تحول شهر در ایران، دو هزاره برنامه ریزى شهرى

در ۴ تیر | مجموعه علمی آموزشی, مقالات | توسط | دیدگاه بدون دیدگاه

تحول شهر در ایران، دو هزاره برنامه ریزى شهرى

ایران به عنوان یکى از قدیمى ترین تمدن هاى جهان شناخته شده است. بسیارى از خواستگاه هاى برنامه ریزى و طراحی شهرى را مى توان در این کشور جستجو کرد. محیط مصنوع پارسى تاثیر شگرفى در روند شکل گیری شهرهایی داشته است که امروزه بطور کلى به عنوان شهر اسلامى شناخته مى شوند. علاوه بر آن ایران، اثر قابل توجهى در منطقه و فراتر از دنیاى اسلام داشته است و این اثرات تا شبه جزیره اسپانیا نیز گسترش یافته اند.

این در حالى است که در نتیجه مسائل سیاسى – اجتماعى منطقه در چند دهه گذشته این امر در سایر قسمت هاى دنیا چندان شناخته شده نیست. امروزه ایران یک کشور مدرن در حال توسعه است که با بیش از ۵٠ سال تاریخچه استفاده از قوانین برنامه ریزى شهرى از نظر جمعیت در مکان دوم در خاورمیانه و آسیای غربی قرار گرفته است.

علاوه بر این ایران مفتخر به داشتن  بیشترین شهر های با جمعیت بالاى یک میلیون در منطقه است (٧ از ٢٨): تهران، پایتخت این کشور، پر جمعیت ترین شهر در خاورمیانه است. علاوه بر این ایران در حال گذار از روند شهرى شدن سریعی برابر با ۶٨٠۵٪ کل جمعیت کشور است که در سکونتگاه هاى شهرى با توسعه قابل توجه اقتصادى، فرهنگى و اجتماعى زندگی می کنند. بنابراین سیاست هاى کشور در پاسخ به این عوامل مختلف از میراث فرهنگى گرفته تا فعالیت اقتصادى و توسعه شهر هاى مقاوم و مستعد به بلایاى طبیعى شکل گرفته است ( ایران چهارمین کشور مستعد به بلایاى طبیعى در دنیا است، بسیارى از شهر های ایران به طور مداوم در طول تاریخ در معرض مخاطرات طبیعی بوده اند.)

حقیقت این است که محرکهای تغییر و تحول شهرى در ایران بى شمار هستند، این محرک ها مقیاس متقاوتی داشته  و اغلب پویا و متغیرند و به همین دلیل این منطقه از بسیارى جهات قابل توجه است که غالبا به دلایلى نادیده گرفته مى شود.

از سایت هاى میراث فرهنگى (باستانى) نظیر پرسپولیس گرفته تا شهر هایى که در معرض بلایاى طبیعى هستند، ایران سابقه طولانى اى در برنامه ریزى شهرى دارد.

FavoriteLoadingاضافه کردن به لیست علاقه مندی ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

« »

Scroll to top