فورتالیزا در برزیل نشان می دهد که چرا زباله ها برای توسعه شهری پایدار اهمیت دارند.

در ۱۲ تیر | مجموعه علمی آموزشی, مقالات | توسط | دیدگاه بدون دیدگاه

فورتالیزا در برزیل نشان می دهد که چرا زباله ها برای توسعه شهری پایدار اهمیت دارند.

 توضیح عکس : کاتادورس – فورتالیزا – رفتگران برزیل به شهر کمک می کنند تا از زباله اش دوباره استفاده کند و از گسترش دفن زباله جلوگیری نماید، که یک اقدام مهم برای مانع شدن از انتشار گازهای گلخانه ای می باشد. عکس از لوئیس واسکون سیلوس – از سایت فلیکر.

 در سال 2002 ، برزیل 60 هزار تن زباله در روز تولید نمود که 76 درصد از آن در گودال های زمینی دفن شدند، بدون اینکه مدیریت بلند مدت در مورد آنها در نظر گرفته شود یا به آب های زیر زمینی توجه شود. برای حل مشکلات روزافزون تولید و انباشت زباله، برزیل قانونی را تحت عنوان “سیاست ملی زباله” در سال 2010 تصویب کرد که هدف آن، بهبود مدیریت زباله به عنوان یک اولویت ملی بود.

 این قانون به ارائه فرصت های فراوان برای شهرهای برزیل به منظور بهبود مدیریت زباله می پردازد. با این حال تا قبل از سال 2013، فقط 33 درصد از شهرهای برزیل گزارش دادند که دارای برنامه هایی برای مدیریت زباله هستند.

 فورتالیزا یکی از این شهرها بود و امروز می تواند به عنوان یک نمونه برای استفاده بهینه از قانون “سیاست ملی زباله”، معرفی شود. پس از اندازه گیری مقدار زباله ها، این شهر دریافت که زباله هایش شامل مواد غذائی دور ریخته شده، پلاستیک و مواد دیگر به میزان دو برابری، یعنی از 2375 تن در روز در سال 2001 به 4816 تن در روز در سال 2011 رسیده است، در حالی که جمعیت شهر در طول این مدت فقط 14درصد رشد کرده بود. با بررسی انتشار گازهای گلخانه ای، فورتالیزا دریافت که 25 درصد انتشار کربن، ناشی از زباله می شود.

یک نگاه دقیق به تلاش های شهر فورتالیزا برای بهبود مدیریت زباله، نشان می دهد که درس هایی برای اینکه بدانیم چگونه استراتژی های قوی مدیریت زباله می تواند به توسعه پایدار شهری در سطح جهانی کمک کنند، قابل فراگیری هستند.

 متعهد شدن شهر به استاندارد های جهانی مدیریت زباله

فورتالیزا در آوریل 2012 از پیشنهادیه مدیریت زباله رونمایی کرد که شامل سرمایه گذاری حدود 375 هزار دلاری برای توسعه سامانه جدا سازی و بازیافت موادی مثل بطری های پلاستیکی و قوطی های آلومینیومی بود. این مبلغ ممکن است زیاد نباشد ولی در سال 2013 فقط 39 درصد از شهرهای برزیل اجازه داشتند که با روش بازیافت، زباله ها را از هم جدا نمایند، آن هم در برخی قسمت ها که صلاحیت داشتند. بازیافت، یک نکته کلیدی برای فورتالیزا می باشد زیرا این شهر اخیرا باقیمانده زباله خشک خود را به گودال وسیع کوکایا ارسال می نماید، محلی که در سال 2011 به تنهائی نزدیک به 8/1 میلیون تن را در خود جذب می کرد. همچنین بازیافت زباله می تواند منافع دیگری مثل ایجاد شغل و کاهش انرژی مورد نیاز برای تولید کالا را داشته باشد.

 برای فورتالیزا، انگیزه برای بهبود مدیریت زباله، از آرزوی کاهش انتشار گازهای گلخانه ای ناشی می شود. از طریق اجرای پروژه شهری LEDS، شهر در حال به کارگیری دستگاه طراحی شده برای جذب متان ورودی به هوا از گودال دفن زباله کوکایا می باشد. این دستگاه به جذب و پالایش متان، قبل از استفاده به عنوان سوخت در نیروگاه گاز طبیعی می پردازد. استفاده مجدد از گازهای پالایش شده گودال دفن زباله، به گونه ای است که انتظار می رود منجر به کاهش گازهای کربن به میزان 318000 تن در سال یا حدود 8 درصد از انتشار سالانه اش در فورتالیزا باشد.

 سازماندهی مردمی برای یک شهر تمیزتر

علاوه بر تلاش های گوناگون که در بالا و پایین بیان شده است، جوامع فورتالیزا در حال برداشتن گام های جسورانه ای به سوی مسائلی نظیر فاضلاب تجدید پذیر می باشند. تنها حدود یک سوم خانواده ها به سیستم فاضلاب شهری متصل هستند. بدون خدمات مناسب مربوط به فاضلاب، اینگونه آب ها که از محلات کثیف و زاغه نشین می آیند، در کامیون هایی قرار می گیرند که پر از پشه هستند و می توانند وارد منابع آب زیر زمینی شوند که به عنوان آب آشامیدنی از آنها استفاده می گردد. این پشه ها باعث رواج تب دانگ می شوند که خطرات جدی برای سلامتی را به دنبال دارد. با کار کردن در پروژه فورتالیزا، یک ابتکار برای گسترش اعتماد و سرمایه اجتماعی در میان ساکنین محلات زاغه نشین بوجود آمد – 150 خانواده گرد هم آمدند تا به تکمیل پروژه اول پالماس بپردازند و موجب بهبود زهکشی فاضلاب گردند. همچنین این خانواده ها فقط بطور میانگین 84 دلار برای انجام این طرح پرداختند که این در مقایسه با 420 دلاری است که آنها مجبور بودند قبلا برای خدمات آبی غیر قانونی و غیر قابل اعتماد پرداخت نمایند.

 رفتگران فورتالیزا که اصطلاحا “کاتادور” نامیده می شوند، یک منبع غیر منتظره از فعالیت های مردمی در شهر هستند. آنها زباله ها را بررسی می کنند تا مواد مفید را جمع آوری و دسته بندی نموده و به صنعت بازیافت زباله برزیل بفروشند. برخی از آنها حتی زباله ها را به جواهرات (اضافه مترجم: منظور چیزهای با ارزش)، اثاثیه منزل و آثار هنری تبدیل می کنند، هرچند که این فعالیت هنوز کامل نیست. برای جمع آوری زباله ها، کاتادورها در شرایطی خطرناک کار می کنند و از بسیاری از افراد جامعه جدا هستند و خیلی از آنها با نا امنی غذائی مواجه می باشند. درحالی که قانون در سال 2010 فعالیت کاتادورها را به رسمیت شناخت، ولی اقدامات کمی برای وارد نمودن آنها به جامعه انجام شده است و بسیاری از افراد معتقدند که این قانون نتوانسته به کاتادورها کمک  کند که از بدنامی اجتماعی که بر کار آنها سایه افکنده است، رها شوند.

درحالی که این مشکل هنوز حل نشده است، این قانون می تواند به پروژه هایی سرعت بخشد که زندگی کاتادورها را بهبود می دهند. مثلا شورای متان سبز و مرکز انرژی آپالاچین برای موفقیت طرح مذکور، به منظور جذب متان از گودال دفن زباله کوکایا، اقدام به ایجاد شرایط کاری امن تر و پرداخت حقوق بیشتر به کاتادورها نموده اند.

 فورتالیزا، یک شهر الهام بخش برای تغییر در سرتاسر برزیل

وقتی به مدیریت زباله فکر می کنیم، اغلب فراموش می نماییم که این جریان بدون وجود جنبه های دیگر زندگی شهری اتفاق نمی افتد. بازیافت زباله نه تنها باعث کاهش انتشار گازهای گلخانه ای می شود، بلکه موجب رشد اقتصادی از طریق ایجاد شغل و کاهش قیمت مواد خام می گردد. مدیریت آب و فاضلاب، باعث بهبود سلامتی و بهداشت جامعه می شود، بویژه برای افراد حاشیه نشین که بیش از دیگران در معرض بیماری ها هستند. بکارگیری مدیریت زباله و فاضلاب در یک شهر، بخش مهمی از استراتژی گسترده تر توسعه شهری پایدار محسوب می شود.

 قانون سیاست ملی زباله، به دولت های محلی در برزیل، فرصت تازه ای می دهد که به ارزیابی و بهبود سامانه های مدیریت زباله پرداخته و بهداشت را گسترش دهند، انتشار کربن را کم کنند و اقتصاد را تقویت نمایند.

FavoriteLoadingاضافه کردن به لیست علاقه مندی ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

« »

Scroll to top