5 نکته مشترک بین شهرهای شاد

5 نکته مشترک بین شهرهای شاد

در ۱۴ آذر | مجموعه علمی آموزشی, مقالات | توسط | دیدگاه 1 دیدگاه

5 نکته مشترک بین شهرهای شاد

آیا می‌خواهید عاشق زندگی خود باشید؟ یک بلیت قطار، و نه اتوبوس، تهیه کرده و راه را آغاز کنید.

همه ما می‌دانیم که چقدر نقش امنیت شغلی، همسری که دوستش داریم و حتی یک حیوان خانگی در احساس رضایت از زندگی اهمیت دارد. اما محل زندگی شما از آنچه فکر می‌کنید نیز نقش بسیار بیشتری ایفا می‌کند، و برای آن‌هایی که در شهر زندگی می‌کنند، تفاوت در عواملی که منجر به کیفیت بالاتر زندگی می‌شود، بیشتر است.

تأثیر، آن چنان قدرتمند است که افرادی که به یک شهر جدید نقل مکان کرده‌اند، خودشان گزارش داده‌اند که میزان خوشحالی (یا عدم خوشحالی) شان نسبتاً متمایل به میانگینِ آن‌هایی است که از قبل در آن شهر زندگی می‌کرده‌اند. این آمار بر اساس مقاله‌ای با عنوان “شهرهای ناخشنود” که توسط اداره ملی تحقیقات اقتصادی تهیه شده است می‌باشد. این مقاله می‌گوید، “ساکنان جدید شهرها [ی ناخشنود] به همان میزان ساکنان با سابقه سکونت زیاد، غیر خوشحال به نظر می‌رسند، و هنوز هم افرادی هستند که به این شهرها نقل مکان می‌کنند”.

این نویسندگان به منظور کشف اینکه چرا برخی شهرها – مثل دترویت و نیویورک – این طور به نظر می‌رسند که موجب ناخشنودی (عدم خوشحالی) ساکنین خود می‌شوند، شماری از عوامل چون حمل‌ و نقل عمومی، اقلیم، و درآمد را مورد بررسی قرار داده‌اند. ایشان در این فرآیند، دلایلی نیز برای اینکه چرا ساکنین شادترین شهرها احساس رضایت زیادی دارند، یافتند. در نتیجه این گزارش و دیگر منابع، در اینجا تحقیقاتی ارائه شده‌اند که بررسی می‌کنند چرا برخی ساکنین خاص شهری، همان گونه که خود می‌خواهند احساس می‌کنند.

رفت ‌و آمدهای کوتاه

جای تعجبی نیست: مطالعه انجام شده توسط دفتر آمار ملی انگلستان (ONS) در بردارنده‌ی این است که هرچه افراد زمان بیشتری را صرف رفت‌ و آمدهای روزانه کنند، احساس نارضایتی و اضطراب بیشتری خواهند داشت. از لحاظ رفاه کلی، این تأثیر نسبتاً کم بوده، اما ONS آن را از لحاظ آماری معنی دار می‌پندارد.

این گزارش همچنین شیوه‌ای که افراد سرکار می‌روند و تأثیر آن بر کارشان را بررسی کرد. در اینجا،ONS دریافت آن‌هایی که با قطار یا مترو رفت و آمد می‌کنند، شادتر از افرادی هستند که با تاکسی یا اتوبوس می‌روند.

مطالعه دیگری از دانشگاه مک گیل در مونترال یافته‌های بالا را مورد حمایت قرار داد. این تحقیق نشان می‌دهد افرادی که در مسیر خود به محل کار می‌توانند مولد ‌باشند– برای مثال با مطالعه، نوشتن یا صحبت کردن با تلفن – نسبت به دیگر همکارانشان شادتر هستند.

زمستان‌های معتدل

واضح است که ساکنین منطقه آفتابی هونولولو باید شادتر از ساکنین منطقه بوفالوی نیویورک باشند که مرتباً برف می‌بارد. نویسنده‌ی گزارش “شهرهای ناخشنود” می‌نویسد: “همبستگی بین هوای گرم و رشد شهری شناخته شده است… و قطعاً زمستان‌های سخت می‌توانند افسردگی آور باشند”.

با این حال، در بهترین حالت، مقدار شادی ای که در شهرهای با زمستان‌های معتدل دریافت می‌شود، کم است. و معلوم است که مقدار باران کم، به کسی آسیب نمی‌رساند؛ هیچ گونه همبستگی بین میزان بارندگی سالیانه و عدم خوشحالی وجود ندارد.

اعتماد اجتماعی

چارلز مونتگومری، نویسنده کتاب شهر شاد، خطاب به Pacific Standard می‌گوید، ” قوی‌ترین همبستگی شادی در شهرها، اعتماد اجتماعی است، و سطح اعتماد اجتماعی به میزان پیاده مداری شهر گره خورده است”.

مونت‌گومری در کتابش می‌نویسد: “افرادی که در محله‌های تک‌ فعالیتی و ماشین محور خارج از مراکز شهری زندگی ‌می‌کنند، بسیار کمتر به مردم اعتماد می‌کنند، نسبت به افرادی که در محله‌های ‌پیاده مدار زندگی می‌کنند؛ جایی که منطقه مسکونی با مغازه‌ها، خدمات و محل کار ادغام شده است”.

 فضاهای سبز

ساکنان شهری، مستعد ابتلا به احساس کلاستروفوبیا (ترس از محیط‌ های محصور و تنگ) در مناطق پر جمعیت شهری هستند، پس جای تعجب نیست که آن‌ها عاشق پارک‌ها و مراکز تفریحی باشند. این همان چیزی است که آزمایشگاه مصرفی اریکسون در زمان بررسی وجوه زندگی شهری که افراد از سراسر جهان با آن بیشترین یا کمترین احساس خشنودی را می‌کنند، کشف کرده است.

 بر اساس این گزارش، “به طور کلی در میان عوامل اندازه‌گیری شده، عاملی که بالاترین میزان همبستگی با شادی در زندگی شهری را به نمایش می‌گذارد، فراوانی قابل درک پارک‌ها و فضاهای سبز تمیز و سبز است.

سرمایه انسانی

مقاله “شهرهای ناخشنود” چنین نشان داد که مناطق با جمعیت تحصیل کرده‌تر، سطح بیشتری از شادی را گزارش کرده‌اند، این یافته از سوی تحقیقات اخیر نیز حمایت شده است. شاخص سلامت گالوپ برای شادی شهری در سال 2010 دریافت که رفاه یک شهر به شکل مثبتی با سرمایه انسانی، یا سهم جمعیت از مدرک کارشناسی و بالاتر از آن در ارتباط است. این همبستگی، از هر متغیر دیگری از قبیل بیکاری، درآمد و حقوق قوی‌تر بوده است.

FavoriteLoadingاضافه کردن به لیست علاقه مندی ها

One Response

  1. […] این کتاب، این می‌باشد که یک شهر قابل زیست، یک شهر شاد […]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

« »

Scroll to top