خلق موسیقی با زباله در پاراگوئه

در ۱۷ اسفند | مجموعه علمی آموزشی, مقالات | توسط | دیدگاه بدون دیدگاه

خلق موسیقی با زباله در پاراگوئه

کتوارا شهری است که بر فراز یک سایت دفن زباله وسیع، خارج از آسویون (پایتخت پاراگوئه)، بنا شده است. جایی که روزانه ١۵٠٠ تن زباله جامد به آن سرازیر می شود. بالغ بر ٢۵٠٠ خانوار در اینجا زندگی می کنند و بسیاری از آنان با بازیافت زباله و فروش آنها امرار معاش می کنند.

بعضی از آنها به خلق موسیقی با ویولن ها، ویولنسل ها، ساکسیفون ها و طبل هایی که به ظرافت از این مواد زائد ساخته می شوند، مشغولند و ممکن است فرایند ساخت آن ها تا چند هفته به طول بیانجامد. در ساخت این سازه های ابتکاری از قوطی های حلبی روغن براى بدنه ویولنسل یا عکس های رادیولوژی برای پوسته ی طبل ها و درام ها استفاده می شوند.

این پروژه موزیکال زمانى شروع شد که یک مددکار اجتماعی با نام فاویو چاوز در صدد آن برآمد تا برای کودکان محله کتورا یک فعالیت و سرگرمی مناسب فراهم کند تا این کودکان مشغول باشند و هم چنین از زباله ها دور بمانند.او اصلاً فکرش را نمی کرد که این موزیسین های نوپا روزی تبدیل به “لوس رسیکلادوس” ؛ یک ارکستر شامل ٢۵ کودک شود که در کنسرت هایشان در آمریکای جنوبی و مرکزی، هر چیزی از بتهوون گرفته تا آهنگ های گروه بیتلز را اجرا می کنند.

داستان “لوس رسیکلادوس” بنا است که توسط مستندی بلند به نام “دفن زباله هارمونیک” که به پیشرفت و ترقی ارکستر از زمان پیدایش آن می پردازد؛ در سرتاسر دنیا پخش شود. الخاندرو آماریلانش، تهیه کننده مستند در این باره می گوید:” این فیلم به دو موضوع مهم عصر حاضر می پردازد: فقر و زباله، ولی نهایتاً هدف اصلى از آن تجلیل قدرت موسیقی در ایجاد تحول است.

این فیلم بخشی از یک برنامه ی گسترده ی اطلاع رسانی است؛ برنامه ای که قصد ترویج این پروژه را در نقاط دیگر جهان دارد و بودجه ی آن از بنیاد “دیدگاه های خلاق” (یک بنیاد غیر انتفاعی که حامی پروژه هایی است که از هنر براى ایجاد تحول و تغییر در جامعه استفاده می کنند) بنیاد مک آرتور و جنبش “کیک استارتر” تامین می شود. برای دیمین شورت مدیر کنسرسیوم حقوق بشر در دانشگاه لندن این مستند “گواهی بر نبوغ و روحیه و استعداد ساکنین کتورا در برابر افراط و نابرابری کپیتالیسم جهانی است و داستانی است که بایستى مورد تجلیل واقع شود”.

شاید بتوان موسیقی را مانند غذایی برای عشق دانست، اما مسئولان مکزیکوسیتی شهروندان را به مبادله ی مواد زائد قابل بازیافت با مواد غذایى تازه در “مارکو د تروئک”، فروشگاهی تازه تاسیس توسط وزارت محیط زیست و منابع طبیعی ترغیب می کنند. این فروشگاه شیشه ،کاغذ، مقوا، قوطی های آلومینیومی و بطری های پلاستیکی را در قبال “امتیازهای سبز” می پذیرد. با جمع آورى این امتیازها می توان محصولات کشاورزی مثل کاهو، اسفناج و گلابی را که در محدوده مکزیکوسیتی کشت می شوند را بازخرید کرد.

در اینجا مى توانید به بخشى از فیلم دفن زباله هارمونیک نگاهى بیاندازید

نوشته تس رایلی در آینده سبز

FavoriteLoadingاضافه کردن به لیست علاقه مندی ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

« »

Scroll to top