روز زمین 2015، همه ما را تبدیل به رهبر می‌کند

رویدادهای روز زمین در سراسر جهان

در ۳ آبان | مجموعه علمی آموزشی, مقالات | توسط | دیدگاه بدون دیدگاه

رویدادهای روز زمین در سراسر جهان

روز زمین 2015، همه ما را تبدیل به رهبر می‌کند

توضیح عکس: روز زمین 2015 شهروندان را در همه جا تشویق می‌کند که به وسیله نمونه‌ها، دیگران را راهنمایی کنند و برای توسعه فضاهای سبز عمومی، بسیج شوند- مثل پلازا دی آرماس در گووادالاجارا، مکزیک. عکس از آلجاندرو کاسترو- فلیکر.

22 آوریل 2015 نمایانگر 45 امین سالگرد روز زمین است، واقعه ای که برای اولین بار در سال 1970 روی داد و به تحرک جنبش جدید زیست محیطی در ایالات متحده کمک نمود. روز زمین امسال شاهد وقایعی خواهد بود که تمرکز آن بر اجتماع موضوعات پایداری، فقر، آب و هوا و انرژی پاک می‌باشد. پیام امسال این است: نوبت ماست که رهبری نماییم، بنابراین رهبران جهان به عنوان مثال شهروندان می‌توانند ما را دنبال کنند.

یک میراث از ایجاد تغییر، اتفاق می‌افتد

روز زمین که در ایالات متحده شروع شد، دارای یک تاریخ طولانی از ایجاد تغییرات است. پس از انتشار کتاب بهار خاموش نوشته راشل کارسون در 1962 که به نمایش تأثیر انسان بر طبیعت از طریق ماده ضد آفت د.د.ت. و کود خاک ویرانگر موسوم به سانتا باربارا در سال 1969 پرداخت جوامع به طور فزاینده ای از تأثیرات زیست محیطی و سلامت بخش یک جامعه پایدار، آگاه شدند. بنیانگذار روز زمین که لیگورد نلسون نام داشت و در آن زمان نماینده مجلس ایالت ویسکانسین بود، از انرژی جنبش دانشجویی ضد جنگ الهام گرفت و فرصتی را پیدا کرد تا محافظت از محیط زیست را به برنامه‌های سیاست ملی اضافه نماید.

در 22 آوریل 1970، 20 میلیون آمریکایی به عنوان بخشی از جنبش روز زمین، تظاهرات کردند که نتیجه آن ایجاد دفاتر محافظت از محیط زیست همچون هوای پاک، آب پاک، و قوانین گونه‌های در معرض خطر در ایالات متحده بود. در سال 1990 یک ائتلاف دیگر در رابطه با روز زمین، اقدام به بسیج کردن 200 میلیون نفر در 141 کشور نمود و به این جریان کمک کرد که مسائل زیست محیطی را به صحنه جهانی بیاورد.

از آن زمان تاکنون، روز زمین در سطح جهانی به رشد خود ادامه داده است. در سال 1990، روز زمین به سازماندهی تلاش‌های مرتبط با بازیابی جهانی ادامه داده و به ایجاد صحنه ای برای اجلاس سران زمین سازمان ملل متحد در ریودوژانیرو پرداخته است. در سال 2000 توجه به سوی گرم شدن جهانی و انرژی پاک معطوف شد. امروزه بیش از یک میلیارد نفر در 192 کشور در فعالیت‌های روز زمین شرکت می‌نمایند.

رویدادهای روز زمین در سراسر جهان

حضور جهانی روز زمین به رشد خود ادامه می‌دهد و امسال، شهروندان در سراسر جهان در حال سازماندهی فعالیت‌های روز زمین هستند.

مثلآ در هند، شبکه روز زمین که اداره مرکزی آن در کلکته است، شرکت کنندگان را تشویق به فعالیت شهری در منطقه و ایجاد مدیریت در جنبش زیست محیطی می‌نماید. این ائتلاف‌ها شامل توانمندسازی زنان هند می‌شود که به ایجاد یک شبکه از رهبران زن در هند برای ترویج نقش زنان در اقتصاد سبز، و به عنوان مبشران محیط زیست سبز با هدف آموزش جوانان پرداخته که آن‌ها را تبدیل به شهروندان مسئول حفاظت از محیط زیست می‌نماید.

در تامیل نادو – هند، دانش آموزان در منطقه مادورای، جشن روز زمین را در 23 و 24 آوریل امسال با شعار “زمین پاک، زمین سبز” که در برگیرنده زمین (خشکی)، اقیانوس و مسائل زیست محیطی جو است را برپا می‌کنند. این همایش به وسیله مؤسسه همبستگی اجتماعی و توان­بخشی آموزشی، سازماندهی می‌شود که یک سازمان مردم نهاد محلی است که برای توانمندسازی زنان، آموزش کودکان، افزایش آگاهی‌های زیست محیطی و ارائه مهارت‌های آموزشی، فعالیت می‌نماید.

در نزدیکی پکن در چین، شرکت کنندگان می‌توانند کوهنوردی کنند، اماکن تاریخی را ببینند، و به زیباسازی دیوار بزرگ چین در روز شنبه 25 آوریل کمک نمایند. سازمان کوهنوردان پکن، گروهی را به سوی این شگفتی جهانی راهنمایی خواهد کرد که در بخش غربی جیانکو قرار دارد تا به پاکسازی زباله‌های باقیمانده به وسیله گردشگران و بازدیدکنندکان بپردازند. در کنار ناخوشایند بودن و غیر بهداشتی بودن این اتفاق، ریختن زباله و آشغال می‌تواند برای حیات وحش خطرناک باشد و بر آبراه‌ها تأثیر منفی بگذارد و لذا باید به طور مناسبی نظافت گردند. پاکسازی زباله‌ها یک راه مستقیم و مؤثر برای مشارکت در مراقبت از کره زمین است.

سرانجام اینکه، یک نمایشگاه عکس با عنوان مکزیک بر روی زمین، که تغییرات زیست محیطی در مکزیک و سراسر جهان را نشان می‌دهد و به تشویق بحث‌ها و تفکرات درباره تأثیر انسان بر محیط زیست و راه‌های اقدام، می‌پردازد. این نمایشگاه از 18 آوریل تا 21 ژوئن 2015 دایر است و از سوی تماشاخانه آنتیگو درمکزیک برگزار می‌شود.

روز زمین 2015: نوبت ماست که رهبری نماییم

مناطق شهری، محل سکونت نیمی از جمعیت دنیا هستند ولی به تولید 70 درصد از گازهای گلخانه ای می‌پردازند. اقتصادهای بزرگ می‌توانند تأثیر زیادی بر کاهش استفاده از سوخت‌های فسیلی و سرمایه گذاری در تأمین انرژی‌های پاک داشته باشند ولی راه‌های زیادی وجود دارد که افراد و سازمان‌های کوچک نیز می‌توانند در این زمینه تأثیرات مثبتی داشته باشند.

به عنوان یک فرد یا سازمان، شما می‌توانید به جنبش روز زمین از طریق میلیاردها فعالیت مربوط به فضای سبز ملحق شوید؛ بزرگ‌ترین ائتلاف خدماتی زیست محیطی دنیا که با هدف ساختن جوامعی برای حفظ کره زمین تشکیل شده است. پس از رسیدن به هدف یک میلیارد نفر در سال 2012، این جنبش با ائتلاف‌های فرعی برای الهام بخشیدن به این فعالیت هدفمند ادامه یافت که شامل قرائت بیانیه‌های آب و هوا، حمایت از آموزش زیست محیطی، تلاش برای کاهش مصرف انرژی، و استفاده از آثار هنری به منظور افزایش آگاهی‌ها می‌باشد.

تأثیر جهانی خود را با پروژه سایبان، ارزیابی کنید که در آن یک درخت با هر دلار اهدا شده کاشته خواهد شد. علاوه بر منافع زیست محیطی و جلوگیری از انتشار کربن و ثبات خاک، درخت‌ها به جوامع کمک خواهند کرد که خود را به وسیله غذا، انرژی و کسب درآمد، توانمند سازند. بنابراین تاکنون 5/1 میلیون درخت در 18 کشور از جمله برزیل، مکزیک، هاییتی، و اوگاندا کاشته شده‌اند.

روز زمین به ما یادآوری می‌کند که هر چند چالش‌ها می‌توانند بزرگ به نظر برسند، ولی همه ما می‌توانیم قدم‌هایی را در جوامع خود برداریم تا جهان را تبدیل به یک مکان سبز نماییم.

نوشته: کاری دلسکی – 22 آوریل 2015

FavoriteLoadingاضافه کردن به لیست علاقه مندی ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

« »

Scroll to top