پژوهشگران ، ارتباط محکمی را بین دسترسی به فضای سبز و افزایش سطح شادی و سلامت جسمی مشاهده می نما

وجود فضای سبز، مردم را بیشتر از داشتن پول ، خوشحال می نماید.

در ۲۵ تیر | مجموعه علمی آموزشی, مقالات | توسط | دیدگاه بدون دیدگاه

وجود فضای سبز، مردم را بیشتر از داشتن پول، خوشحال می نماید.

توضیح عکس : پژوهشگران ، ارتباط محکمی را بین دسترسی به فضای سبز و افزایش سطح شادی و سلامت جسمی  مشاهده می  نمایند.عکس از : مارک کارتر – فلیکر.

هراندازه شهرها بتوانند به پیشرفت های اقتصادی و اجتماعی نائل شوند، اما گاهی خیلی نگران کننده و اضطراب آور است که در میان فشار و شلوغی مراکز شهری زندگی کنیم.

برای فرار از این اضطراب و پریشانی ، بسیاری از ساکنین شهرها به فضاهای سبز عمومی و مناطق حفاظت شده عمومی یا پارکهای محلی پناه می برند.

با اینکه این ادعا که فضای سبز شهری، موجب سلامت جسمی و روحی میشود، ممکن است ذاتی یا حتی حسی باشد، ولی دو تحقیق جدید تلاش کرده اند که نگاه علمی تری به تاثیرات دسترسی به فضای سبز شهری بر سلامت داشته باشند.

سبز بودن، ساده تر است :

در ابتدا، یک تحقیق توسط دانشگاه ویسکانسین اعلام نمود که بطور میانگین، شهروندانی که در محلاتی زندگی میکنند که فضای سبز بیشتری دارد، خوشحالتر  بنظر میرسند. این بررسی به نتیجه گیریهایی از یک بررسی عمومی پرداخت که در سراسر ایالت انجام شده و به تحقیق در مورد بیش از 2500 شهروند در شهرهای کوچک و بزرگ اقدام نموده بود که به سئوالاتی درباره سطح افسردگی و نگرانی و اضطراب پاسخ دادند. سپس جوابهای آنها در رابطه با فهرستی از وجود فضای سبز یا گیاهان مختلف در هر مایل مربع در محله یا همسایگی آنها مورد بررسی قرار گرفت.

شاید مهمترین یافته این پژوهش، این واقعیت است که شادی تا حد زیادی مربوط به وجود فضای سبز است تا دارا بودن موقعیت خوب اجتماعی و اقتصادی . شهروندانی که در محلاتی زندگی میکردند که دارای ده درصد فضای سبز کمتر نسبت به میانگین عادی بودند به میزان بیشتری نشانه های افسردگی و نگرانی را بروز میدادند . بر اساس این استدلال، یک شهروند فقیر که در محله ای زندگی میکند که دارای درختها یا فضاهای سبز بیشتری است، شادتر از شهروند ثروتمندی است که در منطقه ای به سر میبرد که به فضای سبز دسترسی ندارد.

تحقیق دیگری که توسط دانشگاه اکستر در انگلیس انجام شد، از اطلاعات یک پژوهش 18 ساله در مورد بیش از ده هزار شهروند در سراسر انگلیس استفاده می نماید و تحلیل آن نشان میدهد که ارتباط محکمی بین دسترسی به فضای سبز و وجود تندرستی و شادی و سلامت جسمی و روحی مشاهده میشود.پژوهشگران حتی دریافتند که تاثیرات مربوط به زندگی در نزدیکی فضای سبز ، موجب بروز احساسات رضایتمندی و تشویق برای یافتن یک شغل جدید یا حتی ازدواج میگردد.

وقتی شهرها سبزتر میشوند، شهروندان آنها سود میبرند : در حالیکه بنظر میرسد که این یک دانش عمومی است ولی این موضوع هرگز موجب صدمه زدن به اصول نمیشود که فضاهای سبز در مراکز شهری ، برای ایجاد سلامتی و شهرهای قابل سکونت، ضروری هستند و در حالیکه اکثر شهروندان این واقعیت را سالهاست که درک کرده اند ولی این یک موضوع جدید و کاملآ تشویق کننده است که به تحقیق کمی وکیفی از نظریه ای بپردازیم که از این عقیده حمایت میکند.

همچنین شهرها نیز در حال توجه کردن به این موضوع هستند . اخیرآ ریودوژانیرو بزرگترین پارک را در این شهر افتتاح کرد که  مادوریرا  نام دارد و بوسیله قطار شهری و اتوبوسهای تندرو قابل دسترسی برای شهروندان میباشد.این شهر دارای جنگل تیجوکا نیز میباشد که بزرگترین جنگل شهری دنیا است.

مکزیکو در حال افزایش مشارکتهای عمومی و خصوصی برای توسعه پارک چاپولتپک برای افزایش شادی و تفریح و سرگرمی شهروندان است ولی پارکها حتمآ نباید خیلی بزرگ باشند تا بر شهروندان تاثیر مثبت بگذارند. پارکهای خطی که در ابتدا از سانفرانسیسکو شروع شد ؛ در حال حاضر در سراسر شهرهای دنیا گسترش یافته است که شامل بخش مهمی از انقلاب در فضای شهری نیویورک نیز میشود .

موضوعی که در این شهرها رایج است، علاقمندی به تقویت کیفیت زندگی برای شهروندان و اثبات این واقعیت میباشد که فضای سبز عمومی و ایمن ، در این رابطه نقش حیاتی دارد.

نوشته : لوییزا زوتیس – 29 آوریل 2014.

FavoriteLoadingاضافه کردن به لیست علاقه مندی ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

« »

Scroll to top