برای اجرای برنامه های عمومی، عمرانی و … (مصوب 1358) شهرداری ها باید برای اجرای برنامه های عمومی و عمرانی مصوب به شرح ذیل عمل نمایند:

  • پس از تأمین اعتبار توافق با مالک انجام پذیرد (در توافقات باید اولاً صرفه و صلاح شهرداری رعایت شود، ثانیاً مقررات قانونی مانند انتقال اسناد رسمی بلافاصله انجام پذیرد. ثالثاً به تصویب شورای اسلامی شهر برسد.)
  • در صورت عدم توافق، قیمت روز توسط هیأتی مرکب از سه نفر کارشناس رسمی دادگستری و مورد وثوق که یک نفر به انتخاب شهرداری، یک نفر به انتخاب مالک یا صاحب حق و نفر سوم به انتخاب طرفین (درصورت عدم توافق کارشناس سوم با معرفی دادگاه محل وقوع ملک). رأی اکثریت هیأت مزبور قطعی و لازم الاجراست.

تذکر) هرگاه مالک یا مالکین، کارشناس خود را ظرف مدت یک ماه از تاریخ اعلام دستگاه به یکی از صور ابلاغ کتبی، انتشار در یکی از روزنامه های کثیرالانتشار یا آگهی در محل تعیین ننماید و در مواردی که به علت مجهول بودن مالک، عدم تکمیل تشریفات ثبتی و … امکان انتخاب کارشناس میسر نباشد. دادگاه صالحه محل وقوع ملک حداکثر ظرف مدت 15 روز از تاریخ مراجعه شهرداری نسبت به تعیین کارشناس اقدام می نماید.

  • در صورتی که مالک ظرف مدت یک ماه ازتاریخ اعلام شهرداری به یکی از موارد ذکر شده برای انجام معامله مراجعه نکند یااز انجام معامله به نحوی استنکاف نماید مراتب برای بار دوم به وی اعلام می شود.

پس از گذشت مدت 15روز از تاریخ ابلاغ مجدد، ارزش تقویمی ملک طبق نظر هیأت کارشناسی به میزان و مساحت مورد تملک به صندوق ثبت محل تودیع و دادستان محل یا نماینده وی، سند انتقال را امضاء و ظرف مدت یکماه به تخلیه و خلع ید اقدام خواهد نمود.

  • در صورتی که فوریت اجرای طرح با ذکر دلائل موجه به تشخیص وزیر کشور ضرورت داشته باشد میتواند قبل از انجام معامله قطعی و با تنظیم صورت مجلس وضع موجود ملک با حضور مالک یا نماینده وی و در غیاب او، نماینده دادستان و کارشناس رسمی نسبت به تصرف و اجرای طرح اقدام نماید. البته شهرداری مکلف است حداکثر تا سه ماه از تاریخ تصرف نسبت به پرداخت یا تودیع قیمت عادله طبق مقررات قانونی اقدام نماید.
FavoriteLoadingاضافه کردن به لیست علاقه مندی ها

در بهمن ۲۶ | توسط

Scroll to top