تقویت اقتصاد با بهره گیری مدبرانه از انرژی و آب

در ۱۴ اسفند | مجموعه علمی آموزشی, مقالات | توسط | دیدگاه بدون دیدگاه

تقویت اقتصاد با بهره گیری مدبرانه از انرژی و آب

امروزه، جمعیت های ساکن در مناطق شهری جهان به سرعت در حال افزایش است. در طول تاریخ زندگی انسانها، این اولین بار است که نیمی از جمعیت جهان در شهرها زندگی می کنند. این رشد جمعیت در کنار به زوال رفتن منابع زیرساختی به افزایش زنجیره وار مصرف منابع آب و انرژی یعنی دو منبعی که خوشبختی و بقای کامل شهرها را تضمین می کنند می انجامد.

این امر بدین معنی است که رهبران شهرها و صاحبان صنایع مادر، بایستی به جستجوی شیوه هایی بپردازند که شهرهایی هوشمند و ماندگار بیافرینند که خدماتی با بهترین کیفیت را عرضه می دارند.

ایترون دارای تاریخچه طولانی پیرامون ساخت سیستم های آب و انرژی هوشمند ساختمانی است که در نظر دارد رهبران شهرها، صنایع مادر، تجارت ها و شهروندان را گردهم آورد تا با کمک آنها شیوه فهم و ادراک همگان از میزان منابع آب و انرژی جهان و راههای بهینه سازی این منابع را تغییر دهند.

افزایش آگاهی

ایترون به منظور افزایش آگاهی رسانی پیرامون چالش هایی که در باب آب و انرژی جهانی وجود دارد، اخیرا نسخه دوم سالیانه تدابیر ویژه ایترون “Itron Resoucefulness Index” را منتشر نموده است. این نسخه به بررسی نیاز به تغییرات گسترده صنایع می پردازد و از صنایع اصلی سرتاسر جهان دعوت به عمل می آورد تا طرحهای مبتکرانه خود را به منظور کمک به بهینه سازی منابع معرفی نمایند.

با تکیه بر تقویت منابع و با ارائه راهکاری مدبرانه و نو می توان به صنایع مادر کمک کرد تا ضمن برخورداری از موفقیت، تاثیرگذاری مثبتی در هر دو وجهه اقتصاد ملی و جامعه محلی داشته باشند.

گزارش پیش رو به عنوان پایه ای برای طرحهای مبتکرانه در حوزه منابع در سرتاسر جهان است. این تحقیق ایده هایی پیرامون مدیریت های اجرایی و سبک استفاده مصرف کنندگان از انرژی ها و منابع، نظیر برق، گاز و آب را مورد ارزیابی قرار می دهد:

  • بررسی چگونگی کاربردی سازی افکار در صنایع امروز
  • بررسی و شناسایی موانع موجود در مسیر پیشرفت
  • بررسی و شناسایی راه کارهای اجرایی و پیش بینی تدابیر لازم برای آینده

در این نظرسنجی 900 مدیر اجرایی و 900 مصرف کننده مطلع از 16 کشور مختلف در سرتاسر دنیا شرکت نمودند.

نتایج کلیدی و مهم :

نتایج کلیدی و مهمی که از این گزارش بدست آمد، موارد زیر را در بر می گیرد:

صنایع مادر بایستی به مدرنیزه کردن زیرساخت ها ادامه دهند. بخش اعظمی از شرکت کنندگان در نظرسنجی نیاز به تغییر شکل و دگردیسی زیر ساخت ها و سرمایه گذاری برای آنها را مهم ارزیابی نمودند؛ به طوریکه 83% مدیران اجرایی با ضرورت تغییر زیرساخت های صنایع مادر موافق بودند. به علاوه 55% مدیران اجرایی بر این باورند که این صنایع مدیریت و عملکرد کارآمدی ندارند و 21% نیز معتقد هستند که کیفیت زیرساخت ها طی پنج سال گذشته افت شدیدی را داشته است.

صنایع مادر با سرمایه گذاری در ایجاد زیرساخت های مدرن می توانند ساختارهایی در جهت ایجاد شهرهایی هوشمندتر ارائه دهند، همچنین می توانند به گسترش شبکه های بین مناطق تحت مدیریتشان اشاره کرد. این شبکه های چند منظوره را می توان برای اتصال میلیون ها دستگاه مورد استفاده قرار داد و صرفا به ایجاد تکنولوژی شبکه هوشمند اکتفا نکرد.

فناوری و ابزارهای نرم افزاری کلید اصلی “تغییر” هستند

قریب به یک سوم مدیران اجرایی صنایع مادر بر اولویت دادن به تجارت هوشمند و تحلیل بازار کسب و کار در فهرست برنامه ها و اهدافشان اذعان داشتند.

فناوری ابزار اصلی در دستیابی به روش های مدبرانه و کارآمد است، به خصوص در کشورهایی که از زیر ساختهای استواری برخوردارند، از این رو با سرمایه گذاری در فناوری بیشترین منفعت را از شیوه های مبتکرانه به دست می آورند.

تقویت اقتصاد با بهره گیری مدبرانه از انرژی و آب

تقویت اقتصاد با بهره گیری مدبرانه از انرژی و آب

بر اساس نظرسنجی ها 80% مدیران اجرایی تمامی صنایع مادر، سرمایه گذاری در ابزارهای مدیریت داده های بزرگ، سهم مهمی در مدرن کردن زیرساخت ها دارد. در حقیقت 80% می گویند: بدون داده های انبوه ، نمی توان شهرهای هوشمند داشت.

آموزش همگانی بایستی اولویت مدیران اجرایی صنایع مادر باشد. تقریبا نیمی از مصرف کنندگان بر این باورند که صنایع مادر بایستی بر آموزش هایی با محور فرهنگ مصرف و نگهداری و مراقبت تمرکز کنند.

با این وجود، مدیران اجرایی صنایع بزرگی که در این نظرسنجی شرکت کردند، برنامه های آموزش مصرف و مراقبت را در انتهای فهرست اهداف خود قرار داده بودند. به علاوه بیش از نیمی از مدیران اجرایی صنایع بزرگ معتقدند که تغییر نیروی کار و به اشتراک گذاری دانش روز یکی از فوریت های برنامه ریزی آنها می باشد

صنایع همگانی بایستی زیر ساخت الگوی تجاری آتی خود را بنا نهند

به عنوان مثال بیش از 60% مصرف کنندگان شرکت کننده در این نظر سنجی تمایل دارند که صنایع مادر بر منابع تجدید پذیر و سازگار با محیط زیست تمرکز کنند. مدیران این صنایع بر سازگاری منابع انرژی تجدید پذیر با محیط زیست به عنوان یک نیاز برآورده نشده صنایع فعلی اذعان داشتند.

همچنان موانع دستیابی به شیوه های مبتکرانه و مدبرانه باقی است

امسال به مانند سال گذشته، مدیران صنایع مادر و مصرف کنندگان در مورد اینکه قوانین جدید دولتی برای رسیدن به شیوه های مبتکرانه به نوعی معضل تبدیل شده است، توافق داشتند. با این حال، به نظر می رسید که این موانع رو به افزایش است. به خصوص، مدیران صنایع مادر به فقدان سرمایه گذاری خصوصی به عنوان مانعی برای سرمایه گذاری در زیرساخت ها اشاره داشتند، سرمایه گذاری خصوصی از سال گذشته فقط 17% رشد داشته است که هنوز نیاز به 14% رشد بیشتری دارد.

آلمان و استرالیا رهبران پیشرو

نسخه تدابیر و ابتکارات انرژی (Energy Resourcefulness Index) و نسخه راه کارها و ابتکارات آب (Water Resourcefulness) به این منظور طراحی شده اند تا با استفاده از اطلاعاتی که منابع اطلاعاتی اقتصادی به اشتراک می گذارند، ارزیابی های وسیع تری را پیرامون روابط بین شیوه های مبتکرانه و سلامت اقتصادی و رقابت جهانی را انعکاس دهند.

تقویت اقتصاد با بهره گیری مدبرانه از انرژی و آب

تقویت اقتصاد با بهره گیری مدبرانه از انرژی و آب

این تحلیل وسیع درک عمیق تر و بینش متقاعد کننده تری را فراهم می آورد تا وابستگی بیشتری بین راه کارهایی در زمینه مصرف آب، انرژی و رشد اجتماعی و اقتصادی ایجاد نماید و این خود کلید بهبود اقتصاد جهانی و صنایع مادر است.

در نسخه انرژی، 5 کشوری که فعالانه در این طرح شرکت می کنند و در نظرسنجی بین 16 کشور، حضور داشتند، عبارتند از آلمان، امارت متحده عربی، استرالیا، اسپانیا و آمریکا. این کشورها از فراهم آوردن ذخایر با کیفیت انرژی الکتریسیته تا سرمایه گذاری در زمینه ابتکارات و نوآوری ها با ارائه طرح های مبتکرانه و جدید، موفق عمل کرده اند.

پنج کشور مهم و برجسته ای که از نسخه مربوط به آب پیروی می کنند، عبارتند از استرالیا، کانادا، ژاپن، انگلستان و آلمان. این کشورها تمایل داشتند تا سطوح بالای نفوذ آب و سطوح پایین آب غیر بازیافتی را داشته باشند.

فراخوان

نگرشی که نسخه راه کار ویژه ایترون “Itron Resoucefulness Index”  ارائه می دهد را می توان به عنوان زیربنایی در انتخاب اهداف و ایفای نقش هایی که هر یک از صنایع مادر، شهرها، شهروندان و دولت ها در مدیریت و حفظ انرژی و آب بر عهده دارند، در نظر گرفت.

تمامی این بخش ها از فرصت های عملیاتی که بر اساس یافته های این نسخه مطرح شده است، برخوردارند و می توانند نقش مهمی را در ایجاد شیوه های مدیریت مدبرانه بر عهده داشته باشند.

تلاش در این زمینه به فرصت های اجتماعی و اقتصادی بزرگتر و آینده ای با شیوه های مبتکرانه بهتر برای همه ما ختم خواهد شد.

FavoriteLoadingاضافه کردن به لیست علاقه مندی ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

« »

Scroll to top