‌قانون تأسیس شرکت سهامی خاص پایانه‌های عمومی وسائل نقلیه باربری

در ۳ اسفند | مجموعه حمل و نقل و ترافیک, قوانین مدیریت شهری | توسط | دیدگاه بدون دیدگاه

‌قانون تأسیس شرکت سهامی خاص پایانه‌های عمومی وسائل نقلیه باربری

ماده واحده ـ به منظور بهره برداری، توسعه و نگاهداری پایانه های عمومی وسائل نقلیه سنگین باربری مستحدثه موجود و نیز احداث، بهره برداری، توسعه و نگهداری پایانه های عمومی مورد نیاز در کلیه نقاط کشور که به تشخیص وزارت راه و ترابری ایجاد آنها جهت ارائه خدمات به رانندگان وسائل نقلیه باربری ضرورت خواهد یافت، شرکت سهامی پایانه های عمومی وسائل نقلیه باربری تأسیس می گردد. احداث پایانه وسائل نقلیه باربری توسط شرکت موضوع این قانون مانع احداث و تأسیس پایانه باربری توسط بخش غیر دولتی مطابق ضوابط وزارت راه و ترابری نمی باشد.

تبصره1 ـ مجمع عمومی این شرکت مرکب از وزرای راه و ترابری، برنامه و بودجه، امور اقتصادی و دارایی خواهدبود. ریاست مجمع بر عهده وزیر راه و ترابری است.

تبصره 2 ـ سهام پایانه هر محل تا 49% قابل واگذاری به بخش غیر دولتی می باشد نحوه واگذاری در اساسنامهشرکت مشخص می گردد.

تبصره 3 ـ اساسنامه شرکت در چهارچوب این قانون و ماده 300 قانون تجارت ظرف مدت 3 ماه از تاریخ تصویب اینقانون توسط وزارت راه و ترابری تهیه و پس از تصویب مجمع عمومی به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید.

تبصره 4 ـ شرکت موظف است بهره برداری از فروشگاهها و غرفه های پایانه از قبیل تعمیرگاهها، کارگاههای فنی، فروشگاههای قطعات یدکی، سالنهای تعویض روغن و رستوران را طبق آیین نامه ای که توسط وزارت راه و ترابری تهیه و پس از تأیید مجمع عمومی به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید به بخش غیر دولتی واگذار نماید.

تبصره 5 ـ شرکت به صورت خودکفا اداره می گردد و در قبال خدماتی که ارائه می نماید وجوهی دریافت می دارد، نوع خدمات و میزان وجوه دریافتی بر اساس آیین نامه ای خواهد بود که با پیشنهاد وزارت راه و ترابری به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید.

تبصره 6 ـ شرکتها و مؤسسات باربری موظفند در پایانه هایی که احداث می شود مستقر گردند مگر آنکه از خود دارای تأسیسات و تجهیزات متناسب با نوع فعالیت مطابق با ضوابط وزارت راه و ترابری باشند، در غیر این صورت از فعالیت آنان جلوگیری خواهد شد.

تبصره 7 ـ شرکت می تواند از محل درآمدهای خود نسبت به ایجاد تأسیسات رفاهی بین راهی در نقاط محرومکشور که بخش غیر دولتی راغب به ایجاد آن نیستند اقدام نماید.

قانون فوق مشتمل بر ماده واحد و هفت تبصره در جلسه علنی روز چهارشنبه بیست و هشتم دی ماه یک هزارو سیصد و شصت و هفت مجلس شورای اسلامی تصویب و در تاریخ 1367.11.5 به تأیید شورای نگهبان رسیده است. رئیس مجلس شورای اسلامی ـ اکبر هاشمی

FavoriteLoadingاضافه کردن به لیست علاقه مندی ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

« »

Scroll to top