چگونگی نامگذاریِ یک فضای عمومی در آفریقای جنوبی

در ۲۱ آبان | مجموعه علمی آموزشی, مقالات | توسط | دیدگاه بدون دیدگاه

چگونگی نامگذاریِ یک فضای عمومی در آفریقای جنوبی

کمیته‌ی نامگذاریِ شهر کِیپ‌تون در این هفته، سیاستِ یادبود را به شهردار اجرایی شهر، یعنی پاتریشیا دلی، ارائه داشت.

هدف از این سیاست، ایجاد راهنمایی و مشاوره در امر تصمیم‌گیری برای زمانی است که این شهر سر و کارش با درخواست‌های مربوط به یادبودهای جدید در اراضی داخل شهر و یا در اراضی که توسط شهر اداره می‌شود، می‌افتد.

این بعد از کار آن دانشجوی UCT، چومانی مازول، که به روی مجسمه سیسیل رودز در دانشگاه و به نشان اعتراض به این چهره‌ی استعماری مدفوع انداخت، آغاز شد. این کار او کمپینی را در سراسر کشور به راه انداخت که در نتیجه‌ی آن مجسمه‌های زیادی مورد آماج مختلفان قرار گرفتند.

در آوریل سال 2015، پس از رأی شورای UCT، این تندیس برداشته شد.

با توجه به سیاست های پیشنهادی جدید، هر شخص، سازمان یا اجتماع ممکن است طرحی پیشنهادی برای یک بنای یادبود جدید– که ممکن است یک مجسمه، اثر هنری عمومی، لوح یادبود، نقاشی دیواری، باغچه، میدان، دیوار، ساختمان، مراسم یا سخنرانی باشد – به دفتر شهردار اجرایی ارسال کند؛ شهردار اجرایی این طرح پیشنهادی را برای اظهار نظر به کمیته نامگذاری میفرستد.

در ماه مارچ، کِیپ تاون هفت پل را در شهر نامگذاری کرد. کمیته نامگذاری پیشنهاد داد که این هفت پل که از بلوار نلسون ماندلا و جاده رودز می‌گذرند چنین نامگذاری شوند:

نام پیشنهادی تاریخچه
1.       پدر جان‌اولیور پدر جان اولیور کشیش کلیسای آنگلیکان از منطقه شش بود که در سال 2013 درگذشت. وی بنیان‌گذار ابتکار بین‌الادیان بود و سال‌ها از عمر خود را صرف ایجاد پل‌های ارتباطی میان ادیان مختلف کرد، با عطف توجه بیشتر به روی شباهت هایمان نه تفاوت‌ها.
2.      پدر باسیل ون رنزبورگ پدر باسیل وان رنزبورگ یک کشیش کاتولیک از آفریقای جنوبی بود که به خاطر مبارزه علیه حذف اجباری مردم منطقه شش از سوی رژیم آپارتاید، شهرت بین المللی به دست آورد بود. وی افکار عمومی را با نوشتن برای روزنامه‌ها و شرکت در نشست‌های عمومی علیه حذف‌های توده‌ای بسیج کرد. او در سال 1930 در ووداستاک متولد و در سال 2002 و در سن 71 سالگی درگذشت.
3.     تالیپ پیترسن تالیپ پیترسن خواننده، آهنگساز و تنظیم‌کننده‌ی معروف بسیاری از موسیقی‌های محبوب بود. او با دیوید کرامر کار کرده بود، که جایزه لورنس اولیور را نیز با همین شخص دریافت کرده بود – در تئاتر بریتانیا این بزرگترین افتخار است که به عنوان معادل صنعت تئاترِ آکادمی بریتانیایی هنرهای فیلمی و تلوزیونی شناخته می‌شود.
4.     توآن گورو امام عبدالله بن عبد قاضی سلام، که به توآن گورو معروف است، عنوان پدر اسلام در آفریقای جنوبی را دریافت کرده است. توآن گورو یک شاهزاده از تیدور در جزایر ترینیت و از نوادگان سلطانِ مراکش بود. او در سال 1780 توسط اشغالگران هلندی به کیپ تبعید شده و در جزیره روبن تا سال 1792به مدت 12 سال زندانی شد. وی پس از آزادی با خدیجه ون دو کاپ ازدواج کرد. وی مادامی که در جزیره‌ی روبن بود چندین نسخه از قرآن کریم را از حفظ نوشت که احتمالاً اولین قرآن‌های آفریقای جنوبی بودند.
5.     دیوید کروپر دیوید کروپر یک شفا دهنده‌ی قدیمی و رهبر خومانی سان در کالاهاری بود. او به خاطر نقش خود در فیلم The Gods Must Be Crazy II شهرت یافت. او در سازمان ملل متحد به نفع حقوق مردم بومی سخن گفته و موفقیتِ مردم آفریقای جنوبی برای ادعای اراضی را رهبری کرد که با احیای 40،000 هکتار زمین در سال 1999 به اوج خود رسید.
6.      a!kunta a!kunta (یا کلاس‌استوفل) اولین حامیِ آرشیو ویلیام بلِیک و لوسی لیود از متن‌های  /xam و !kun بود. او در 29 آگوست سال 1870 به موبرِی آمده و تا اکتبر سال 1873 آنجا ماند. او اصالتاً اهل جایی به نام “استورن برگ” بود و به گروهی از !XAM تعلق داشت که در دشت زندگی می‌کردند. او به بسیاری از روایات و کلمات و جملات این آرشیو کمک کرد.
7.     اینگرید جانکر شاعر نمادین آفریقای جنوبی که در سن 31 سالگی در دریا غرق شد. شعر او ‘مرگ نوع’  در ماه مه سال  1994 توسط نلسون ماندلا رییس جمهور سابق در طول افتتاح اولین پارلمان دموکراتیک آفریقای جنوبی خوانده شد.

 

فرآیند

پس از پیشنهادات شهر، مشارکتی عمومی اتفاق می‌افتد که فرصتی را برای شهروندان و احزاب علاقمند ایجاد می‌کند تا در مورد پیشنهادات اظهار نظر کرده و دیدگاه خود را بیان کنند. اولین پیشنهادی که روند مشارکت عمومی را در پیداشت در ماه نوامبر سال 2013 و فبریه 2014 اجرا شد، در این روند از مردم خواسته شد تا برای پل‌های بدون اسم پیشنهاد  اسم دهند.

این فرآیند توسط  تحلیل متعاقب آن و توسط واحد مشارکت عمومی به منظور تعیین اینکه کدام یک از این 2000 پیشنهاد اسم که دریافت شده است، در واقع با خط مشیء نامگذاری شهر مطابقت دارد.

638 پیشنهاد اسم – از مشاهیر آفریقای جنوبی گرفته تا اسامی که افتخار میراپ فرهنگیمان هستند و جانوران و گیاهان – توسط کمیته نامگذاری بررسی و به 7 نام محدود شدند.

منبع : http://businesstech.co.za

FavoriteLoadingاضافه کردن به لیست علاقه مندی ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

« »

Scroll to top