حمل و نقل عمومی و دستیابی به شهرهای پایدار

در ۲۰ فروردین | مجموعه علمی آموزشی, مقالات | توسط | دیدگاه 2 دیدگاه

حمل و نقل عمومی و دستیابی به شهرهای پایدار

گسترش فضایی شهر ها بر روی حمل و نقل پایدار شهری اثرات قابل توجهی را خواهد داشت. این پدیده نه تنها مشوق استفاده بیشتر از خودرو است،  بلکه ارائه خدمات حمل و نقل عمومی برای دولت ها را پر هزینه تر می سازد. گسترش فضایی شهر ها برای شهروندان به این معنا خواهد بود که پیاده روی و یا رفت و آمد با دوچرخه عملا برای آن ها بسیار دشوار خواهد بود.

گسترش فضایی شهرها معمولا در کشورهایی همانند ایالات متحده آمریکا امری شناخته شده است اما بسیاری ازکشورهای در حال توسعه نظیر مکزیک نیزبا آن روبرو هستند. در این کشور های در حال توسعه این پدیده می تواند اثرات زیان بارتری داشته باشد خصوصا نبود زیر ساخت های شهری و منابع مالی عمومی برای ارائه خدمات عمومی این امر را دشوارتر می سازد. گسترش فضایی شهر ها می تواند مشکلات مربوط  به عدم برابری را نیز تقویت کند چرا که در این کشور ها تعداد قابل توجهی از شهروندان امکان خرید خودرو را نخواهند داشت.

اما همچنان حتی درکشورهایی که فاقد منابع سرشار هستند، اجرای سیاست هایی که حمل و نقل عمومی را با توسعه شهری و اقتصادی پیوند دهند و شهرهای پایداری را به وجود آورند امکان پذیر است. یک نمونه از این اقدام ها کوریتیبا در برزیل است که سیاست توسعه بر محور عبور و مرور را با استفاده از سامانه اتوبوس های تندروی بی آر تی اجرا نموده است.

آی تی دی پی مکزیک مجموعه ای از انیمیشن ها را تهیه کرده است که با استفاده از تعدادی اینفوگراف به بررسی و معرفی مشکلات حمل و نقل که با گسترش شهر ها به وجود آمده اند، پرداخته است . با استفاده از این انیمیشن ها آن ها به معرفی سیاست های توسعه بر محور عبور و مرور خطاب به مسئولان توسعه شهری می پردازند که قدرت اجرای این سیاست ها را در شهر ها دارند. این ویدیو بخشی از یک پروژه بزرگتر است که با حمایت مالی  سفارت بریتانیا در مکزیک با هدف  کاهش سطح کربن در شهر های مکزیک، اجرا شده است.

جیمنا ولوس از مشاوران آی تی دی پی مکزیک در خصوص برنامه ریزی حمل و نقل، کاهش استفاده از خودرو و توسعه بر محور عبور و مرور است. او علاقمند به نحوه استفاده و شکل دادن به شهر ها است و اینکه چگونه این امر می تواند کمک کننده و یا بازدارنده جوامع محلی و شهروندان باشد.

FavoriteLoadingاضافه کردن به لیست علاقه مندی ها

2 Responses

  1. […] که ما به شهرهای موفق در رابطه با حمل و نقل پایدار فکر می‌کنیم، تصور ما شهرهایی زیبا در شمال اروپا، […]

  2. […] زیست و مردم سالاری، خوب و مفید هستند، شامل دسترسی به حمل و نقل عمومی و راه حل‌های محلی برای مقابله با سیل، افزایش آلودگی […]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

« »

Scroll to top