جایزه شهر به شهر، حل مشکلات شهری

در ۵ شهریور | مجموعه علمی آموزشی, مقالات | توسط | دیدگاه 1 دیدگاه

جایزه  شهر به شهر، حل مشکلات شهری

“فضایی کوچک … برای لحظه ای اندک”

این جمله نشان می دهد که چگونه شورای شهر گلاسکو فضاهای بلا استفاده این شهر را مبتکرانه تعیین می کند: تلاش جامع برای احیای یک سرزمین متروک. تاکنون، 15 هکتار از زمین ها به پارک، فضاهای بازی، باغ بازار ها، و اکثر این قبیل برنامه ها اختصاص داده شده است.

طرح فضاهای بلا استفاده با کسب جایزه امسال شهر به شهر FAD بارسلونا در معرض دید بین المللی قرار گرفت. برنامه جایزه، یک همکاری بین دولت شهر بارسلونا و FAD (پرورش هنر و طراحی و یا برانگیختن هنرهای idelDisseny در کاتالان) می باشد. کاتالان مؤسسه ای غیرانتفاعی و با قدمت 100 ساله، طراحی  و معماری اصیل را رواج می دهد.

کمیسیون این جایزه متکی بر “پیشگامان” سراسر جهان در جهت تفحص بهترین راه حل های خلاقانه در زمینه حل مشکلات شهری می باشد. امسال 107 طرح وجود داشت. لیست کوتاهی از 32 پروژه جهانی از کازابلانکا تا غزه و سئول. سه شهر آمریکا (نیویورک، آتلانتا، و سان فرانسیسکو) نیز حضور داشتند.

اگرچه هر پروژه ای در محیط خود منحصر به فرد است، نوآوری در پس آن، می تواند به اشتراک گذاشته شود و اغلب به شکل مقابله با چالش های شهرهای دیگر ظاهر می شود که بخشی از استراتژی برنامه جایزه است. سازمان ها می گویند شهر به شهر، که در سال 2008 در اوج رکود کنونی جهانی راه اندازی شد، راهی است برای تبادل نظر و ایده ها در محیط های شهری. در پی مهاجرت جمعیت جهان به شهرها، این برنامه در مقابله با مشکلات شهری تقاضا برای یک نوآوری و برجستگی توانمند موفقیت های پایدار را به صدا در می آورد.

برای نمونه، موفقیت شهر گلاسکو، در سایر شهرها منعکس شده است. بارسلونا به دنبال یک ایده مشابه با عنوان PLA BUITS یا برنامه فضای خالی می باشد. این شهر در نظر دارد در طول سه سال آینده به 15 فضای بلا استفاده زندگی دوباره ببخشد.

پس از آن کپنهاگن، فینالیست FAD امسال وجود دارد. پارک های کوچکی که خلوت و سرسبز هستند و در فضاهای کوچک بین ساختمان ها ایجاد شده اند. هدف این کار، فراهم کردن فضای سبز در اطراف منزل 90 درصد از ساکنین کپنهاگ، به طوری که با 15 دقیقه پیاده روی به آن دسترسی داشته باشند، تا سال 2015 می باشد. تا کنون 60 درصد از ساکنان دارای امکان پیاده روی در طول این فضاهای سبز هستند.

در واقع، بسیاری از پروژه های کوتاه مدت دارای یک عنصر سبز می باشند. نگاهی می اندازیم به مالمو، سوئد (اجرا کننده طرح)، محله Augustenborg در مجاورت یک محله یهودی نشین است که قبلا سیلی عظیم در آن جاری شده، اکنون به یک مکان دیگر تبدیل شده که در آنجا ساکنین با 10،000 متر مربع باغ بر روی پشت بام زندگی می کنند. اولین باغ در سال 2001 احداث شد. در دهه های بعدی، سرسبزی پشت بام ها افزایش یافت (به معنای واقعی کلمه) که در پی آن جاری شدن سیل به طور چشمگیری کاهش یافته است. این برنامه توسط سیستم مدیریت فاضلاب های سطحی باز، در قالب شبکه ای از کانال ها پشتیبانی شد.

در آفریقای جنوبی، شهر کیپ تاون (اجرا کننده دیگری وجود دارد)، کشاورزان محلی یا کشاورزان پروژه امید، به مادران و مادربزرگ های بیکار خود مهارت های لازم را آموزش می دهند تا به کشاورزانی کوچک تبدیل شوند که قادرند غذای خود و خانواده خود را تأمین کنند و مازاد آن را در بازار به فروش برسانند. اثر موج، نتیجه بزرگی در پی دارد. نه تنها این زنان زندگی خود را متحول کرده اند، بلکه منظر کویری شهر را نیز دگرگون ساخته اند، به کاهش جرم و جنایت کمک کرده اند، و یک فرهنگ کشت و کار کشاورزی بنا کرده اند که مشکلات برخی از مناطق محروم شهر کیپ تاون را نیز تحت حمایت قرار می دهد.

بهبود کیفیت زندگی ساکنان یکی از اصول کلیدی برای جایزه شهر به شهر است. هیئت منصفه نیز معیارهایی مانند پایداری، تبدیل پذیری، سادگی و تعالی، نوآوری، توانایی پیش بینی چالش های آینده، و یک مؤلفه اجتماعی را در نظر گرفته است.

در واقع، “همکاری” به عنوان یک صفت مشترک میان پروژه های برنده می باشد. Xavier Trias  شهردار بارسلونا در مقدمه نوشته خود در کتابچه رقابت اشاره می کند، شهرها در تلاش جمعی به سر می برند. پروژه های خوب  هر شکل و رسمی از تمام گروه ها (سازمان های دولتی و خصوصی، فرد فرد شهروندان، دولت، و ترکیبی از این ها) را در بر می گیرد.

شاید یکی از دلگرم کننده ترین صفات بسیاری از این پروژه ها توانایی تبدیل آنچه قبلا منفی بوده، به آنچه هم اکنون مثبت می باشد است. آمار قابل تطبیق شهرها نشانه خوبی برای آینده است.

FavoriteLoadingاضافه کردن به لیست علاقه مندی ها

One Response

  1. fattaneh گفت:

    ضمن عرض سلام و خسته نباشید لطفاً منابع مطالب زو ذکر کنید ممنونم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

« »

Scroll to top