درون زباله های دنیا

در ۱۶ مرداد | مجموعه علمی آموزشی, مقالات | توسط | دیدگاه 1 دیدگاه

درون زباله های دنیا

وقتی شما زندگی روزانه خود را سپری می کنید، ممکن است به طور مستقیم تأثیر زباله را احساس نکنید ولی در واقع زباله در حال نابود کردن زندگی و محیط زیست ما می باشد و هر روز که می گذرد، این وضع بدتر می شود.

سرانجام وقتی دنیای اطرافمان بمیرد همه ما از عواقب آن رنج خواهیم برد و همانطور که در اسناد ویژه «درون زباله دنیا» اعلام شده است، “ما در حال ایجاد یک فاجعه زیست محیطی هستیم که شاید نتوانیم آن را مجددا بهبود داده و به شکل اول برگردانیم”.

بسیاری از افراد فکر می کنند که زباله های آن ها وقتی به وسیله کامیون های حمل زباله برده می شوند، “به طور جادویی ناپدید می شوند”، ولی هیچ چیزی نمی تواند گویاتر از این واقعیت باشد که اکثر زباله ها ناپدید نمی شوند؛ بلکه در یک زمین خالی یا مرکز بازیافت تخلیه می گردند و راه خود را به سوی آب های عبوری یا رودخانه های مجاور باز می کنند.

درون زباله های دنیا

درون زباله های دنیا

زباله ای به نام پلاستیک

عادت دور انداختن زباله، مشکل آلودگی را به وجود آورده است که در حال حاضر زندگی آینده انسان را تهدید می کند. زباله پلاستیکی یک نگرانی ویژه است؛ زیرا ذرات و قطعات پلاستیکی اشتباهاً توسط پرندگان و حیوانات به جای مواد غذایی خورده می شوند.

باقیمانده زباله ها در اقیانوس ها باعث جلوگیری از نور خورشید که توسط پلانکتون ها و  جلبک ها استفاده می گردد، می شود و این وضع، تاثیرات منفی بر زنجیره غذایی می گذارد زیرا در نهایت زباله به صورت ذرات ریزی در می آید و وارد غذاهای دریایی می شود که انسان آن ها را می خورد.

همچنین در مسیرهای آبی، ذرات پلاستیکی برای آلوده کننده های آب مثل PCB هی و مواد ضد آفت و از بین برنده حشرات موذی مثل DDT و عوامل از بین برنده علف ها و گیاهان و PAH ها و دیگر آلوده کننده های آلی و پایدار مانند اسفنج عمل می کنند.

همچنین این پدیده، پلاستیک ها را به شکل خطرناکی درمی آورد و دانشمندان هنوز باید به تشخیص وسعت کامل خطرات ایجاد شده به دلیل مصرف آن ها یا تاثیرات منفی بالاتر از زنجیره غذایی -جایی که شما در آن قرار دارید- بپردازند.

آلودگی پلاستیکی یک مشکل بزرگ در سطح جهان است و بر اساس اسناد و مدارک، سالانه حدود4.7 میلیون زباله در اقیانوس ها جمع می شوند و فعالیت امواج، آن ها را تبدیل به پلاستیک مایع می نماید که به زندگی موجودات دنیا و محیط های زیست دریایی صدمه می زند.

 80% از این پلاستیک ها از خشکی می آیند و بقیه آن ها توسط کشتی ها و قایق ها و سکوهای صنعتی آورده می شوند.

رودها و نهرها به طور یکسان از زباله پلاستیکی تأثیر می گیرند. همانطور که توسط دان گلاسر در بنیاد سورفیریدر اعلام شده است، 30 تا 75 درصد از کل زباله های یافت شده در رود ونتورا در کالیفرنیا پلاستیک است.

در هاوایی سواحلی وجود دارند که شما حتی نمی توانید در آن ها شن و ماسه ای ببینید زیرا پلاستیک ها تمام ساحل را پوشانده اند و بر اساس یک ارزیابی، سالانه 17 تن زباله در کامیلو و سواحل اطراف آن جمع آوری می شوند.

درون زباله های دنیا

درون زباله های دنیا

از یاد برفت، هر آنچه از دیده برفت؛ اقیانوس ها تبدیل به محل های دفن زباله می شوند

پلاستیک هایی مثل پولی کربنات و پلی استایرن و PETE به عمق اقیانوس ها می روند و در آنجا جمع می شوند و زندگی دریایی را در کف اقیانوس ها نابود می کنند و پلاستیک های دیگری مثل LDPE و پلی پروپلین و پلاستیک های ریز در سطح اقیانوس ها شناور می شوند.

ذرات خرد شده پلاستیک ها مانند ستون های آبی بین کف و سطح اقیانوس ها را پر می کند. در واقع بزرگترین محل دفن زباله در جهان بر روی خشکی قرار ندارد، بلکه در اقیانوس آرام واقع شده است. در شمال اقیانوس آرام و در منطقه ای دایره ای شکل، 9% از زباله هایی که این اقیانوس بزرگ را تبدیل به مجموعه ای از آشغال دانی کرده است، پلاستیک می باشد.

جریان چرخشی موجود در شمال اقیانوس آرام شامل دو جریان فرعی تر شرقی و غربی است که در آنجا زباله ها در نتیجه جریانات دایره ای جمع می شوند. مجموعه زباله های شرقی، منطقه ای معادل نیمی از وسعت ایالات متحده را دربر می گیرند و مجموعه زباله غربی تا حدی از آن کوچکتر است.

بر خلاف تصور عمومی که به وسیله رسانه ها ایجاد شده است، این ها جزیره های خشک و شناور زباله ها نیستند بلکه آلودگی آن ها پراکنده می شود و نه تنها بر روی سطح اقیانوس بلکه در سراسر ستون های آبی و در امتداد کف اقیانوس ها متراکم می شوند ولی جریانات دایره ای، آن ها را جمع می کنند و زباله ها را در داخل این مسیرهای بزرگ اقیانوسی متمرکز می نمایند که هزاران مایل را دربر می گیرند.

همان طور که توسط آنا کامینز یکی از بنیان گذاران مؤسسه گیرس اعلام شد:

“اگر یک جزیره از زباله داشتیم، بهتر بود چون می توانستیم به طور حقیقی این مشکل را با جامعه در میان بگذاریم.

یکی از مشکلات مربوط به این فاجعه پلاستیکی، این است که بسیار سخت است که جامعه را در احساس ضرورت و فوریت با این مسئله همراه نماییم… مردم باید جزیره ای از زباله را ببینند ولی وقتی تصاویری از آب های آبی رنگ را مشاهده می نمایند، فکر می کنند که واقعاً مشکل بزرگی وجود ندارد.

واقعیت این است که این مشکل بیشتر شبیه یک محلول پلاستیکی به اسم “پولک” است که بسیار منتشر شونده می باشد و منطقه وسیعی را اشغال می نماید”.

ذرات پلاستیکی باعث کاهش تعداد پلانکتون ها از 36 به 1 شده اند

بر اساس یکی از گزارشات سازمان ملل حدود 46 هزار ذره پلاستیکی در هر مایل مربع در اقیانوس ها وجود دارند ولی قطعات پلاستیکی بزرگ به شکل کامل باقی نمی مانند بلکه به قطعات کوچکتر تقسیم می شوند و راه خود را به درون زنجیره غذایی پیدا می کنند.

بر اساس یک ارزیابی 300 هزار حیوان در هر سال می میرند که یا از طریق پلاستیک هایی است که خورده اند و یا به دلیل این است که در پلاستیک ها گرفتار شده اند. یک وال جوان (عنبر ماهی) که امواج، جسدش را به سواحل کالیفرنیا آورده بودند، 400 پوند پلاستیک در معده اش بود.

در جزیره میدوی که سالانه 20 تن زباله پلاستیکی به دریای آن ریخته می شود، کاهش مرغابی های دریایی به دلیل فندک ها و کلاه های پلاستیکی و دیگر قطعات بزرگ پلاستیکی موجود در شکم آنها بود. این وضعیت شامل پرندگان، لاک پشت ها، دلفین ها، سگ های آبی، ماهی ها و غیره نیز می شود.

متأسفانه، نسبت پلاستیک به موجودات ریز سطح اقیانوس ها (پلانکتون ها) در اقیانوس آرام شمالی به طور فزاینده و آشکاری در حال افزایش است. آزمایشات در 1999 مشخص نمودند که نسبت پلاستیک به پلانکتون ها، 6 به 1 است. تا قبل از سال 2007 این نسبت به 36 به 1 افزایش یافته است و بنابراین مشکل مذکور در مدت 8 سال، 6 برابر بدتر شده است.

حالا 8 سال دیگر نیز سپری شده است لذا امروزه این نسبت بدون شک بیشتر شده و به افزایش خود ادامه خواهد داد مگر اینکه ما روش های خود را عوض کنیم. سوال این است که اقیانوس های ما تا چه زمانی می توانند این وضع را تحمل نمایند و تا چه موقعی به زندگی خود ادامه خواهند داد؟

تحقیقات نشان می دهند که پلاستیک های زیست تخریب پذیر به گونه ای ساخته می شوند که موادی به آن ها افزوده می گردد که کمک می کند که آن ها سریع تر متلاشی شوند. ولی تحقیق جدیدتری مشخص نمود که اینگونه پلاستیک ها هم از انواع دیگر پلاستیک ها سریع تر نابود نمی شوند و لذا آن ها هم نمی توانند جایگزین مناسبی برای پلاستیک های موجود باشند.

درون زباله های دنیا

درون زباله های دنیا

تمام اقیانوس های جهان انباشته از پلاستیک هستند

به طور کلی 5 جریان دریایی شبه استوایی وجود دارند که عبارتند از: هند، شمال و جنوب اقیانوس اطلس، شمال و جنوب اقیانوس آرام. تمام این جریان ها اقدام به جذب و جمع آوری زباله ها از طریق جریانات دایره ای می نمایند و همانطور که توسط آناکامینز اشاره شد، نمونه های آب از تمام این 5 جریان به وسیله مؤسسه او جمع آوری گردید و نشان داد که انسان، وضع طبیعی اقیانوس ها را در مقیاس جهانی دگرگون کرده است. تمام 500 نمونه آب های اقیانوس ها که این مؤسسه جمع آوری کرده بود به جز دو مورد، حاوی پلاستیک بودند و دو نمونه فاقد پلاستیک، مربوط به سواحل شیلی بودند. مواد شیمیایی پلاستیکی یک نگرانی دیگر محسوب می شوند و عامل بالقوه برای نتایج فاجعه بار زیست محیطی برای هر منطقه از کره زمین در نتیجه افزایش بطری ها و بسته های پلاستیکی دور انداخته شده هستند.

مواد شیمیایی پلاستیکی مثل BPA رشد زیست محیطی اولیه را در حیوانات و انسان ها مختل می نماید و مربوط به بیماری های قلبی و سرطانی هستند. آزمایش صورت گرفته در مورد غذاهای دریایی در سنگاپور نشان دهنده BPA در تمام غذاهای نمونه گیری شده می باشد. این یک نگرانی واقعی است زیرا ماهی ها پلاستیک می خورند و در میان مواد شیمیایی پلاستیکی شنا می کنند و انسان ها به عنوان بالاترین جزء زنجیره غذایی این ماهی ها را می خورند.

فاتالاتس -یک ماده شیمیایی دیگر- موجب نامنظم شدن رشد ژن ها و اندام های تناسلی در نوزادان پسر می شود که ممکن است برای چند نسل ادامه داشته باشد. تماس والدین با این مواد شیمیایی باعث کاهش بهره هوشی در کودکان می شود و BEHP ممکن است منجربه صدمه رساندن به اعضای مختلف گردد.

با تغییر ترکیب اقیانوس ها ناشی از پلاستیک، ما به سرعت در حال حرکت به سوی ایجاد موانعی برای مواد لازم جهت ادامه زندگی مثل کربن، اکسیژن و تولید مواد غذایی هستیم. لذا اگر شما به تأثیرات زیست محیطی یا گیاهی نگاه کنید، استفاده بی رویه ما از پلاستیک و ایجاد زباله موجب کابوس نابودی فزاینده شده است.

بیش از این نمی توانیم هزینه بی توجهی را بپردازیم

در مرکز مشکل زباله، یک جامعه مادی گرا وجود دارد که خرید “جنس” بیشتر و ذخیره نمودن زیادتر را تشویق می کند. خرید چیزهایی که واقعاً به آن ها نیاز ندارید، می تواند ضایعه بزرگی برای محیط زیست باشد بیشتر از آن چیزی که تصورش را می کنید. علاقه غربی ها به کالاهای یکبار مصرف، ویرانگر است و اگر هنوز متوجه این موضوع نشده اید، به شما توصیه می کنم که حتماً فیلم داستان ماده را ببینید که به توضیح اثرات واقعی تولید زیاد و مصرف بیش از حد می پردازد.

خریدهای اضافی که شامل لوازم الکترونیکی، اسباب بازی ها، لوازم یکبار مصرف، لباس ها و غیره است، نشان دهنده ارزش های فردی ماست زیرا یک کیف گران قیمت را حمل می کنیم، نه فقط به این خاطر که پول ما در آن قرار دارد بلکه به این خاطر که خودمان را به کره زمین و مردمی که بر روی آن زندگی می کنند نشان دهیم. داستان ماده، جزئیات روند تولید این محصولات را نشان می دهد: فرآیندهای استخراج (انباشتن کره زمین از زباله)، تولید (افزودن مواد شیمیایی سمی)، توزیع، مصرف و در نهایت دفع. تأثیری که این آلودگی ها بر خانه و جامعه دارند، بسیار زیاد و گاهی از دید ما پنهان هستند.

چیزی که به این مشکل اضافه می کند، از کار افتادگی سریع و عمدی است که در سطح عملکردی، طراحی و زیبایی ظاهری کالاها وجود دارند، به طوری که ساخت محصولات با کیفیت و دارای عمر طولانی را منسوخ و یا “ناخوشایند” می نمایند. به دلیل همین زود از کار افتادگی است که شما احتمالاً اخیرا مجبور به جایگزین کردن رایانه مورد علاقه خود و یا گوشی تلفن زیبای خود با دستگاه های جدید شده اید. این موضوع نشان می دهد که چرا بسیاری از محصولات، پس از چندبار استفاده خراب می شوند و مجبوریم مجدداً آن ها را خریداری نمائیم.

درون زباله های دنیا

درون زباله های دنیا

چگونه زباله های خود را کاهش دهیم؟

بطری های آب آشامیدنی شاید از زیان بارترین محصولات برای محیط زیست باشند. آمریکایی ها به تنهایی حدود نیم میلیارد بطری خالی آب را در هفته دور می اندازند. ضررهای زیست محیطی این بطری ها فراوان اند و لذا ما دارای مسئولیت زیادی در مورد چیزهایی هستیم که می خریم و فقط اینکه چگونه زباله های خود را دور می اندازیم، یک “ایده خوب” محسوب نمی شود. بلکه یک ضرورت مطلق است.

مسئولیت بازیافت، یک گام درست است ولی مهم تر از آن، این است که تا حد امکان به کاهش و استفاده مجدد از چیزهایی که داریم بپردازیم. خوب است به یاد آوریم که انسان تا حدود 100 سال پیش، شیوه ای از سبک زندگی داشته که تولید زباله اش تقریباً در حد صفر بود. در آن زمان، هیچگونه بسته بندی پلاستیکی به دور موادغذایی و کالاهایی که خریداری می شدند، وجود نداشت و هر چیزی که قراضه می شد، از مواد آن همچون پارچه، کاغذ، چوب و یا آهن آن مجددا استفاده می شد؛ کالاهای از مد افتاده را به محصولات جدید تبدیل می کردند.

ما نیاز داریم که درباره عادت دور انداختن خود تجدید نظر کنیم و تبدیل به تولید کنندگان محصولات پایدار تر شویم. مناسب است که به خرید محصولاتی بپردازیم که از پلاستیک ساخته یا در پلاستیک بسته بندی نشده اند. نکته مهمی دیگر، انتخاب کالاهای چندبار مصرف به جای محصولات یکبار مصرف می باشد که در موارد بسیاری قابل انجام است. در زیر به چند ایده اشاره می شود:

 • برای خرید مواد غذایی، از کیف های قابل استفاده مجدد استفاده کنید.
 • برای آوردن باقیمانده غذای خود از رستوران، از قبل ظرفی به همراه داشته باشید.
 • لیوان شخصی خود را برای نوشیدن قهوه همراه داشته باشید و آب آشامیدنی را از خانه در بطری های شیشه ای بیاورید.
 • برای روزنامه خود و یا لباسی که از خشکشویی می گیرید، تقاضای بسته بندی پلاستیکی نکنید.
 • موادغذایی را در ظروف شیشه ای نگهداری کنید و آن ها را در ظروف پلاستیکی و یا پلاستیک فریزر قرار ندهید.
 • از لوازم آشپزخانه و ظروف بادوام و غیر پلاستیکی استفاده کنید و موادغذایی خود را در بسته های غیر پلاستیکی خریداری نمایید.
 • برای خانم ها از محصولات بهداشتی، بادوام و قابل شستشو و برای نظافت از دستمال پارچه ای به جای دستمال کاغذی و برای کودکان از اسباب بازی های چوبی به جای پلاستیکی استفاده نمائید.
 • از خرید مواد غذایی فرآوری شده (که در بسته های پلاستیکی نگهداری حاوی مواد شیمیایی هستند) خودداری کنید. محصولات تازه را خریداری کرده و از پاکت های پلاستیکی چشم پوشی نمایید.

فرزندان شما اگر نتوانند در کره زمین زندگی کنند، کجا زندگی خواهند کرد؟

پیشنهاداتی که ذکر شدند فقط چند ایده بودند و مطمئنا شما می توانید نظرات بیشتری را ارائه نمائید. لطفا هر وقت و هر کجا که امکان دارد به بازیافت و استفاده از محصولات چندبار مصرف اهمیت دهید، به ویژه محصولاتی که در بسته های غیر پلاستیکی هستند. این جریان شامل اهداء لباس ها یا لوازم خانگی تان که از آن ها به خوبی نگهداری کرده اید، به مراکز خیریه و استفاده از محصولات دست دوم به جای نو می باشد. از سایت های اینترنتی روز آمد مثل فری سایکل (Freecycle.org) استفاده نمائید که به شما امکان می دهد که چیزهایی را که لازم ندارید به نیازمندان بدهید، به جای آنکه آن ها را دور بیاندازید.

به طور کلی خرید کالاهای محلی برای محیط زیست و اقتصاد محلی شما بهتر است زیرا شاید مبلغ بیشتری برای اینگونه کالاها بپردازید ولی مطمئن هستید که با کیفیت تر و بادوام ترند و شما نیاز ندارید پس از مدتی آن ها را دور انداخته و کالای جدیدی بخرید. برای محصولاتی که در منطقه شما ساخته نمی شوند، شرکت ها یا کارخانه های با مسئولیت را پیدا کنید که از مردم و محیط زیست سوء استفاده نمی کنند تا به هر طریقی محصولاتشان را بفروشند.

آخرین نکته مهم این است که قبل از خرید هر چیزی از خود بپرسید: “آیا من واقعاً به این چیز نیاز دارم؟” مصرف بی رویه به طور کلی یک مشکل برای اکثر مردم جهان است و مسئله این است که تمام این خریدن ها و دور اندختن ها مانند قرض گرفتن زندگی از کودکانمان است که هیچگاه نمی توانیم زندگی را به آن ها باز گردانیم. وقتی کره زمین انباشته از زباله و پلاستیک شود و جلوی زندگی کردن را بگیرد، فرزندان و نوه های ما در کجا زندگی خواهند کرد؟

FavoriteLoadingاضافه کردن به لیست علاقه مندی ها

One Response

 1. شادی علیلو گفت:

  عالی بود، کاش این مطالب رو همه بخونند و به کار بگیرند ولی متاسفانه نه میخونند و نه به کار میگیرند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

« »

Scroll to top