محبوبیت استفاده از انرژی خورشیدی در بین خانواده‌ها، در مقابل؛ ناراحتی صنعت برق

در ۲۸ اسفند | مجموعه علمی آموزشی, مقالات | توسط | دیدگاه بدون دیدگاه

محبوبیت استفاده از انرژی خورشیدی در بین خانواده‌ها، در مقابل ناراحتی صنعت برق

چند هفته قبل، همسرم شارون و من برای یک پیاده روی طولانی در محله، از خانه خارج شدیم. این کار برای ما غیرمعمول نیست ولی در آن روز بخصوص، ما مسیری را انتخاب کردیم که مدت‌ها در آن پیاده روی نکرده بودیم. من با خوشحالی مشاهده نمودم که یکی از خانه‌های سنتی که به سبک مستعمراتی ساخته شده بود، صفحات انرژی خورشیدی را بر روی سقف خود قرار داده است. سپس متوجه شدم که تعداد بسیاری از خانواده‌های دیگر نیز این کار را انجام داده بودند، به طوریکه نمی‌توانستم آن‌ها را بشمارم. البته همه خانه‌ها اینطور نبودند ولی این وضع در این بخش از شمال غرب واشنگتن آن قدر کافی بود تا تأثیر زیادی بر بیننده بگذارد.

من فکر نمی‌کنم که آن صفحات خورشیدی، آخرین باری که در آن مسیر قدم می‌زدیم در آنجا بودند و این موضوع من را متعجب نمود که یا یک رهبری و مدیریت در محله وجود داشته و یا فشاری از سوی یک نصب کننده محلی در بین بوده است، یعنی فردی که به راه حل انرژی خورشیدی می‌اندیشیده؛ زیرا تابلویی مرتبط با این قضیه در جلوی یکی از خانه‌ها وجود داشت که مرا به این فکر انداخت که حداقل نصب این مورد خاص، کاملآ جدید بوده است.

ولی این همه موضوع نبود. در یک پیاده روی در بخش دیگری از محله، وقتی از کلاس ورزشی باز می‌گشتم و از میان یک کوچه رد می‌شدم، متوجه ردیف دیگری از صفحات انرژی خورشیدی در پشت یکی از خانه‌ها شدم. من ممکن است دیر متوجه قضایا شوم ولی وقتی یک صفحه جدید انرژی خورشیدی می‌بینم، واقعآ یک گرایش به اینکار را دریافت می‌کنم.

در واقع، “انرژی خورشیدی در ایالات متحده به میزان 2/6 گیگا وات در سال 2014 رشد داشته که 30 درصد افزایش نسبت به سال قبل را نشان می‌دهد و نمایانگر تقریبآ 18 میلیارد دلار سرمایه گذاری جدید می‌باشد”، که این بر اساس اطلاعاتی است که ماه قبل توسط مؤسسه صنایع انرژی خورشیدی و تحقیق جی.ام.تی. و دانیل کاسیک برای جامعه علمی آمریکا منتشر شد. کاسیک می‌گوید: یک میزان مشابه رشد برای سال 2015 پیش بینی می‌شود که دلیل آن کاهش قیمت صفحات انرژی خورشیدی و نمونه‌ها و ابتکارات در شکل‌های تجاری است که اجازه انعطاف بیشتر در مالکیت و محیط زیست تنظیم شده و مطلوب و افزایش دسترسی به سرمایه گذاری با هزینه کم را می‌دهد. محاسبه انرژی خورشیدی برای تقریبآ یک سوم از ظرفیت تولید جدید این کشور در سال 2014، بیش از زغال سنگ یا باد است (هرچند کمتر از گاز طبیعی می‌باشد).

این روند به طور قطعی در حال افزایش است. استفاده شهروندان از صفحات انرژی خورشیدی از سال 2009 تابه حال چهار برابر شده است، حتی اگر به کاهش امکانات متمرکز در تسهیلات انرژی خورشیدی منجر گردد. بر اساس گفته کارسیک: “واحدهای مسکونی شخصی به کار خود ادامه می‌دهند تا به سریع‌ترین بازار در بخش انرژی خورشیدی ایالات متحده از لحاظ رشد تبدیل شوند، به طوری که 50 درصد رشد سالانه داشته است”.

انرژی خورشیدی در بین خانواده‌ها

انرژی خورشیدی در بین خانواده‌ها

پیتر مورتا و خانواده‌اش ساکن سیلور اسپرینگ هستند، یعنی در مریلند که در شمال واشنگتن قرار دارد. مورتا درباره تجربه‌اش در مورد صفحات انرژی خورشیدی در سامانه اینترنتی واشنگتن پست و راجع به منافع استفاده از این انرژی می‌گوید:

اتصال به این شبکه یعنی اینکه شما اقدام به “فروش” انرژی ای می‌کنید که برای مصرف تولید می‌نمایید و هنگامی بسیار مفید است که شما بیشتر از نیرویی که استفاده می‌کنید، تولید نمایید. این وضع همچنین به شما اجازه می‌دهد که انرژی تجدیدپذیر تولید کنید که به این معنی است که در هنگام قطع برق، مانند بقیه خانه‌ها در نزدیکی، دچار مشکل نمی‌شوید. داشتن مجموعه ای از صفحات انرژی خورشیدی به معنی داشتن یک “کنتور هوشمندانه” ویژه (عرضه بدون پرداخت هزینه اضافی) است که به تخمین مقدار انرژی ای می‌پردازد که شما تولید می‌کنید و مقدار انرژی که خانواده شما مصرف می‌کند، بر اساس سنجش دقیق مشخص می‌شود.

در زمان‌های خاصی از سال مثل اوایل پاییز، یعنی وقتی که به کولر و بخاری نیازی نیست و یا در یک روز مطبوع بهاری، کنتور برق به عقب می‌چرخد، همانطور که تولید برق شما بیشتر از مصرفتان می‌شود.

تقریبآ نیمی از نیازهای برق خانه مورتا توسط تولید برق خورشیدی بر روی خانه‌اش تأمین می‌شود و ارزیابی می‌گردد که مخارج کلی شبکه (پس از آن که بستانکاری‌های مالیاتی و هزینه‌های دیگر در نظر گرفته شدند) حدود 24 هزار دلار است و حدودآ طی 10 سال پس از به راه اندازی آن پس از سال 2012 جبران خواهد شد. مورتا تخمین می زند چون فناوری و نصب آن مقرون به صرفه تر شده است، یک خریدار احتمالآ می‌تواند یک دستگاه قابل رقابت را به میزان 25 درصد کمتر از میزانی که باید در سال 2012 می‌پرداخت، خریداری نماید.

مشوق‌های عمومی برای نصب نیروگاه خورشیدی خانگی شامل 30 درصد معافیت مالیاتی است (که اگر تمدید نشود، در پایان 2016 به پایان خواهد رسید) و مشوق‌های ایالتی (که تفاوت دارد ولی در رابطه با مورتا، شامل معافیت مالیاتی 1000 دلاری برای انرژی پاک از سوی ایالت مریلند می‌شود) و بستانکاری انرژی تجدیدپذیر و قابل خرید و فروش در ایالت‌هایی در دسترس است که نیازمند بخش خاصی از امور مربوط به انرژی می‌باشند.

همچنین، بعضی مصرف کنندگان به این فکر می‌کنند که تجهیزات تولید انرژی خورشیدی را به جای آنکه خریداری کنند، اجاره نمایند و هزینه‌های آینده را با یک قرارداد اجاره درازمدت کاهش دهند تا بتوانند پس اندازهای قابل توجه ماهانه و سالانه را برای خود فراهم نمایند.

تجهیزات تولید انرژی خورشیدی

تجهیزات تولید انرژی خورشیدی

این‌ها خبرهای خوبی هستند، اینطور نیست؟ کاهش‌های اساسی در آلودگی‌های ناشی از انتشار کربن، صرفه جویی پولی قابل توجه برای مصرف کنندگان و امکان استخدام در صنعت برای بیش از 100 هزار نفر و حتی ده برابر تعداد موجود در کل اقتصاد ایالات متحده، بنا بر گزارش انجمن صنایع انرژی خورشیدی. در این جریان، نکته ای نیز در رابطه با سود بردن صنعت برق وجود دارد زیرا کاهش فشار بر روی شبکه برق ملی، به معنای خاموشی‌های کمتر و نیاز کمتر به سرمایه گذاری برای تأسیسات گران قیمت تولید برق است. حتی اتحادیه مسیحی آمریکا، حمایت قوی خود از تداوم مشوق‌ها به نفع انرژی خورشیدی را اعلام نموده است.

متأسفانه به نظر می‌رسد که هرگاه در این زمینه پیشرفتی صورت می‌گیرد، مخالفت‌هایی نیز با آن انجام می‌شود. مثلآ بعضی صنایع از سوخت‌های فسیلی استفاده می‌کنند و در رابطه با از دست دادن سهم خود در بازار نگران هستند، که این موضوع در مقاله ای از سوی جوبی واریک در نشریه واشنگتن پست به چاپ رسیده است. با هدف کاهش رشد انرژی خورشیدی، این صنایع به تشویق مسئولین ایالت‌های آریزونا و ویسکانسین پرداخته‌اند تا هزینه‌های اضافی را از مصرف کنندگان انرژی خورشیدی برای “اندازه گیری خالص” که توسط پیتر مورتا توضیح داده شد، تحمیل نمایند. آن‌ها ایالت‌های بیشتری را هدف قرار داده‌اند به طوری که واریک گزارش می‌دهد: “در بعضی از این ایالت‌ها، مسئولین صنعتی به نام نویسی برای کمک به گروه‌های اقلیت پرداخته‌اند و این بحث را مطرح نموده‌اند که صفحات انرژی خورشیدی به دلیل افزایش هزینه‌های همگانی، به افراد فقیر لطمه می زند”.

این ادعا به شدت از سوی تحلیلگران مستقل از این صنایع و همچنین دنیس فیرچیلد، رئیس جمهور و مدیرعامل شرکت همکاری شهرهای زمردی، که یک سازمان ملی غیرانتفاعی است که در رابطه با استراتژی‌های آب و هوایی انعطاف پذیر فعالیت می‌کند تا محصولات زیست محیطی، اقتصادی و منصفانه تولید کند، مورد مناقشه قرار گرفته است. فیر چیلد در نشریه گاورنینگ نوشته است که “در واقع تلاش‌های مدیران اینگونه صنایع برای از بین بردن تحول انرژی پاک، موجب جلوگیری جوامع کم درآمد از کسب منافع انرژی پاک می‌شود. آخرین چیزی که جوامع اقلیت رنگین پوست نیاز دارند، چیزی است که تغییر به سوی فناوری‌های پاک تر و کارآمدتر را بیشتر قابل تأمین نماید:

مالیات‌های مربوط به اندازه گیری خالص نیز شبیه قوانین محدود کننده، نژادهای خاص را منع می‌کند که بتوانند در حومه شهرهای آمریکا زندگی کنند و همچنین مانع از حضور آمریکایی‌های آفریقایی تبار و گروه‌های نژادی دیگر برای زندگی در محلات ویژه می‌شود. اخذ مالیات‌های اضافی، همچنین مانع از حضور افراد فقیر و رنگین پوست در مشارکت برای ایجاد آینده دارای انرژی پاک می‌شود که نه تنها جدیدتر و ارزان تر هستند، بلکه باعث ایجاد مشاغل “سبز” یا دوستدار محیط زیست می‌گردد که این صنایع آن‌ها را ایجاد می‌کنند.

سرانجام اینکه، اخذ مالیات اضافی موجب بروز مشکلات مالی می‌گردد زیرا باعث افزایش ثروت صاحبان قدرت و کاهش تولید فعالان در زمینه انرژی‌های پاک می‌شود. با ارائه فرصت استثنایی برای ساکنان جوامع کم درآمد و به منظور ایجاد ثروت شخصی، سیاست‌های اندازه گیری خالص باعث می‌شود که خانواده‌های فقیر بتوانند مالک سرمایه‌های مربوط به انرژی خود بشوند و در نتیجه ثروت تولید شود. هزینه‌های اضافی تنها باعث محدود شده خانواده‌های فقیر برای داشتن تجهیزات انرژی مربوط به خودشان می‌شود.

انرژی‌های تجدیدپذیری مثل انرژی خورشیدی

انرژی‌های تجدیدپذیری مثل انرژی خورشیدی

این روش به نفع مشتریان پرداخت کننده هزینه‌هاست، حتی وقتی از برق تولیدی توسط صنعت برق استفاده نکنند، که به نظر می‌رسد به ضرر فقیران باشد: چون مشتریان مبتنی بر اندازه گیری خالص هنوز بایستی به شبکه متصل باشند، صنایع تولید کننده برق، این بحث را مطرح می‌نمایند که آن‌ها هم باید هزینه‌های حفظ و نگهداری شبکه‌های توزیع برق را بپردازند. من گمان می‌کنم که از یک نقطه نظر عادلانه باشد، اما از نقطه نظرهای مهم تر به شدت تبعیض آمیز و ناعادلانه است- زیرا در مقابله با منافع عمومی در کاهش وابستگی به سوخت‌های فسیلی است- و این هزینه اضافی موجب می‌شود به مشتریانی که از شبکه کمترین استفاده را می‌کنند، فشار بیاید.

واقعیت این است که انرژی‌های تجدیدپذیری مثل انرژی خورشیدی، نشان دهنده آینده هستند. و بنابراین مهم است که حداکثر استفاده از اینگونه انرژی‌ها در زمینه تولید برق به عمل آید؛ همانطور که قبلآ پیشرفت‌هایی در فناوری‌های مربوط به روشنایی، لوازم خانگی و ساختمان سازی صورت گرفته است. صنعت برق و دیگر صنایع تعدیل کننده مصرف برق باید آینده نگر باشند و راه‌هایی را بیابند که به سرمایه گذاری رو به پیشرفت منجر می‌شود و بدین وسیله به کسب درآمد بیشتر بپردازند؛ به جای اینکه با ناامیدی تلاش کنند که به روش‌های تجاری قدیمی متکی باشند که به مصرف بیشتر و آلوده سازی منابع انرژی می‌انجامند. (البته سال قبل، یک نشانه امید بخش مشاهده گردید زیرا بعضی از مدیران صنایع روشنایی، اعلام کردند که علاقمند به مشارکت در طرح نگاه به آینده هستند.)

با این حال، نکات مقاله واریک بیان می‌کند:

قانونی که به موجب آن اندازه گیری خالص را غیرقانونی و پرهزینه تر نامیده بود، به بیش از 10 ایالت از سال 2013 معرفی شده است. بعضی از این پیشنهادها، نسخه‌های مجازی قوانین تصویب شده در دو سال قبل شورای تبادل موضوعات قانونی آمریکا هستند که یک سازمان غیرانتفاعی است و دارای روابط تجاری با صنایع افراد میلیاردری مثل چارلز و دیوید کوک می‌باشد.

اکثر صورت حساب‌ها با شکست مواجه شده‌اند- حتی در ایالت‌های محافظه کاری مثل یوتا و ایندیانا، و دلیلش این است که بسیاری از صنایع ایالتی، در حال حاضر مشغول تغییر طرفداری خود به منافع زمین-دوستانه‌ی صنعت برق هستند.

FavoriteLoadingاضافه کردن به لیست علاقه مندی ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

« »

Scroll to top