بهترین تجربه، بدترین تجربه

تجربه : اهمیت بکارگیری مدیریت دانش در شهرداری مشهد

در ۲۴ اسفند | مجموعه تجربیات ثبت شده | توسط | دیدگاه بدون دیدگاه

امروزه مدیریت دانش به عنوان یکی از موضوعات مهم در کلیه سازمانها و نهادهای مختلف کاربرد دارد. گرچه مراحل متفاوت و دیدگاه های مختلفی در این زمینه ارائه گردیده و از جنبه های مختلف مورد توجه قرار گرفته است؛ لیکن ماهیت کلی مدیریت دانش آن است که باید تمامی دانش های مستند و غیرمستند در یک سازمان، در بانک هایی ذخیره گردد که قابلیت استفاده و بهره برداری های بعدی را داشته و از موازی کاری و دوباره کاری جلوگیری به عمل آورد.
در این زمینه یکی از پارامترهایی که در مدیریت دانش به آن توجه می گردد، مستندسازی تجربه کارکنان از موضوعاتی است که در محیط کار با آن روبرو بوده و آن را تجربه کرده اند. شهرداری مشهد نیز به عنوان یکی از ابرسازمانهای شهر، در این زمینه با مشکلاتی مواجه بود. کارکنان حاضر به ثبت تجارب خود نبودند و انگیزه ای نیز برای ثبت در آنان وجود نداشت.
مدیریت پژوهش و مطالعات راهبردی به عنوان متولی امر مدیریت دانش، اقدام مهمی را در این زمینه ارائه نمود. به این ترتیب که با توجه به اینکه یکی از ابزارهای ارتقاء شغلی کارکنان، گواهینامه دوره های آموزشی است که هر کارمند باید در طی سال به دست آورد، این امر می توانست ابزار انگیزشی مناسبی برای ثبت تجارب باشد. از سویی با توجه به اینکه بسیاری از کارکنان، در این زمینه آموزش لازم را ندیده و قادر به ثبت تجربه خود نبودند، برگزاری دوره آموزشی تجربه نویسی می توانست در این زمینه مؤثر باشد.
با توجه به موارد فوق، دوره آموزشی تجربه نویسی در طی 8 ساعت آموزش ضمن خدمت، برنامه ریزی و با حضور یکی از اساتید متخصص در این زمینه برگزار گردید. ارزیابی و اعطای گواهینامه دوره نیز منوط به ثبت یک تجربه در بانک مدیریت دانش شهرداری گردید.
نتیجه آن شد که در حالیکه قبل از برگزاری دوره، هیچ تجربه ای از سوی کارکنان ثبت نگردیده بود، بعد از دوره و از آنجا که اعطای گواهینامه دوره و اعمال آن در ارتقاء شغلی، منوط به درج یک تجربه گردیده بود، بعد از این دوره آمورشی، 450 تجربه مختلف از سوی کارکنان در بانک دانش شهرداری مشهد، بارگذاری گردید و بسیاری از کارکنان، شیوه ثبت تجربه را نیز فراگرفتند.
تجربه «تجربه نویسی» در شهرداری مشهد، اقدام بسیار مناسبی بود که می تواند در سایر شهرداری ها و سازمانهای مختلف نیز مؤثر بوده و کارآیی داشته باشد.

FavoriteLoadingاضافه کردن به لیست علاقه مندی ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

« »

Scroll to top