فاجعه ای به عمق یک شهر

فاجعه ای به عمق یک شهر

در ۱۵ شهریور | مجموعه علمی آموزشی, مقالات ارسالی اعضاء | توسط | دیدگاه بدون دیدگاه

فاجعه ای به عمق یک شهر!

از سیل ، زلزله ، طوفان ، صاعقه و خشکسالی که بگذریم ، مدیریت شهری ناکارآمد به خودی خود یک فاجعه در شهر شهر محسوب می شود ، حال اگر این شهر ، تهران باشد ، عمق فاجعه حتی فراتر از مرزهای محدوده خدماتی شهر پیش رفته و حداقل بعد  روانی آن کل کشور را در بر می گیرد. البته به هیچ وجه صفر و صد نباید به موضوع نگاه کرد و در کنار تمام کاستی ها و اتفاقات ریز و درشت منفی ، نقاط مثبت را هم باید دید .

طبیعتا مدیریت شهری ناکارآمد با توجه به سیستم مدیریت شهری در ایران می تواند معلول شورای شهر ناکارآمد باشد. اگر شورای شهری قاطع و مستقل، با افرادی کاردان و با تجربه در زمینه مدیریت شهری وجود داشته باشد ، قطعا اجازه رخ دادن فسادها و تخلفات گسترده را در مجموعه شهرداری تحت نظر خود نخواهد داد. چه برسد به اینکه خود گرفتار این موضوع شود!
موضوعی که این ساعتها و روزها به عنوان تیتر اول خبرهای فضای مجازی (و بعضا حقیقی!) رخ می نماید.

اتفاقات اخیر در مجموعه شورا و شهرداری تهران علاوه بر اینکه می تواند فاجعه ای به عمق شهر تهران تلقی شده ، به عنوان الهام بخش ! و تسری دهنده اینگونه رفتارها در سایر شوراها و شهرداری های کشور باشد. شاید وجود افرادی در شورای شهر تهران که حضورشان در مناصبی دیگر منشا خدمات و برکات بسیار بیشتر و بهتری می بود مزید بر علت در وقوع اتفاقات این چنینی باشد .

موضوع دیگر ، دید منفی شهروندان به شهرداری خواهد بود که در بهترین حالت اگر قبل از این ماجراهای تخلفات صورت گرفته ی برخی مدیران شهرداری و اعضای شورای شهر وجود نداشت ، اکنون و به تدریج به وجود آمده و اعتماد نسبت به مجموعه مدیریت شهری کم و کمتر می شود و به تبع آن مشارکت شهروندان در اجرای طرح ها و برنامه های شهری نیز به دلیل همین اعتماد کم به حداقل خواهد رسید.
مقوله ای که بارها و بارها در یادداشت ها و مقالات متخصصین امر به آن اشاره شده بحث ورود افراد متخصص و دارای تجربه در زمینه امور مدیریت شهری به شوراهای شهر و تمرکز ورزشکاران ، هنرمندان و اقشار اجتماعی محبوبی که با استفاده از رانت اشتهار و محبوبیت خود دندان طمع به این مجموعه پر طمطراق تیز می کنند ، به حوزه تخصصی خود می باشد. امری که به نظر می رسد با آگاهی مردم و عدم رای دادن به این افراد در انتخابات شوراها ، به تدریج حاصل شود.

محسن غانمی دانشجوی کارشناسی ارشد برنامه ریزی شهری دانشگاه علامه طباطبایی تهران

FavoriteLoadingاضافه کردن به لیست علاقه مندی ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

« »

Scroll to top