: زیرساخت شهری– مثل این محل عابر پیاده در بلو هوریزونته– به عنوان فضای عمومی ضروری برای ساکنان نیز خدمات می‌دهد.

چگونه زیرساخت های شهری به فضای عمومی کمک می‌کنند

در ۵ دی | مجموعه علمی آموزشی, مقالات | توسط | دیدگاه 4 دیدگاه

چگونه زیرساخت های شهری به فضای عمومی کمک می‌کنند

توضیح تصویر: زیرساخت شهری مثل این محل عابر پیاده در بلو هوریزونته به عنوان فضای عمومی ضروری برای ساکنان نیز خدمات می‌دهد.

زندگی شهری، چه ثابت و چه پویا، به دو عامل ثابت بستگی دارد: مردم و فضا.

ما در چند هفته گذشته در نوسا سیداد راجع به نقشی که فضای عمومی در زندگی شهری بازی می‌کند، بحث می‌کردیم. امروز بیایید نگاهی به جهت مخالف آن انداخته و به تحلیل فضای عمومی از لحاظ زیرساخت شهری بپردازیم. بیایید تجربیات دو شهر برزیلی را بررسی کنیم که اذعان می‌کنند، این امکان پذیر است که زیرساخت‌های شهری را طوری برنامه ریزی کرد که نه تنها نیاز ساکنین را برآورده کنند، بلکه فضای عمومی مورد نیاز را نیز تأمین نمایند.

تقریباً 75% این زیرساخت‌ها که تا سال 2050 باید در مکان خود قرار گیرند، هنوز باید ساخته شوند. این می‌تواند چالشی برای تصمیم‌سازان باشد، چنان که برنامه‌ریزی اخیر باید به حقوق و آزادی شهروندان احترام بگذارد. زیرساخت‌های شهری تأثیر مستقیمی بر فضای عمومی داشته و به همین خاطر ارتباط تنگاتنگی با کیفیت زندگی دارند. برای مثال، درصورتی که توسعه شهری به سمت جاده‌های ماشین محور و با فضای کمی برای عبور و مرور پیاده در حرکت باشد، سپس بعید است که ساکنان با پای پیاده یا با دوچرخه در شهر خود تردد کنند. به عبارت دیگر، درصورتی که پیاده‌رو و مسیرهای ممتد دوچرخه‌ سواری، محل عبور عابر پیاده، و میادین و پارک‌های قابل دسترس و راحت وجود داشته باشند، ساکنین به استفاده فعالانه‌تر از فضاهای عمومی تشویق می‌شوند.

مورد بلو هوریزونته به این نکته اشاره دارد. سیستم حمل و نقل سریع اتوبوسی (BRT)، بلواری کامل در قلب این شهر را که روزی مملو از ماشین‌ بود به فضایی برای حمل‌ونقل پایدار تبدیل کرده است. حرکت BRT برای کاهش ازدحام و تسریع سفر برای 500 هزار کاربر اجرا شد، که تاکنون 40 درصد کاهش در زمان سفر را به همراه داشته است. سیستم BRT نه تنها پویایی ساکنین را بهبود بخشیده است بلکه به احیای منطقه مرکزی شهر نیز کمک کرده است. خیابان پارانا با مسیر میانی اختصاصی برای BRT، مسیر دوچرخه، و اتصالات امن بین پیاده روها تکمیل شده است- با گردهم آوردن گروه‌های متنوعی از مردم در فضای عمومی.

: خیابان پارانا در بلو هوریزونته. عکس بالایی: نقشه‌های گوگل. عکس پایینی: لوئیزا زوتی/ WRI برزیل | اِمبارک برزیل

خیابان پارانا در بلو هوریزونته. عکس بالایی: نقشه‌های گوگل. عکس پایینی: لوئیزا زوتی/ WRI برزیل | اِمبارک برزیل

توضیح تصویر: خیابان پارانا در بلو هوریزونته. عکس بالایی: نقشه‌های گوگل. عکس پایینی: لوئیزا زوتی/ WRI برزیل | اِمبارک برزیل

خیابان پارانا در بلو هوریزونته. عکس از ماریانا گیل / WRI برزیل | EMBARQ برزیل

خیابان پارانا در بلو هوریزونته. عکس از ماریانا گیل / WRI برزیل | EMBARQ برزیل

توضیح تصویر: خیابان پارانا در بلو هوریزونته. عکس از ماریانا گیل  / WRI برزیل  | EMBARQ برزیل.

سائو پائولو یکی دیگر از شهرهایی است که نمونه‌های مختلفی از زیرساخت‌های شهری مردم محور را ارائه می‌دهد. برای مثال، این شهر رسماً سیاستی را برای تشویق تأسیسات پارکلتی (نقاط مکث استراحتی در قسمت‌های فرورفته حاشیه پیاده روها) تصویب کرده است. با مهیا کردن فضاهایی که قبلاً به پارکینگ اختصاص داده شده بودند، پارکلت‌ها اجتماع و تعامل اجتماعی قوی تری را تسهیل می‌کنند. آن‌ها همچنین می‌توانند به عنوان فضای مناسب برای استراحت افراد در طول ساعت کاری به کار آیند. پارکلت‌ها را می‌توان با نیمکت، کاشت درختان، میز، صندلی، چتر، وسایل ورزشی، محل پارک دوچرخه یا امکانات رفاهی دیگر تجهیز کرد. زمانی که این پارکلت‌ها به درستی ایجاد شوند، می‌توانند همان نقش ضروری ای که فضاهای عمومی در زندگی شهری بازی می‌کنند را ایفا نمایند.

پارکلت در سائو پائولو، برزیل. عکس از فابیو آرانته/ دولت سائو پائولو.

پارکلت در سائو پائولو، برزیل. عکس از فابیو آرانته/ دولت سائو پائولو.

توضیح تصویر: پارکلت در سائو پائولو، برزیل. عکس از فابیو آرانته/ دولت سائو پائولو.

پارکلت در سائو پائولو، برزیل. عکس از فابیو آرانته/ دولت سائو پائولو

پارکلت در سائو پائولو، برزیل. عکس از فابیو آرانته/ دولت سائو پائولو

در بسیاری از شهرها، دوچرخه سواری در خیابان‌هایی که کلاً محل تردد وسایل نقلیه موتوری بوده‌اند، متداول‌تر هم شده است. سائوپائولو سرمایه‌گذاری‌های قابل توجهی در شبکه‌ی دوچرخه‌ای خود کرده که باعث دو برابر شدن کاربران آن در یک سال شده است. این تغییر در زیرساخت شهری دقیقاً میزان کمبود فضاهای شهری در شهری با 11.8 میلیون جمعیت که مرتباً رکوردهای تراکم ترافیکی را شکسته و با هوای آلوده‌ای مواجه است را نشان می‌دهد. به هرصورت، باید به خاطر داشته باشید که مسیرهای دوچرخه‌ سواری باید با زیرساخت‌های مازاد از قبیل محل پارک دوچرخه، نشانه‌ها و علائم خیابانی واضح، محدودیت‌های سرعت کم، و دیگر المان‌های طراحی خیابانی امن، همراه باشند.

سائو پائولو در حال سرمایه گذاری روی زیرساخت دوچرخه سواری برای بهبود فضاهای عمومی می‌باشد. عکس از ماریانا گیل WRI برزیل | EMBARQ برزیل

سائو پائولو در حال سرمایه گذاری روی زیرساخت دوچرخه سواری برای بهبود فضاهای عمومی می‌باشد. عکس از ماریانا گیل WRI برزیل | EMBARQ برزیل

توضیح تصویر: سائو پائولو در حال سرمایه گذاری روی زیرساخت دوچرخه سواری برای بهبود فضاهای عمومی می‌باشد. عکس از ماریانا گیل WRI برزیل | EMBARQ برزیل.

سائو پائولو. عکس از ماریانا گیل / WRI برزیل | EMBARQ برزیل

سائو پائولو. عکس از ماریانا گیل / WRI برزیل | EMBARQ برزیل

توضیح تصویر: سائو پائولو. عکس از ماریانا گیل / WRI برزیل | EMBARQ برزیل.

زیرساخت‌های شهری، برای شهری کارآمد و با عملکرد مناسب ضروری است. برنامه ریزی و طراحی خوب در زیر ساخت‌های شهری که به عنوان فضای عمومی نیز عمل می‌کنند، می‌تواند باعث ایجاد شهرهایی انسان محورتر شود. بلو هوریزونته و سائو پائولو هر دو نشان می‌دهند که سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌هایی که پویایی پایدار را گسترش داده و کیفیت زندگی را بهبود می‌بخشند، ارزش دارد. به دلیل اینکه هر شهری با مشکلات خود مواجه است، هر راه‌حلی برای تمام آن‌ها جواب نمی‌دهد، به ویژه با توجه به چالش‌های اداره شهری. به هر صورت، حائز اهمیت است که رهبران به نیازهای ساکنین شهر– حتی به تدریج – به شیوه‌ای هدفمند و راهبردی اشاره داشته، و چگونگی تأثیر فضای عمومی را مد نظر قرار دهند. اگرکه تصمیم‌سازان می‌خواهند کیفیت زندگی را در اولویت قرار دهند، پروژه‌های ایشان باید منعکس کننده این واقعیت باشد.

FavoriteLoadingاضافه کردن به لیست علاقه مندی ها

4 Responses

 1. رضا گفت:

  با سلام
  مطلب بسیار آموزنده ای بود. قابل توجه بسیاری از مدیران و برنامه ریزان شهری در کشور ما که بدون اینکه زیرساخت های لازم را فراهم آورند؛ انتظار دارند شهروندان رفتار خود را تغییر دهند. تغییر گرایش از حمل و نقل شخصی به حمل و نقل عمومی زمانی امکان پذیر است که زیرساخت های لازم برای آن نیز پیاده سازی شده باشد.
  از سویی حضور مردم در خیابان ها و فضاهای با نشاط در شهر، نیاز به زیرساخت های مناسب خود دارد. در وضعیتی که شهر پر از ترافیک و شلوغی و رفت و آمد ماشین و وسایل نقلیه و انواع آلودگی های هوا و صدا است، آیا می توان انتظار داشت شهروند از فضای شهر به عنوان گذران اوقات فراغت یا گفتگو و … استفاده کند.
  با تشکر از زحمات دوستان

  • جلال گفت:

   با سلام
   از کامنت و توضیح جنابعالی کمال تشکر را داریم.
   امیدواریم این مطالب را مدیران و دست اندر کاران شهری بکار گیرند و در جهت رفع نیازهای روحی و روانی مردم اقدام نمایند.
   با تشکر از شما

 2. […] ناشی از این مساله را در طراحی ساختمان های جدید و فضاهای عمومی را به حداقل رسانده است. امروزه معماران و طراحان می […]

 3. […] عکس : یکی از طرحهای تغییر محله در فضای مشترک عمومی در کاراکاس . عکس از : کالکتیو پیکس انیمال. فرانسیسکا […]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

« »

Scroll to top