چرا داشتن استطاعت مالی اهمیت دارد؟

چرا داشتن استطاعت مالی اهمیت دارد؟

در ۱۶ دی | مجموعه علمی آموزشی, مقالات | توسط | دیدگاه بدون دیدگاه

 

چرا داشتن استطاعت مالی اهمیت دارد؟

توضیح تصویر: حتی با اینکه برج‌های مسکونی درخشان در مراکز شهری از ونکوور گرفته تا شانگهای روندی رو به رشد به خود گرفته‌اند، این سؤال با قوت بیشتری مطرح می‌شود که چه کسی استطاعت زندگی در شهرهای امروزی را دارد؟ این تصویر با لطف Kenny Louie با اجازه تحت نظر Creative Commons Attribution مورد استفاده قرار گرفت.

یکی از بهترین موارد درباره یک پلت فرم (پایگاه) باز مانند آزمایشگاه، آن است که از سیاست‌ها عبور کرده و به موارد اصلی مورد توجه شهروندان می‌پردازد. به نظر می‌رسد، به واقع اگر شما از مردم در مورد مشکلات روزمره ای که با آن در شهرهایشان دست و پنجه نرم می‌کنند بپرسید و از چگونگی راه حل‌هایشان برای مرتفع کردن آن‌ها جویا شوید، آن‌ها به شما پاسخ را خواهند گفت.

با این حال، اغلب مشکلاتی که آن‌ها به شما می گویند، مواردی نیستند که مورد توجه رسانه‌ها باشد. آن‌ها همان‌هایی هستند که کنار گذاشته شده‌اند، و سیاست مداران و رسانه‌ها به علت اینکه آن مشکلات یکی از سخت‌ترین‌ها برای برطرف سازی هستند، از مواجهه با آن‌ها خودداری می‌کنند.

یکی از این مشکلات که در شهرهای امروزی به شدت حل نشده باقی مانده، موضوع استطاعت مالی (از عهده زندگی برآمدن) است. چه در شمال یا جنوب، چه در شرق یا غرب، چه اینکه ما در مورد زاغه نشینان در بانکوک صحبت کنیم یا در مورد بیشتر از 27 درصد از آمریکایی‌ها که بیشتر از نصف درآمدشان را به اجاره بها اختصاص می‌دهند، این موضوعی است که به طور گسترده در شهرهای سراسر جهان شایع است. اما هنوز بررسی چگونگی متحمل کردن فشار این موضوع در زندگی بسیاری از افراد، با تعجب و تحیر زیادی، مورد کم توجهی در گفتگوهای کلان، مقیاس قرار می‌گیرد. مطمئناً ما در مورد پروژه واحدهای کوچک شهردار سابق نیویورک، آقای مایکل بلومبرگ، که به همین درد مبتلا شده و همچنین در مورد افزایش سرسام آور اجاره بها در منهتن صحبت خواهیم کرد، ولی عمق مباحث (که در همین مورد است) اغلب در همین جا متوقف می‌شود. چرایی‌ها، چگونگی‌ها و اعمالی که ما باید انجام دهیم در هاله ای از ابهام باقی می‌ماند.

اما اینجا یک نکته در مورد مقرون به صرفه بودن وجود دارد: چه ما در نظر بگیریم یا نگیریم، این تقریباً مشکل ذاتی هر شهری است. چرا شهرهای آمریکای شمالی مشکلات ترافیکی اتومبیل‌ها را در حاشیه‌ی شهر دارند؟ اغلب به این علت است مردمی که به این مکان‌ها (حاشیه‌ی شهر) نقل مکان کرده‌اند، به دنبال شیوه زندگی ای هستند که نمی‌توانند در مرکز شهر به آن دست یابند. بیشتر مواقع حتی آن‌ها به نقل مکان به این مکان‌ها ترقیب شده‌اند. آیا بچه‌های فقیر در شهر شما بیشتر احتمال دارد که مدرسه را ترک کنند؟ شاید این در نتیجه جابجایی‌های معمول به خاطر نداشتن سرپناه پایدار باشد. آیا شنیده‌اید که یک بیماری در هندوستان به دلیل دفع مدفوع عمومی و ازدحام بیش از حد در حال انتشار و افزایش است؟ به این علت است که زاغه نشینان توانایی تهیه‌ی فضای کافی با سیستم دفع فاضلاب را ندارند و برای هر بار استفاده از توالت باید هزینه ای را پرداخت کنند.

امری که همیشه و دائماً موجب شگفت زدگی من در دنبال کردن بحث (های) شهری در نیویورک، برلین و مومبای (شهرهای موجود در تحقیق) و در شهرهای دیگر جهان است، استطاعت مالی بسیار کم در آن ها می باشد. ما عادت (گرایش) داریم که داشتن استطاعت مالی را به عنوان یک مسئله به تنهایی نظاره کنیم، تا نگاه کردن به آن به عنوان یکی از ارکان تأثیرگذار در تمامی بحث‌ها پیرامون پایداری، انعطاف پذیری و سرزندگی. واقعیت این است که جایی که زندگی می‌کنیم، تعیین می‌کند چگونه زندگی کنیم. حتی اگر بسیاری از ما بخواهیم انتخاب‌هایی داشته باشیم که برای محیط زیست، فرزندانمان، اقتصادمان، سلامت مان و حتی زندگی اجتماعی مان خوب باشد، توانایی و یا عدم توانایی ما برای انجام (این امور) به طور وسیعی وابسته به شرایط زندگی ای است که ما توانایی تأمین آن را داریم. اگر ما بخواهیم که مردم انتخاب‌های بهتری داشته باشند، آن‌ها باید استطاعت دستیابی به آن‌ها را نیز بیابند.

اگر تنها یک فریاد (درخواست) برای کمک باشد که من آن را بصورت سکوت در طی چندین سال گذشته در مورد این پروژه از سراسر جهان شنیده باشم، بی شک فقط همین است: اگر ما خواستار ایجاد شهرهایی هستیم که محافظ محیط زیست، محافظ اقتصادها، محافظ جوامع و محافظ جهان باشند، آن‌ها باید شهرهایی باشند که همه‌ی ما استطاعت تأمین زندگی در آن‌ها را به گونه ای منطقی و با آرامش داشته باشیم. فقط و فقط بعد از آن است که می‌توانیم انتظار داشته باشیم که هر کسی در مورد راحتی و استراحت دغدغه داشته باشد.

FavoriteLoadingاضافه کردن به لیست علاقه مندی ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

« »

Scroll to top