شهر نیویورک و اولین برج مقاوم سازی شده با قارچ

در ۲۳ مرداد | مجموعه علمی آموزشی, مقالات | توسط | دیدگاه 2 دیدگاه

شهر نیویورک و اولین برج مقاوم سازی شده با قارچ

استفاده از  دو کلمه “قارچ” و “ساختمان” در کنار هم چیزی نیست که هیچ کدام از ما به آن عادت داشته باشیم. این در حالی است که برای دیوید بنجاماین، مدیر شرکت معماری لیوینگ در شهرنیویورک قارچ” و “ساختمان” ایده اصلی طرحی با نام “هی فای” است. هی فای در واقع ساختمانی به ارتفاع ١٢.١٩ متر و با پلانی دایره ای است که در ساخت آن از نوعی قارچ استفاده شده است. این پروژه را می توان اولین بنای پیش رو برای طراحی ساختمان های بلند مرتبه دوستدار محیط زیست دانست.

این طرح که جایزه مسابقه سالیانه معماران جوان موما را از آن خود کرده است. بنجاماین این طرح را در محوطه باز این نمایشگاه که امسال با موضوع پایداری و اهمیت بازیافت برگزار شده است، اجرا کرده است. به عنوان بخشی از این برنامه نیاز به طراحی فضایی در محوطه باز بوده است که با ایجاد آب نما و فضای سایه مکانی برای نشستن بازدید کنندگان در طول برنامه های موسیقی فراهم آید. طرح پیشنهادی بنجاماین بدون ایجاد هر گونه زباله در حین فرآیند ساخت نیازی به تامین انرژی نداشته و ١٠٠٪ ارگانیک است.

شهر نیویورک و اولین برج مقاوم سازی شده با قارچ

شهر نیویورک و اولین برج مقاوم سازی شده با قارچ

او با استفاده از روش های مهندسی-زیستی نوعی آجر خلل و فرج دار طراحی کرده است که از میسلیوم ( رشته رشد کننده قارچ) و ساقه ذرت ساخته شده است. این روش در سال ٢٠٠٧ در نمایشگاه اکوواتیو توسط شرکتی با تخصص در زمینه مهندسی مواد و به منظور ارائه راه کاری برای شیوه جدید بسته بندی دوستدار محیط زیست مطرح شده بود. در این شیوه میسلیوم و ساقه ذرت پس از ترکیب با هم به فرم قالبی که در آن هستند شکل می گیرند.

به گفته پدرو گادانهو، از برگزار کنندگان این نمایشگاه :” استفاده از مصالحی که پیش از این در صنعت بسته بندی استفاده می شده است برای ما بسیار جالب توجه است”. او هم اکنون قصد دارد تا این نمایشگاه را در شهر های سانتیاگو، استانبول و رم نیز برگزار کند. هی فای نخستین گام برای استفاده از مواد ارگانیک موجود در بازار را برای استفاده در صنعت ساختمان را به دست اندرکاران این صنعت ارائه کرده است.

شهر نیویورک و اولین برج مقاوم سازی شده با قارچ

شهر نیویورک و اولین برج مقاوم سازی شده با قارچ

برای ساخت هی فای از آجر های ساخته شده از این نوع قارچ در پایه این بنا استفاده می شود. سپس لایه دومی از نوعی از آجر بازتابی که دارای نوعی فیلم منعکس کننده نور خورشید است و توسط شرکت تری ام توسعه یافته است، استفاده می شود. این آجر بازتابی با انعکاس نور خورشید به بخش پایینی بنا فضایی همانند ظرف های کشت میکروب در آزمایشگاه را ایجاد می کند و در نتیجه سبب رشد میسلویم و در نهایت استحکام این نوع از آجر می گردد.

گادانهو در این زمینه می گوید:” من گمان می کنم که رویکرد ما با مساله پایداری بایستی با نوعی تجربه های معماری نیز همراه باشد، این نوع از مواد می توانند در مکان هایی که با کمبود منابع اولین مواجه هستند به عنوان مصالح ساختمانی اصلی ساخت و ساز عمل کنند و شیوه های متداول صنعت ساختمان را دگرگون سازند”.

FavoriteLoadingاضافه کردن به لیست علاقه مندی ها

2 Responses

 1. رضا گفت:

  استفاده از مصالح پایدار و بدون زباله رویکرد مناسبی است که در کشورهای مختلف مورد مطالعه قرار گرفته است. در کشور ما نیز حجم زیاد نخاله های ساختمانی ناشی از ساخت و ساز در شهرها وجود دارد که این نوع ایده ها می تواند کمک زیادی جهت حل مشکلات باشد.

 2. آرش امين گفت:

  با سلام.
  ممنون از مقالات مفیدتان.
  لطفا نوآوری زلزله آزمای شهر رو در سایت http://www.EQAZMA.com جستجو کنید، یه مقاله هم راجع به این نوآوری و کاربردش در جامعه بنویسید که هم خستگی مهندسین این پروژه از تنشون در بشه ، هم خواننده تشویق بشه که اگر تیم مهندسی ای در ایران نوآوری کرد ، فراموش نمی شود !

  با تشکر از توجه شما.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

« »

Scroll to top