مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران راجع به خط محدوده و حریم پیشنهادی شهر مشهد

در ۱۷ اسفند | مجموعه شهرسازی و عمران, قوانین مدیریت شهری | توسط | دیدگاه بدون دیدگاه

مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران راجع به خط محدوده و حریم پیشنهادی شهر مشهد
استاندار محترم خراسان رضوی
موضوع: اعلام نظر شورایعالی
احتراماً به استحضار می‌رساند شورایعالی شهرسازی و معماری در اولین جلسه سال جاری در مورخ 20/1/1386 ضمن بررسی خط محدوده و حریم پیشنهادی شهر مشهد مقرر نمود که موضوع با در نظر گرفتن موارد زیر در کمیته فنی شورایعالی مورد بررسی و تصمیم‌گیری قرار گیرد:

آن بخش از اراضی داخل محدوده مصوب طرح جامع که با صدور پروانه ساختمان برای آنها حقوق مکتسبه ایجادشده است حتی المقدور از محدوده شهر خارج نگردد.

در صورت فراتر رفتن محدوده یا حریم تعیین شده از خطوط تقسیمات کشوری، برای اراضی خارج از خطوط مذکور، تصمیمات اتخاذشده پس از طی مراحل قانونی لازم و اصلاح تقسیمات کشوری قابلیت اجرا دارد. در اجرای این مصوبه، کمیته فنی با یک نوبت بازدید محلی و جلسه با مسئولین استان خراسان رضوی، محدوده و حریم شهر مشهد را طبق نقشه پیوست و با توضیحات زیر مصوب نمود:

تصمیمات اتخاذ شده، در مورد آن بخش از محدوده و حریم شهر مشهد که خارج از خطوط تقسیمات کشوری واقع شده اند، تنها پس از طی مراحل قانونی لازم و اصلاح تقسیمات کشوری قابلیت اجرا خواهدداشت.

تدقیق محدوده براساس ماده 5 قانون تعاریف محدوده و حریم شهر، روستا و شهرک و نحوه تعیین آنها ظرف مهلت تعیین شده در قانون انجام گیرد. در این رابطه بخشهایی از پادگان قدس (واقع در جنوب شرقی شهر) که دارای عملکرد شهری (مسکونی، ستادی و خدمات مرتبط) می باشد در داخل محدوده شهر قرار گرفته و بخشهایی که دارای عملکرد نظامی هستند در حریم شهر واقع شوند. (خط محدوده در این قسمت شهر به تأیید نمایندگان وزارت مسکن و شهرسازی، وزارت دفاع، استانداری و شهرداری مشهد خواهدرسید).

موضوع قرارگیری روستاهای قرقی و گرجی در حریم شهر مشهد، در مطالعات طرح جامع شهر مورد بررسی بیشتر قرار گرفته و دلایل قرارگیری یا عدم قرارگیری آن در حریم شهر، در هنگام ارائه طرح جامع توضیح داده شود. در این راستا لازم است تا قبل از تصویب طرح جامع شهر مشهد و تعیین تکلیف موضوع، روستاهای مذکور به شهر مستقل تبدیل نشوند.

کاربری اراضی و ضوابط و مقررات طرح، تا تهیه و تصویب طرح جامع، مطابق طرح مصوب فعلی خواهدبود.ضمناً بنا بر تصمیم شورا، تصمیمات کمیته فنی مصوبه شورایعالی شهرسازی و معماری محسوب می گردد. لذا مراتب جهت استحضار و صدور دستور اقدامات لازم اعلام می گردد.

معاون وزیر و دبیر شورایعالی شهرسازی و معماری ایران ـ امیر فرجامی

FavoriteLoadingاضافه کردن به لیست علاقه مندی ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

« »

Scroll to top