فاجعه ای به عمق یک شهر

فاجعه ای به عمق یک شهر

در ۱۶ شهریور | مجموعه علمی آموزشی, مقالات ارسالی اعضاء | توسط | دیدگاه بدون دیدگاه

فاجعه ای به عمق یک شهر!

از سیل ، زلزله ، طوفان ، صاعقه و خشکسالی که بگذریم ، مدیریت شهری ناکارآمد به خودی خود یک فاجعه در شهر شهر محسوب می شود ، حال اگر این شهر ، تهران باشد ، عمق فاجعه حتی فراتر از مرزهای محدوده خدماتی شهر پیش رفته و حداقل بعد  روانی آن کل کشور را در بر می گیرد. البته به هیچ وجه صفر و صد نباید به موضوع نگاه کرد و در کنار تمام کاستی ها و اتفاقات ریز و درشت منفی ، نقاط مثبت را هم باید دید .

طبیعتا مدیریت شهری ناکارآمد با توجه به سیستم مدیریت شهری در ایران می تواند معلول شورای شهر ناکارآمد باشد. اگر شورای شهری قاطع و مستقل، با افرادی کاردان و با تجربه در زمینه مدیریت شهری وجود داشته باشد ، قطعا اجازه رخ دادن فسادها و تخلفات گسترده را در مجموعه شهرداری تحت نظر خود نخواهد داد. چه برسد به اینکه خود گرفتار این موضوع شود!
موضوعی که این ساعتها و روزها به عنوان تیتر اول خبرهای فضای مجازی (و بعضا حقیقی!) رخ می نماید.

اتفاقات اخیر در مجموعه شورا و شهرداری تهران علاوه بر اینکه می تواند فاجعه ای به عمق شهر تهران تلقی شده ، به عنوان الهام بخش ! و تسری دهنده اینگونه رفتارها در سایر شوراها و شهرداری های کشور باشد. شاید وجود افرادی در شورای شهر تهران که حضورشان در مناصبی دیگر منشا خدمات و برکات بسیار بیشتر و بهتری می بود مزید بر علت در وقوع اتفاقات این چنینی باشد .

موضوع دیگر ، دید منفی شهروندان به شهرداری خواهد بود که در بهترین حالت اگر قبل از این ماجراهای تخلفات صورت گرفته ی برخی مدیران شهرداری و اعضای شورای شهر وجود نداشت ، اکنون و به تدریج به وجود آمده و اعتماد نسبت به مجموعه مدیریت شهری کم و کمتر می شود و به تبع آن مشارکت شهروندان در اجرای طرح ها و برنامه های شهری نیز به دلیل همین اعتماد کم به حداقل خواهد رسید.
مقوله ای که بارها و بارها در یادداشت ها و مقالات متخصصین امر به آن اشاره شده بحث ورود افراد متخصص و دارای تجربه در زمینه امور مدیریت شهری به شوراهای شهر و تمرکز ورزشکاران ، هنرمندان و اقشار اجتماعی محبوبی که با استفاده از رانت اشتهار و محبوبیت خود دندان طمع به این مجموعه پر طمطراق تیز می کنند ، به حوزه تخصصی خود می باشد. امری که به نظر می رسد با آگاهی مردم و عدم رای دادن به این افراد در انتخابات شوراها ، به تدریج حاصل شود.

محسن غانمی دانشجوی کارشناسی ارشد برنامه ریزی شهری دانشگاه علامه طباطبایی تهران

FavoriteLoadingاضافه کردن به لیست علاقه مندی ها
FacebookTwitterGoogle+PinterestLinkedIn

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

« »

Scroll to top