‌قانون اصلاح لایحه قانونی احداث پایانه‌های مسافربری و ممنوعیت تردد اتومبیلهای مسافربری برون‌شهری در داخل‌شهر تهران

در ۳ اسفند | مجموعه حمل و نقل و ترافیک, قوانین مدیریت شهری | توسط | دیدگاه بدون دیدگاه

‌قانون اصلاح لایحه قانونی احداث پایانه‌های مسافربری و ممنوعیت تردد اتومبیلهای مسافربری برون‌شهری در
داخل‌شهر تهران

ماده واحده ـ عنوان لایحه قانونی احداث ترمینالهای مسافربری و ممنوعیت تردد اتومبیلهای مسافربریبین شهری در داخل شهر تهران مصوب1359.2.9 شورای انقلاب جمهوری اسلامی ایران به شرح فوق تغییر و مواد 2 و 3 تبصره ذیل آنها و مواد 5 و 6 آن به شرح زیر اصلاح می گردد:

ماده 2 ـ شهرداریها غرفه های پایانه های شهر را به شرکتهای مسافربری که طبق ضوابط وزارت راه و ترابریتشکیل می شوند در مقابل اخذ اجاره بهای مناسب به صورت نمایندگی واگذار می نمایند. شرکتهای تعاونی مسافربری اولویت خواهند داشت.

تبصره ـ شرایط واگذاری غرفه ها طبق آیین نامه ای خواهد بود که توسط وزارتین کشور و راه و ترابری تهیه و بهتصویب هیأت وزیران خواهد رسید. این واگذاری مشمول مقررات قانون روابط موجر و مستأجر نبوده و حقوق استیجاری و کسب و پیشه باری متصرفین یا متصدیان آنها ایجاد نخواهد کرد و هر موقع که شهرداری لازم بداند با موافقت وزارت راه و ترابری می تواند محل را با توجه به شرایط واگذاری و با اخطار قبلی لااقل دوماهه تصرف نماید.

ماده 3 ـ مدیریت بهره برداری، برنامه ریزی، سیاست گذاری، نرخ گذاری در امر مسافربری برون شهری و نظارت بر کیفیت عرضه خدمات مربوط به آن و مسئولیتهای مربوط به جابجایی مسافر بر عهده وزارت راه و ترابری می باشد مالکیت و مدیریت تأسیسات پایانه های شهرداری و مسئولیت خدمات مربوط به آنها بر عهده شهرداریها می باشد و شهرداریها کلیه عوارض و حقوق قانونی خود را وصول خواهند نمود.

تبصره ـ شهرداریهای سراسر کشور موظف به ارائه امکانات مناسب در محل پایانه ها به وزارت راه و ترابریمی باشند.

ماده 5 ـ شهرداریهای شهرهای با بیش از پنجاه هزار نفر جمعیت سراسر کشور موظفند نسبت به ایجاد پایانهمسافربری برون شهری در محلهای مناسب بر اساس مفاد این قانون با توجه به امکانات، اقدام نمایند.

تبصره ـ احداث پایانه مسافربری توسط شهرداری مانع احداث پایانه توسط بخش تعاونی یا خصوصی با رعایتضوابط و مقررات قانونی نخواهد بود.

ماده 6 ـ با تصویب این قانون کلیه قوانین و مقررات مغایر لغو و آیین نامه اجرایی آن ظرف سه ماه از تاریخ تصویبتوسط وزارتین راه و ترابری و کشور تهیه و به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید.

قانون فوق مشتمل بر ماده واحده شامل اصلاح چهار ماده و دو تبصره در جلسه روز سه شنبه دهم اسفند ماهیک هزار و سیصد و هفتاد و دو مجلس شورای اسلامی تصویب و در تاریخ 1372.12.17 به تأیید شورای نگهبان رسیده است. رئیس مجلس شورای اسلامی ـ علی اکبر ناطق نوری

FavoriteLoadingاضافه کردن به لیست علاقه مندی ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

« »

Scroll to top