‌قانون اصلاح قانون تأسیس شرکت سهامی خاص پایانه‌های عمومی وسایل نقلیه باربری مصوب 1367

در ۳ اسفند | مجموعه حمل و نقل و ترافیک, قوانین مدیریت شهری | توسط | دیدگاه بدون دیدگاه

‌قانون اصلاح قانون تأسیس شرکت سهامی خاص پایانه‌های عمومی وسایل نقلیه باربری مصوب 1367

ماده واحده ـ قانون تأسیس شرکت سهامی خاص پایانه‌های عمومی وسایل نقلیه باربری مصوب 1367.10.28 به شرح زیر اصلاح می‌شود:

1 ـ ماده واحده ـ در ماده واحده قانون بعد از پایانه‌های عمومی “‌و مجتمع‌های خدمات رفاهی بین راهی” اضافهمی‌شود.

2 ـ تبصره 4 به شرح زیر تغییر می‌یابد:

تبصره 4 ـ شرکت مجاز است بهره‌برداری از فروشگاه‌ها و غرفه‌های احداثی در پایانه‌ها و مجتمع‌های خدمات رفاهی بین راهی را با اخذ سرقفلی یا‌بدون آن طبق آیین‌نامه‌ای که توسط وزارت راه‌وتربری تهیه و به تصویب مجمع عمومی شرکت خواهد رسید به متقاضیان واجد شرایط اعم از بخش‌دولتی و یا غیر دولتی با انعقاد قرارداد اجاره واگذار نماید. واگذاری بدون سرقفلی مشمول قانون روابط موجر و مستأجر مصوب 1356.5.2 نبوده و هیچ گونه حقی اعم از کسب و پیشه و تجارت و سرقفلی‌برای طرف قرارداد ایجاد نمی‌نماید و در صورت تخطی متصرف از مفاد قرارداد در هر زمان به تشخیص شرکت و یا انقضای مدت اجاره، شرکت‌می‌تواند با اخطار قبلی یک ماهه از طریق دفتر اسناد رسمی و صدور اجرائیه از طریق دوایر اجرای ثبت، محل را تخلیه و تصرف نموده و به متقاضیان‌واجد شرایط دیگر واگذار نماید. لیکن در مورد اشخاصی که در هنگام انعقاد قرارداد به عنوان سرقفلی وجوهی به شرکت پرداخت نموده باشند، شرکت‌موظف است در صورت تخلیه، ارزش روز سرقفلی را به آن‌ها مسترد نماید. کلیه فروشگاه‌ها و غرفه‌های پایانه هر محل که قبل از تصویب این قانون به‌اشخاص واگذار شده نیز از هر حیث مشمول مقررات این تبصره می‌باشند، مگر این که قرارداد به نحو دیگری تنظیم شده باشد. وجوه حاصل از فروش‌سرقفلی غرفه‌ها و همچنین یک درصد (1%) ارزش بارنامه‌های صادره در سراسر کشور که توسط شرکت وصول خواهد شد به حساب خزانه واریز‌می‌گردد. صد در صد (100%) وجوه واریزی به عنوان منابع تأمین اعتبار بر اساس بودجه سالانه جهت توسعه و احداث پایانه‌های جدید و تیر پارک‌ها(‌یا مجمتع‌های خدمات رفاهی بین راهی) در اختیار شرکت مزبور قرار می‌گیرد.

3 ـ تبصره 7 به شرح زیر اصلاح می‌گردد:

تبصره 7 ـ شرکت می‌تواند از محل درآمدهای خود نسبت به ایجاد پایانه‌ها و تیرپارک‌ها و مجتمع‌های رفاهی بینراهی در نقاط مختلف کشور که بخش‌غیر دولتی راغب به ایجاد آن نیستند، اقدام نماید.

4 ـ تبصره زیر به عنوان تبصره 8 به شرح زیر اضافه می‌گردد:

تبصره 8 ـ درج کرایه غیر واقعی حمل و نقل در بارنامه و هر فعل دیگری که موجب عدم پرداخت تمام یا قسمتی از وجوه موضوع تبصره 4 و 5 این‌قانون به شرکت شود، تخلف محسوب و مرتکب برای بار اول علاوه بر جبران خسارات وارده به شرکت به سه برابر مبلغ کسری، جریمه خواهد شد.‌این مبلغ در هر صورت از پانصد هزار (500000) ریال کمتر نخواهد بود. در صورت تکرار نیز، پروانه متخلف به صورت موقت یا دائم لغو می‌شود.

5 ـ تبصره 9 به شرح زیر به تبصره‌ها اضافه گردد:

تبصره 9 ـ وظایف معاونت حمل و نقل وزارت راه و ترابری به شرکت پایانه منتقل می‌شود و نام شرکت به سازمانحمل و نقل و پایانه‌های کشور تغییر‌می‌یابد.

‌قانون فوق مشتمل بر ماده واحده (‌شامل 5 مورد اصلاح) در جلسه روز یکشنبه بیست و پنجم تیر ماه یک هزار وسیصد و هفتاد و چهار مجلس شورای‌اسلامی تصویب و در تاریخ 1374.5.1 به تأیید شورای نگهبان رسیده است. رئیس مجلس شورای اسلامی ـ علی‌اکبر ناطق نوری

FavoriteLoadingاضافه کردن به لیست علاقه مندی ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

« »

Scroll to top