پنج راهکار برای داشتن خانه ای پایدارتر

در ۴ خرداد | مجموعه علمی آموزشی, مقالات | توسط | دیدگاه 1 دیدگاه

پنج راهکار برای داشتن خانه ای پایدارتر

برای ایجاد خانه ای پایدارتر چه باید بکنید؟ خوشبختانه جواب این سئوال به این معنی نیست که شما باید سبک زندگی خود را کاملاً تغییر دهید( خیالتان راحت باشد، نیازى نیست که تلویزیون خود را دور بیاندازید!)  بلکه به سادگی و با تغییر چند عادت روزمره ی خود به گونه ای که تعامل آگاهانه تری نسبت به محیط زیست داشته باشید و در پی آن با صرفه جویی اقتصادی می توانید زندگی “سبز” تری داشته باشید. اگر با سبک زندگی پایدار آشنایی زیادی ندارید یا فقط می خواهید چیز جدیدی را امتحان کنید، با این چند کار کوچک شروع کنید:

کلکى براى سرویس هاى بهداشتى:
راه های زیادی برای صرفه جویی در مصرف آب وجود دارند مثل : کاهش مدت زمان استحمام، تعویض سر دوشی با مدلی با دِبی کمتر و شست و شوی ظروف با دست. یکی از راه کارهای جالب برای کاهش مصرف آب قرار دادن یک بطری بزرگ ( مانند بطری های ٢ لیتری) در مخزن آب توالت است. با این کار حجم آب مورد نیاز برای پر کردن مخزن کاهش یافته و این خود سبب کاهش میزان هدر رفت آب (در عین ثابت ماندن فشار جریان آب) در هر بار سیفون کشیدن می شود. در اصل از یک آجر برای این کار استفاده می شود اما دلایل زیادی وجود دارند که بر اساس آن ها استفاده از سایر اشیا برای صرفه جویی آب  با این روش  بهتر است.

از تاریکی نترسید:
بسیار خوب ، احتمالاً نمی خواهید که چراغ ها را همیشه خاموش نگه دارید اما محدود کردن استفاده از چراغ ها و میزان روشنایی یکی از بهترین روش های صرفه جویی در مصرف انرژی و همچنین صرفه جویی اقتصادی است که در قبض برق نمود پیدا می کند، کار هایی مثل باز کردن پرده ها در طول روز و استفاده از نور طبیعی به جای نور چراغ ها یا خاموش کردن چراغ های فضاهایى که کسی در آنجا نیست در دراز مدت تغییر چشمگیری ایجاد خواهد کرد.

قدر الکتریسیته را بدانید:
از قهوه جوش برقی استفاده نمی کنید؟ آن را از پریز برق جدا کنید، وسایل برقی حتی زمانی که از آن ها استفاده نمی شود نیز انرژی مصرف می کنند. با جدا کردن آن ها از پریز برق هزینه ی مصرف انرژی خود را کاهش دهید. در برخى کشور ها بعضی از شرکت های توزیع برق امکان تغییر سرویس به استفاده از منابع انرژی تجدید پذیر را ارائه می کنند.

میزان زباله های خود را کاهش دهید:
شما با کاهش میزان تولید زباله خود علاوه بر محدود کردن رد پای کربن خود می توانید صرفه جویی اقتصادی نیز بکنید. هنگام استفاده از خشک کن ورقه های نرم کننده را کنار گذاشته و به جای آن ها از یک توپ ورق آلومینیوم استفاده بکنید، آلومینیوم به همان خوبی الکتریسیته ی لباس شما را می گیرد و این گونه از مخارج شما هم کاسته می شود. یکی دیگر از شیوه های کاهش تولید زباله حذف بطری های پلاستیکی آب از زندگی خودتان است. در مقاله ی پایداری منتشر شده توسط دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس گفته شده که تنها ٢٠ درصد بطری های پلاستیکی دور ریخته شده بازیافت می شوند. با استفاده از دستگاه های تصفیه آب خانگی و خرید بطری های چند بار مصرف آب علاوه بر پس انداز پول خود خطر بطری های پلاستیکی دور ریخته شده را نیز از میان ببرید. هم چنین با خرید کالاهای بازیافتی می توانید سبب کاهش حجم زباله ها بشوید.

خانه تکانی کنید:
با بخشیدن لباس ها و کتاب ها و مجلات بی استفاده ی خود نه تنها به نفع جامعه ی خود عمل می کنید بلکه حجم زباله های خود را نیز کم می کنید و علاوه بر آن از شرّ خانه ای شلوغ و درهم نیز خلاص می شوید. اگر حاضر به گذشتن از وسایل مستعمل خود نیستید در نظر داشته باشید که می توانید از پیراهن های کهنه به جای پارچه ی گردگیری یا دستمال استفاده کنید و کتاب ها و مجلات خود را با دوستانتان شریک شوید.
راه های منحصر به فرد متعددی برای داشتن خانه ای سبزتر و صرفه جویی در هزینه ها وجود دارند. کمی تحقیق کنید و با استفاده از خلاقیت خودتان فرصت ها و اقداماتی از این قبیل را پیدا کنید و در قسمت نظرات  در پایین این صفحه به اشتراک بگذارید.
این متن توسط بریتنی شفیلد ، یکی از نویسندگان سایت سیستروم انرژی نوشته شده است.

FavoriteLoadingاضافه کردن به لیست علاقه مندی ها

One Response

  1. رضا گفت:

    مقاله جالبی بود. همه اینها نیاز به فرهنگ سازی دارد که باید از طرف مدیریت شهری و متولیان امر انجام گیرد. شرکت آب و فاضلاب و برق و … به جای اینکه فقط از تبلیغات استفاده کنند و مستقیما بگویند که صرفه جویی کنید باید از این نوع پیشنهادات در تبلیغات خود بدهند که کارکرد بهتر و عملی تری برای افراد جامعه خواهد داشت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

« »

Scroll to top