سیاستهای فرهنگی تبلیغی روز زن

در ۳۰ بهمن | مجموعه امور اداری، بازرسی و تخلفات, قوانین مدیریت شهری | توسط | دیدگاه بدون دیدگاه

سیاستهای فرهنگی ـ تبلیغی روز زن
مصوب جلسه 505 مورخ 16 /7 /1381 شورای عالی انقلاب فرهنگی
شورای عالی انقلاب فرهنگی در جلسه 505 مورخ 16 /7 /81 به پیشنهاد شورای فرهنگی و اجتماعی زنان (نامه شماره 1321 /ش‎ز مورخ 12 /6 /81) سیاستهای فرهنگی ـ تبلیغی روز زن را به این شرح تصویب کرد:
اهداف:

افزایش معرفت و ارتقای سطح فرهنگی زنان و آحاد جامعه نسبت به ابعاد وجودی حضرت زهرا(س) و شخصیت، حقوق و جایگاه زن در فرهنگ اسلامی.

اصلاح نگرشهای مغایر با اسلام و مناسبات رفتاری در خانواده و جامعه نسبت به زن.

اتخاذ تدابیر لازم توسط مسئولان نسبت به برنامه‎ریزی و سیاستگذاری لازم برای بهبود وضعیت زنان در ابعاد مختلف.

بزرگداشت مقام زن و تجلیل از زنان الگو و موفق در عرصه‎های مختلف و انعکاس فعالیتهای آنان.

ایجاد هماهنگی در نحوه برگزاری مراسم روز زن در دستگاه‎های ذی‎ربط.

سیاستهای راهبردی

الف ـ ارائه الگو از زندگی فردی، خانوادگی و اجتماعی حضرت زهرا(س): ـ تبیین مقام عرفان و عبودیت حضرت زهرا(س) به عنوان مظهر کامل یک انسان الهی. ـ سعی و اهتمام در معاصرسازی شخصیت و معرفی سیره عملی حضرت فاطمه(س) با تأکید بر مسأله عفاف و حجاب. ـ تبیین مقامات علمی و تأثیر شخصیت حضرت در تربیت همه جانبه فرهنگی، اخلاقی و عاطفی خانواده و اجتماع. ـ ترسیم الگویی جامع و همه جانبه از زندگی و فعالیت‎های حضرت زهرا(س) با تأکید بر نقش محوری ایشان در دفاع از ولایت. ـ پرهیز از یک سونگری به زندگی بانوی نمونه اسلام و تلاش لازم برای زدودن برداشتهای غلط و ناقص از ساحت مقدس ایشان.

ب ـ تبیین جایگاه و حقوق زن در اسلام: ـ تبیین حکمت الهی درباره زن و مرد در خصوص تفاوتهای خُلقی و خلقی آنان به عنوان راز تداوم حیات بشر و زدودن تفکر غلط برتری یکی بر دیگری. ـ تبیین و تأکید بر عنایت خاص اسلام نسبت به رعایت حقوق زن در خانواده و اجتماع و ریشه‎یابی منطقی علل ظلم تاریخی به زنان. ـ ارائه دیدگاه اسلام ناب در ارتباط با حقوق زنان با تأکید بر رهنمودها و نظریات حضرت امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب به منظور رفع شبهات (نظیر: ارث، دیه، وکالت و 000) ـ مقایسه تطبیقی جایگاه و حقوق فردی، اجتماعی و خانوادگی زنان از منظر اسلام و مکاتب غربی با تأکید بر برتری فرهنگ اسلام نسبت به فرهنگ غرب در عرصه خانواده و اجتماع. ـ تبیین و تأکید بر مسئولیت مردان خانواده (پدر، همسر، برادر) بمنظور اصلاح ساختار خانواده و زمینه‎سازی رشد و مشارکت علمی و اجتماعی همسران آنان. ـ تبیین ارزشهای اخلاقی و معنوی زنان و ارائه راهکارهای مناسب برای تحقق عینی آن. ـ تبیین اهمیت و جایگاه خانواده در تربیت و رشد همه جانبه انسان و مناسب‎ترین جایگاه روحی و طبیعی تجلی شخصیت و استعداد زنان.

ج ـ تبیین نقش و تکالیف زنان در عرصه‎های مختلف زندگی: ـ ترویج فرهنگ خودباوری و اعتماد به نفس نسبت به قدرت، توانمندی و شایستگی زنان و پرهیز از تجمل‎گرایی، مدگرایی و مصرف‎زدگی.

هـ ـ تبیین اقدامات انجام یافته دستگاه‎ها در خصوص زنان، مشکلات موجود و برنامه‎های آینده: ـ انعکاس اقدامات و فعالیتهای انجام یافته علمی، فرهنگی، تحقیقاتی و اجرایی دستگاه‎های اجرایی در خصوص زنان و اطلاع‎رسانی بموقع به زنان و جامعه. ـ تبیین قوانین تأمینی و مقررات حمایتی در خصوص حقوق فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی زنان برای حفظ کارآیی، نشاط و سلامت آنان و جلوگیری از بروز بحرانهای روانی، جسمانی در دوران از کارافتادگی. ـ معرفی دستاوردهای انقلاب در ابعاد مختلف و تأثیر آن بر روند تحولات فکری و فرهنگی زنان. ـ تبیین مشکلات حقوقی، فرهنگی و اجتماعی زنان و ارائه پیشنهادهای لازم به مراکز ذی‎ربط برای سیاستگذاری و قانونگذاری. ـ تبیین مشکلات زنان روستایی، خانه‎دار، سرپرست خانوار و کارمند و کارگر در عرصه‎های مختلف زندگی. ـ تبیین مسائل، مشکلات و محدودیتهای موجود بر سر راه فعالیتهای زنان و راههای تقویت و توسعه مشارکت آنان. ـ تبیین اقدامات و تلاشهای انجام یافته توسط کشورهای مختلف بویژه مسلمان برای حل مشکلات مشابه زنان و استفاده بهینه از تجربیات آنان. ـ سعی و اهتمام مدیران و برنامه‎ریزان کشور نسبت به ایجاد زمینه مناسب فرهنگی و اصلاح ساختاری در بکارگیری زنان در پست‎های مدیریتی با تأکید بر شایستگی آنان در ابعاد مختلف. ـ پیشگیری از اسراف و تبذیر در برگزاری مراسم هفته زن در دستگاه‎های دولتی و خانواده‎ها ضمن جلوگیری از کاهش محتوا و غنای برنامه‎های هفته زن و الگودهی رسانه‎های تصویری و مکتوب در این زمینه. ـ تبیین و توجه به نقش‎های چندگانه، مؤثر و پویای زنان در خانواده و اجتماع (اقتصادی، فرهنگی، سیاسی، اخلاقی، مذهبی و عاطفی) و پرهیز از یک سونگری و ارائه نقشهای کلیشه‎ای و نازل نسبت به فعالیتهای زنان. ـ تبیین و تأکید بر نقش و رسالت خطیر مادری و نقش زنان در تحکیم بنیان خانواده و تربیت نیروی انسانی و ناقل مؤثر فرهنگ و معارف به نسل آینده و ضرورت ایجاد زمینه مناسب برای ایفای صحیح این نقش. ـ تأکید بر ارتقای آگاهیهای مردان و زنان در خصوص وظایف، تکالیف و حقوق هر یک از آنان در زندگی فردی، خانوادگی و اجتماعی و پرهیز از طرح و تحمیل تقابل و تضاد حقوقی بین آنان از رسانه‎های مکتوب، تصویری و شنیداری. ـ تأکید بر ایجاد و تقویت روحیه مشارکت، تعاون و تفاهم زن و مرد در تصمیم‎گیری‎ها و امور خانواده‎ها و اجتناب از ترویج تفکر برتری یکی بر دیگری. ـ تبیین بازتاب تأثیر متقابل مردان و زنان توانمند در حصول موفقیت‎های یکدیگر. ـ توجه به تقویت نقش زنان در توسعه فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی کشور. ـ تأکید بر ضرورت ارتقای آگاهی زنان نسبت به مسائل کلان کشور، جهان اسلام، تحولات و فعالیتهای بین‎المللی برای پیشرفت زنان و تبیین نقش و رسالت‎ جهانی زن ایرانی در احیای تفکر دینی.

د ـ تجلیل از زنان الگو و موفق: ـ سعی و اهتمام در الگوسازی جامع، قابل دسترس و واقعی از چهره و شخصیت مطلوب زن مسلمان در زمان معاصر در ابعاد ملی و بین‎المللی و پرهیز از انفعال در برابر دیدگاههای فمنیستی غرب. ـ تجلیل و تکریم از زنان خانه‎دار، دختران، همسران و مادران نمونه و الگو بویژه موفقیت آنها در ایفای نقش‎های چندگانه. ـ شناسایی و معرفی زنان الگو در فعالیتهای مختلف فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی (نظیر: دانش‎ پژوهی و تحقیق، موفقیتهای علمی، مدیریتی، دینی، ادبی، هنری، ورزشی، امور خیریه و 000) از بین اقشار مختلف زنان با توجه خاص به زنان ایثارگر، جانباز، آزاده و همسران و فرزندان ایثارگران. ـ تأکید بر ضرورت توازن و تعادل در نحوه تجلیل از زنان شاغل و پرهیز از تجلیل صرفاً مادی و جلوگیری از تبعیضات احتمالی. نیروی انسانی و ناقل مؤثر فرهنگ و معارف به نسل آینده و ضرورت ایجاد زمینه مناسب برای ایفای صحیح این نقش. ـ تأکید بر ارتقای آگاهیهای مردان و زنان در خصوص وظایف، تکالیف و حقوق هر یک از آنان در زندگی فردی، خانوادگی و اجتماعی و پرهیز از طرح و تحمیل تقابل و تضاد حقوقی بین آنان از رسانه‎های مکتوب، تصویری و شنیداری. ـ تأکید بر ایجاد و تقویت روحیه مشارکت، تعاون و تفاهم زن و مرد در تصمیم‎گیری‎ها و امور خانواده‎ها و اجتناب از ترویج تفکر برتری یکی بر دیگری. ـ تبیین بازتاب تأثیر متقابل مردان و زنان توانمند در حصول موفقیت‎های یکدیگر. ـ توجه به تقویت نقش زنان در توسعه فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی کشور. ـ تأکید بر ضرورت ارتقای آگاهی زنان نسبت به مسائل کلان کشور، جهان اسلام، تحولات و فعالیتهای بین‎المللی برای پیشرفت زنان و تبیین نقش و رسالت‎ جهانی زن ایرانی در احیای تفکر دینی.

د ـ تجلیل از زنان الگو و موفق: ـ سعی و اهتمام در الگوسازی جامع، قابل دسترس و واقعی از چهره و شخصیت مطلوب زن مسلمان در زمان معاصر در ابعاد ملی و بین‎المللی و پرهیز از انفعال در برابر دیدگاههای فمنیستی غرب. ـ تجلیل و تکریم از زنان خانه‎دار، دختران، همسران و مادران نمونه و الگو بویژه موفقیت آنها در ایفای نقش‎های چندگانه. ـ شناسایی و معرفی زنان الگو در فعالیتهای مختلف فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی (نظیر: دانش‎ پژوهی و تحقیق، موفقیتهای علمی، مدیریتی، دینی، ادبی، هنری، ورزشی، امور خیریه و 000) از بین اقشار مختلف زنان با توجه خاص به زنان ایثارگر، جانباز، آزاده و همسران و فرزندان ایثارگران. ـ تأکید بر ضرورت توازن و تعادل در نحوه تجلیل از زنان شاغل و پرهیز از تجلیل صرفاً مادی و جلوگیری از تبعیضات احتمالی.

FavoriteLoadingاضافه کردن به لیست علاقه مندی ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

« »

Scroll to top