چرا فکر می کنیم ساختمان‌های سبز برای کسب درآمد مشکل زا هستند؟

در ۳۰ خرداد | مجموعه علمی آموزشی, مقالات | توسط | دیدگاه بدون دیدگاه

چرا فکر می کنیم ساختمان‌های سبز برای کسب درآمد مشکل زا هستند؟

هفته جهانی ساختمان سبز، مردم 98 کشور و بیش از 25000 سازمان را برای به نمایش گذاشتن چگونگی همکاری ما برای ایجاد یک جهان سبزتر، و ساختمان‌های سالم‌تر گرد هم می‌آورد.

برای بیش از یک دهه، پیام ما این بوده است که ساختمان‌های سبز می‌توانند هزینه‌های انرژی را کاهش دهند، انتشار گازهای گلخانه‌ای را کم کنند، و دارایی‌های با کیفیت بهتر و بودجه قابل قبول ارائه دهند. اما، در حالی که پیشگامان امور ساخت و ساز، صنعت ساختمان‌سازی سبز را پذیرفته‌اند، عقب ماندگان هم‌چنان پای خود را کنار می‌کشند.

چرا این‌گونه است؟

علت این است که تا حد زیادی قادر نخواهیم بود ارزش ساختمان سبز را در شرایط املاک و مستغلات برای کسب درآمد مشخص کنیم. دلایل پیچیده ی زیادی برای این کار وجود دارد، اما سه مورد از آنها اهمیت زیادی دارند:

1- عدم علم زیاد

اثبات نسبت منافع خاص، مانند نرخ بازیابی سلامتی، در بیمارستانها با طراحی خاص، تقریبا غیر ممکن است. یا مشخصات دیگری در ساختمان‌ها مانند تاثیر هوای تازه و سمی در افزایش تولید و کیفیت محصولات نیز نقش مهمی ایفا می کند. همان‌طور که یک ساختمان مجموعه‌ای از عناصر و اجزاء در هم تنیده شده می باشد که برای ایجاد یک محیط داخلی با هم همکاری می کنند، با این حال نیاز به علم زیادی که بتواند بدون شک در ایجاد آن موفق باشد، نیست!

2- معیارهای مشترک

چگونگی استفاده از اطلاعات در مورد اینکه چه چیزی فضای بهتری ایجاد می کند، فضای بهتر باید بیشتر به سلامتی توجه کند یا به کاربرد و بهره وری؛ این مباحث هنوز جای بحث دارد. در حال حاضر ما هیچ روشی که به طور گسترده پذیرفته شده باشد، نداریم. در نتیجه ما قادر نیستیم که ارزش فضای بهتر را محاسبه کنیم.

3- رفتار بشر

علم ساختمان، عاری از مردم است. به محض آن که بگوییم مردم در یک فضا چگونه عمل خواهند کرد، تمام مفروضات از درجه اعتبار ساقط می‌شوند. آیا مردم لامپ ها را روشن می‌گذارند؟ آیا زمانی که سیستم های گرم کننده روشن هستند پنجره‌ها را باز می‌گذارند؟ آیا پرده را می‌بندند؟ این واقعیت‌ها یا رفتارهای انسان این موضوع را پیچیده و علم را نادرست می‌کند. تعجبی ندارد که مهندسین آن را دوست ندارند؟

چرا ساختمان‌های سبز برای کسب درآمد مشکل زا هستند؟

چرا ساختمان‌های سبز برای کسب درآمد مشکل زا هستند؟

برج بانک امریکا در نیویورک، یک ساختمان پلاتین LEED، که ساختار “سبز” دارد و نسبت به رفتار انسان قربانی شده و برای صرف انرژی زیاد مورد انتقاد قرار گرفته است.

با وجود این، برآورد شده است که حدود 70 درصد، ارزش مالی ساختمان‌ های سبز ناشی از مزایای بهره‌وری و سلامت است.

گزارش WorldGBC، « تجارت در مورد ساختمان‌های سبز» که در مارس منتشر شد، نشان داد که ساختمان‌های سبز مکان‌های سالم‌تر و سازنده‌تر برای کارمندان دفتری هستند. به طور مثال، افزایش بهره‌وری تا 23 درصد، به راحتی از طریق نورپردازی خوب به دست می‌آید.

طراحی ساختمان سبز در محیط مدرسه نشان داده است، عملکرد دانش‌آموز افزایش یافته و روزهای بیماری معلمان، دانش‌آموزان و تقاضای انتقال معلمان را کاهش می‌دهد. یکی از مطالعات مدارس سبز  نشان داد دانش‌آموزان، خواندن را 26 درصد و حل مسائل ریاضی را 20 درصد سریع‌تر در مقایسه با همتایان خود در مدارس غیر سبز انجام می‌دهند.

در محیط‌های بهداشت و درمان، نور خورشید و مناظر طبیعی می‌تواند به طور متوسط مدت اقامت را تا 41 درصد و نیاز به دارو را تا 22 درصد کاهش دهد.

در خانه‌های ما نیز به همین صورت است. طیف وسیعی از مطالعات بر ارتباط خانه و سلامت تاکید کرده‌اند. بر اساس گزارشی، افراد مبتلا به آسم، بعد از اینکه محیط داخلی خانه خود را با استفاده از سیستم‌های سبز ارتقا داده‌اند، 63 درصد زمان بیشتری در روز را بدون علائم بیماری سپری کردند.

سوال ساده این است: اگر 70 درصد ارزش کل یک ساختمان از طریق بهبود بهره‌وری و مزایای سلامت آن است، پس چرا ما به این جنبه درآمدساز ساختمان‌سازی توجه نکنیم؟

FavoriteLoadingاضافه کردن به لیست علاقه مندی ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

« »

Scroll to top