‌آیین‌نامه اجرایی قانون اصلاح ماده واحده قانون نحوه واگذاری اماکن و میادین و غرفه توزیع میوه مصوب 1358.10.5

در ۵ اسفند | مجموعه سازمان های شهرداری, قوانین مدیریت شهری | توسط | دیدگاه بدون دیدگاه

‌آیین‌نامه اجرایی قانون اصلاح ماده واحده قانون نحوه واگذاری اماکن و میادین و غرفه توزیع میوه مصوب
1358.10.5
1374.11.01 ـ 13236ت13714ه ـ 1374.11.03 ـ 259
‌شوراها ـ شهرداری ـ کشاورزی و روستایی ـ معاملات و اموال دولتی ـ نظام صنفی
‌وزارت کشور
‌هیأت وزیران در جلسه مورخ 1374.11.1 بنا به پیشنهاد شماره 3000.1.3.34 مورخ 1373.2.14 وزارت کشور و به
استناد تبصره (3) قانون اصلاح ماده‌واحده قانون نحوه واگذاری اماکن و میادین و غرفه توزیع میوه مصوب
1358.10.5 شورای انقلاب جمهوری اسلامی ایران ـ مصوب 1372 ـ آیین‌نامه اجرایی‌قانون یاد شده را به شرح
زیر تصویب نمود:

ماده 1 ـ اصطلاحات به کار رفته در این آیین نامه به شرح زیر تعریف می شوند:

الف ـ میوه و تره بار و فرآورده های کشاورزی، به کلیه محصولات و تولیداتی گفته می شود که از منابع خاک، آب ودام استحصال می شوند.

ب ـ غرفه، مکان مستقلی است که به وسیله مصالح ساختمانی از قبیل آهن، آجر، سیمان، سنگ، آهک،خشت، گل و چوب بنا شده، دارای محل عبور مجزا و آب و برق باشد.

پ ـ چادر، مکانی است که به وسیله داربست فلزی یا چوبی بنا شده و با پارچه یا برزنت محصور شده باشد و درصورت امکان دارای آب و برق باشد.

ت ـ کیوسک، کانکس و کانتینر، اتاقک های منقولی هستند که از اجناسی مانند فایبرگلاس، فلز، چوب و نظایر آنساخته شده و بنا به ضرورت در مقاطع زمانی مشخص مورد استفاده واقع شوند.

ث ـ محوطه، به هر نوع مکان سرپوشیده یا سربازی گفته می شود که توسط شهرداری برای عرضه انواعمحصولات و تولیدات موضوع این آیین نامه در نظر گرفته شده باشد.

ج ـ میدان، مکانی است معین که برای تسهیل در امر تهیه و توزی میوه و تره بار و فرآورده های کشاورزیاختصاص یابد.

چ ـ عمده فروشی، عبارت از عرضه محصولات و تولیدات موضوع این آیین نامه به صورت کلی به توزیع کنندگانمی باشد.

ح ـ خرده فروشی، عبارت از عرضه محصولات و تولیدات موضوع این آیین نامه به صورت جزیی در اندازه و میزانقابل عرضه به مصرف کنندگان می باشد.

ماده 2 ـ شهرداری مکلف است برای هر یک از امکان با توجه به موقعیت محل وقوع و وسعت و تسهیلات ایجاد شده و نیز متناسب با شرایط اقتصادی مؤثر در معاملات و عرضه محصولات و تولیدات موضوع این آیین نامه، مبلغی را بابت حق بهره برداری، همچنین ضمانت حسن انجام کار و رعایت مقررات این آیین نامه تعیین و پس از تصویب شورای اسلامی شهر و در صورت عدم تشکیل شورای یاد شده پس از تصویب وزیر کشور از غرفه داران دریافت کند. مبلغ مذکور قابل تغییر است.

ماده 3 ـ متقاضیان اماکن باید پس از انتشار آگهی در جراید کثیرالانتشار و جراید محلی توسط شهرداری، در وقت مقرر تأییدیه توان تولید، همچنین گواهی امکان ارسال تولیدات به اماکن مزبور در هر شهر را حسب مورد از ادارات کشاورزی یا جهاد سازندگی منطقه محل تولید یا سایر مراجع قانونی ذیربط اخذ و به همراه مدارک مثبت و کروکی و آدرس دقیق محل تولید به شهرداری شهر مورد نظر ارایه کنند.

ماده 4 ـ شرایط اداره و نگهداری اماکن و حدود اختیارات و مسئولیت های در قرارداد واگذاری که به امضای نمایندهشهرداری و بهره برداری می رسد، تعیین می شود.

ماده 5 ـ شهرداری خدمات ضروری و مورد نیاز زیر را برای میادین فراهم می سازد:

الف ـ تأمین آب مصرفی میدان با نصب شیرهای عمومی و سیستم اطفای حریق.

ب ـ تأمین برق و روشنایی معابر و محوطه های عمومی میدان.

پ ـ تأمین کادر نگهبانی، انتظامات و تنظیف دستشویی و قسمتهای خارجی اماکن فروش.

ت ـ احداث نمازخانه.

ث ـ پارکینگ برای اتومبیلهای سواری.

ماده 6 ـ شهرداریها موظفند نرخهای مصوب را که بر اساس مقررات مربوط تعیین می شود اعلام نموده و برقیمتهای اعلام شده، همچنین کیفیت محصولات و تولیدات ارایه شده نظارت کنند.

ماده 7 ـ بهره بردار مکلف است نسبت به نظافت و پاکیزگی محیط داخلی محل فروش، رعایت اصول بهداشتی در عرضه کالا، حسن برخورد با خریداران، توزین محصولات و عدم عرضه محصولات بد و فاسد دقت و اهتمام کافی معمول دارد.

ماده 8 ـ اماکنی که بر اساس این آیین نامه به متقاضیان واجد شرایط واگذار می شود، مشمول لایحه قانونی راجع به نحوه واگذاری اماکن و میادین و غرفه ها به منظور ایجاد تسهیل در تهیه و توزیع میوه و تره بار و فرآورده های کشاورزی ـ مصوب 1358.10.5 شورای انقلاب جمهوری اسلامی ایران ـ بوده و هیچ گونه حقوق استیجاری و کسب و پیشه برای بهره برداران آنها ایجاد نمی شود.

ماده 9 ـ بهره بردار جز با اجازه شهردار حق واگذاری جزیی یا کلی مورد قرارداد را به غیر ندارد و موظف است فقط محصولات تولیدی خود و تولیدکنندگانی که نمایندگی فروش آنها را به طور رسمی بر عهده دارد به فروش برساند.

ماده 10 ـ بهره بردار مکلف است کلیه شئون و مقررات انضباطی میادین را رعایت و اجرا نماید.

تبصره ـ مقررات انضباطی حسب دستورالعملی که با ملحوظ داشتن این آیین نامه توسط شهرداری تهیه می گردد و به تصویب شورای اسلامی شهر و در صورت عدم تشکیل شورای یاد شده به تصویب وزیر کشور می رسد، تعیین می شود.

ماده 11 ـ از تاریخ تصویب این آیین نامه، کلیه مقررات مغایر لغو می شود.

حسن حبیبی ـ معاون اول رییس جمهور

FavoriteLoadingاضافه کردن به لیست علاقه مندی ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

« »

Scroll to top