زباله های پلاستیکی راهی برای توسعه اجتماعی

در ۱۹ فروردین | مجموعه علمی آموزشی, مقالات | توسط | دیدگاه 1 دیدگاه

زباله های پلاستیکی راهی برای توسعه اجتماعی

آلودگی ناشی از زباله های پلاستیکی از مشکلات در حال رشد است. می توان به سادگی دید که چگونه بطری ها، کیسه ها و دیگر مواد بسته بندی محیط های شهری را آلوده کرده اند. بر خلاف سایر زباله ها این آلاینده ها در بازه زمانی ۵٠ تا ١.٠٠٠.٠٠٠ سال تجزیه می شوند. علاوه بر این در حال حاضر میلیون ها تکه زباله های پلاستیکی در اقیانوس آرام شناور هستند که تهدیدی برای زندگی آبزیان به شمارمی روند. چنین زباله هایی در نواحی محروم و فقر زده که در آن ها مقررات زیست محیطی چندان اجرایی نمیشود مشکل عمده به شمار می روند.

طرح جدیدی با هدف تشویق ساکنان مناطق محروم برای حل این معضل شکل گرفته است. پلاستیک های جمع آوری شده از منازل یا مکان های عمومی از جمله سواحل دریاها در“بانک پلاستیک” در قبال کالا، محصولات پرینت شده سه بعدی ( که از پلاستیک بازیافتی و توسط این بانک ساخته می شود) و وام های اعتبار خرد قابل معاوضه خواهند بود. طرح آزمایشی این پروژه در شهر لیما در کشور پرو  ( جایی که تنها دو درصد از زباله های پلاستیکی در آن بازیافت میشوند) اجرا خواهد شد و در صورتی که این طرح موفقیت آمیز باشد این طرح در سراسر دنیا اجرایی خواهد شد.

بانک پلاستیکی در واقع نوعی تجارت است که در آن از طریق فروش پلاستیک های بازیافتی سود، حاصل می شود. اما بنیانگذاران این طرح اطمینان دارند که این طرح اثرات اجتماعی مثبتی نیز به همراه خواهد داشت. به گفته دیوید کاتز از مدیران ارشد اجرایی این طرح: بحران های اجتماعی و زیست محیطی جهانی و راهکارهای مقابله با آن ها همگی با هم مرتبط هستند. بحران زباله های پلاستیکی یک مشکل صنعتی است که نیازمند یک راه حل جدی است. برای مثال بایستی محدوده درگیر شدن اقیانوس ها با زباله های پلاستیکی را در نظر گرفت و ارزش این زباله ها را تخمین زد .

نرخ تعویض زباله ها که ممکن است به صورت یارانه برای کمک به افراد نیازمند تعریف شود در طرح آزمایشی در نظر گرفته شده است. پس از راه اندازی پایگاه کامپیوتری بانک پلاستیک، اثرات فعالیت بانک را بر روی استاندارد زندگی هر کدام از اعضا بررسی می کنند. شان فرانکسون بنیانگذار این بانک گفته است که امیدوار است تا اثرات مثبت اجتماعی بازیافت زباله یا آنچه او”پلاستیک اجتماعی” نامگذاری کرده است سبب افزایش ارزش آن برای کاربر نهایی گردد ( نظیر آنچه که در محصولات تجارت عادلانه تعریف شده است).

به گفته توماس ناسکر از کارشناسان رشته پلاستیک در دانشگاه راتگرز: “ایده بانک پلاستیک بایستی بر نحوه تفکیک و آموزش این موضوع و تعریف دستورالعمل های مشخص برای این امر متمرکز شود. در صورتی که زباله ها به درستی تفکیک شود می توانند ارزش قابل توجهی در ایالات متحده داشته باشند، در حال حاضر در ایالات متحده پلاستیک بازیافتی کالای با ارزشی به شمار می آید.”

این متن برای اولین بار توسط نوشته ایان راندال و در آینده سبز، مجله کارشناسان مستقل در حوزه پایداری انجمن آینده منتشر شده است.

FavoriteLoadingاضافه کردن به لیست علاقه مندی ها

One Response

  1. […] و در کنار او کوهی از زباله قرار دارد، دیدن انبوه زباله های بیمارستانی و خانگی، حیوانات مرده و مایعات سمی، […]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

« »

Scroll to top