پشت بام ساختمان‌های عمومی شهری می‌توانند تبدیل به نیروگاه‌های خورشیدی شوند

پشت بام ساختمان‌های عمومی شهری می‌توانند تبدیل به نیروگاه‌های خورشیدی شوند

در ۲۴ آذر | مجموعه علمی آموزشی, مقالات | توسط | دیدگاه 3 دیدگاه

پشت بام ساختمان‌های عمومی شهری می‌توانند تبدیل به نیروگاه‌های خورشیدی شوند

 توضیح تصویر: صفحه‌های خورشیدی نصب شده در مدرسه عمومی دنور

بر اساس یک گزارش از مؤسسه اقتدار محلی، بام‌های ساختمان‌های عمومی شهری می‌توانند هزاران مگاوات انرژی خورشیدی تولید و میلیون‌ها دلار سرمایه را برای شهرها حفظ کنند.

جان فارل، مدیر مؤسسه انرژی دموکراتیک و یکی از همکاران نویسنده این گزارش می‌گوید: “حقیقتاً خورشید یک منبع بسیار خوب برای شهرها است”.

بررسی‌ها، وجود مکان‌های عمومی شهری کافی برای دستیابی به 5000 مگاوات انرژی خورشیدی را برآورد می‌کنند – که با میزانی در حدود یک چهارم ظرفیت خورشیدی در منطقه، در پایان سال 2014 برابری می‌کند.

شهرهایی که به سمت استفاده از انرژی خورشیدی شهری حرکت کرده‌اند، در حال ذخیره پول و سرمایه‌ی خود می‌باشند. با نصب سلول‌های خورشیدی در شهر نیوبدفورد برای ذخیره‌ی 16 مگاوات انرژی، ماساچوست سالانه در حدود 6 تا 7 میلیون دلار در مخارج تولید الکتریسیته صرفه جویی می‌کند. شهر لنکستر در کالیفرنیا با جمعیت 159000 نفر، سالانه در حدود 450000 دلار صرفه جویی می‌کند.

صفحه‌های خورشیدی نصب شده در مدرسه عمومی دنور

صفحه‌های خورشیدی نصب شده در مدرسه عمومی دنور

دنور، دومین شهر در بین شهرهای این گزارش است که با نصب (سلول‌های خورشیدی برای ذخیره) 14 مگاوات، درست پس از نیوبدفورد قرار گرفته است، اگر چه محققان ذکر کردند آن‌ها نتوانسته‌اند در ذخیره کردن و جلوگیری کردن از مخارج شهر به عددی با ثبات برسند.

عظیم‌ترین نمونه در فردوگاه بین المللی دنور است که در 4 ردیف با تعداد صفحه‌های خورشیدی 42358 عدد، راه اندازی شده است. این چهار (ردیف) نصب شده توانایی تولید مقدار الکتریسیته کافی برای رفع نیازمندی سالانه‌ی 2595 خانه‌ی منطقه‌ی دنور را داراست.

به هرحال شهرها نمی‌توانند به بزرگ‌ترین عوامل مشوقانه ی انرژی خورشیدی میل کنند- یک اعتبار مالیاتی 30 درصدی و برنامه افزایشی فدرال برای کاهش نرخ، برنامه ریزی شده است. فارل متذکر شد که “شهرها مالیات فدرال را نمی‌پردازند.”

بدون هیچگونه از موارد مشوقانه، هزینه تولید انرژی خورشیدی به ازای هر کیلو وات ساعت، 15.5 سنت می‌باشد- براساس این گزارش، با اعتبار مالیاتی و کاهش نرخ مخارج تا 11.2 سنت به ازای هر کیلو وات ساعت کاهش پیدا می‌کند.

این گزارش بیان می‌کند “طبق نتیجه گیری، این امر باعث می‌شود هیچ حس سودآوری را به یک شهر برای ساختن سلول‌های خورشیدی مختص خود القا نکند و بهترین انتخاب یک شهر، خریدن الکتریسیته از یک عضو ثالث (شهر یا سازمان دیگر) است”.

راه غالبی که شهرها انرژی خورشیدی را کسب می‌کنند، از طریق موافقت نامه‌های خرید برق است. به عنوان مثال، راه اندازی در DIA، توسط همکاران (شرکت) Denver-based Oak Leaf Energy برای سرمایه گذاران خصوصی توسعه داده شد و آن‌ها تحت یک قرارداد خرید انرژی 20 ساله، فروش انرژی تولیدی خود را به فرودگاه انجام می‌دهند.

توافقنامه خرید برق از شرکت Enfinity America Corporation مسئولان بخش مسکن دنور (که به توافق رسیده‌اند) را نیز قادر به نصب و راه اندازی 2.5 مگاوات انرژی خورشیدی در بیش از 350 مسکن به صورت مقرون به صرفه می‌کنند.

با این حال تنها 23 ایالت که به طور عمده در دشت‌های مرتفع، نواحی غربی و جنوبی قرار نگرفته‌اند، اجازه و مقدوریت برای ایجاد موافقت نامه‌های خرید و یا اجاره انرژی را دارند. فارل یادآور می‌شود که “این شروعی برای تغییر کردن است. شهرهای جورجیا و فلوریدا، هر دو در حال حرکت به سمت (فروش انرژی) خورشیدی به ناحیه‌ی دیگری می‌باشند.”

فارل می‌گوید این صرفه جویی در هزینه، دارای موانعی است که راه را برای انرژی خورشیدی شهری بسیار مسدود می‌کند. ممکن است برخی ساختمان‌ها که به سقف جدید نیاز دارند و یا ساختمان‌های تاریخی وجود داشته باشند (که نمی‌توان بر روی آن‌ها این کار را اجرا کرد)، اما به طور عمده یک درخواست از اراده و برنامه‌ی سیاسیون برای متمایل شدن بر ایده خریدن انرژی به عنوان واحدی مستقل علاوه بر شرکت‌های خدماتی وجود دارد.”

فارل بیان می‌کند: “این کار فقط تمرینی برای دستیابی به این امر می‌باشد.”

شرکت Oak Leaf Energy ، 68 پروژه، از جمله آن‌هایی که برای DIA، مسکن شهر دنور، و سیستم مدارس عمومی دنور به انجام رسانیده را اجرا کرده است.

جان هرفورد، مسئول مدیریتی در شرکت Oak Leaf Energy بیان دارد: “بسیاری از پروژه‌های ما برای شهرداری‌ها بوده است. آن‌ها بهترین خریداران هستند.”

وی در ادامه می‌گوید: “بسیاری از شهرها، مرتبه اعتباری ای که شرکت Oak Leak را قادر به سودآوری در نرخ بهره پایین می‌کند را دارا می‌باشند و بعد از بحران مالی 2008 آن‌ها مانند مشتریانی، به دنبال یک شرکت توسعه ای برای سرمایه گذاری بودند. اما هنوز هم برای یک شرکت، کار با شهرداری‌ها نیازمند پایمردی و صبر زیادی است.”

جان هرفورد در ادامه می‌گوید: “شهرداری‌ها دارای حرکت رو به پیشرفت بسیار کندی همراه با اعمال کاغذ بازی و بروکراسی بسیاری می‌باشند. این یک کسب و کار مقیاس پذیر (با سایر کارهای سرمایه گذاری) نیست. شما نمی‌توانید معاملات و قراردادهای زیادی انجام دهید.”

در شهرها به طور کلی ثابت شده است که زمین‌های مناسب و سودآوری برای تأسیسات خورشیدی وجود دارد. مطالعه “شهر درخشان” توسط گروه مرزی و محیط زیست آمریکا نشان داد در حالی که 50 نمونه از بزرگ‌ترین شهرهای ایالات متحده فقط یک دهم درصد از مساحت کشور را تشکیل می‌دهند، آن‌ها تولید کننده 6.5 درصد از تمام ظرفیت‌های خورشیدی فتوولتائیک (مربوط به تولید جریان الکتریکی در محل اتصال دو ماده در معرض نور است) را دارا می باشند- به سردمداری شهرهای آفتابی لس آنجلس، سان دیگو و فونیکس.

FavoriteLoadingاضافه کردن به لیست علاقه مندی ها

3 Responses

  1. شادی علیلو گفت:

    این مطالب کلی از مشکلات رو میتونه حل کنه، پاینده باشید.

  2. رضا گفت:

    با توجه به اقلیم ایران به خصوص در نیمه شرقی کشور، بهره گیری از انرژی خورشیدی یکی از منابع مهم انرژی است که می تواند صرفه جویی زیادی را برای شهرها، به ارمغان بیاورد. البته یکی از دلایلی که کمتر به این منبع بالقوه توجه می شود، هزینه های اولیه آن است که معمولاً مبالغ بالایی را طلب می کند. لیکن در بلند مدت می تواند هزینه های اولیه را جبران نماید.
    شاید شهرداری ها به عنوان یکی از مهمترین سازمانهای شهری هستند که باید در این زمینه، ورود پیدا نمایند یا مخترعان و مبتکران باید در تولید پنل ها و راهکارهای تولید ارزان تر آن، وارد عمل شوند تا کشور ما هم از این پتانسیل بهره مند گردد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

« »

Scroll to top