قانون استفاده اجباری از کمربند و کلاه ایمنی

در ۱۵ بهمن | مجموعه ایمنی و استحکام بنا, قوانین مدیریت شهری | توسط | دیدگاه بدون دیدگاه

قانون استفاده اجباری از کمربند و کلاه ایمنی

ماده واحده ـ از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون، بستن کمربند ایمنی برای رانندگان و سرنشینان ردیف اول انواع خودروهای درحال حرکت در مسیر جاده های بین شهری و کمربندیها و بزرگراههای درون شهری و همچنین استفاده از کلاه ایمنی برای رانندگان و سرنشینان هرنوع موتور سیکلت اجباری است. دولت مکلف است کمربند و کلاه ایمنی استاندارد را به مقدار نیاز کشور تهیه و عرضه نماید.

تبصره 1 ـ وزارت صنایع و کلیه شرکتهای خودروسازی مکلفند خودروهای تولید داخلی را همراه باکمربند ایمنی استاندارد عرضه نمایند. همچنین انواع خودروهای وارداتی باید دارای کمربند ایمنی باشند.

تبصره 2 ـ میزان جریمه عدم استفاده از کمربند ایمنی و کلاه ایمنی به ترتیب ده هزار و پنجهزار ریال تعیین می گردد. توسعه محدوده ماده واحده باتوجه به مقررات راهنمائی و رانندگی و شهرسازی و زمانبندی اجرای این قانون براساس آئین نامه ای که ظرف مدت شش ماه توسط وزارتخانه های کشور، دادگستری، راه و ترابری و صنایع تهیه و به تصویب هیأت وزیران می رسد، تعیین خواهد شد.

قانون فوق مشتمل بر ماده واحده و دو تبصره در جلسه علنی روز یکشنبه مورخ 26/11/1376 مجلس شورای اسلامی تصویب و در تاریخ 6/12/1376 به تأیید شورای نگهبان رسیده است.رئیس مجلس شورای اسلامی ـ علی اکبر ناطق نوری

FavoriteLoadingاضافه کردن به لیست علاقه مندی ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

« »

Scroll to top