انرژی‌های صد در صد تجدیدپذیر برای شهرها

در ۱۶ آبان | مجموعه علمی آموزشی, مقالات | توسط | دیدگاه بدون دیدگاه

انرژی‌های صد در صد تجدیدپذیر برای شهرها

آیا واقعا ممکن است؟

در تاریخ 24 ژوئن 2015 ، SCC میزبان وبیناری بود با این موضوع که آیا شهرها می‌توانند 100% از انرژی‌های تجدیدپذیر استفاده کنند؟

پاسخِ به آن نه تنها “آری” است بلکه باید گفت هم‌اکنون بسیاری از شهرها اینگونه هستند.

آرتور زروس، مدیر راه‌اندازی REN21 انرژی‌های تجدیدپذیر جدید در گزارش وضعیت جهانی 2015، گفت: ” انرژی های تجدید پذیر و بهره‌وری از انرژی بهبود یافته کلیدی است برای محدود ساختنِ پدیده‌ی گرم شدن کره زمین به دو درجه سانتیگراد و اجتناب از تغییرات آب و هوایی که خطرناک هستند”.

این گزارش می‌گوید که حداقل 145 کشور از سیاست‌های حامی برای انرژی‌های تجدیدپذیر برخوردار هستند و تا پایان سال گذشته  انرژی‌های تجدیدپذیر حدود 28% از کل ظرفیت تولید برق در جهان را تشکیل داده و سرمایه گذاری های جدید در این بخش در سراسر دنیا به دو برابرِ سرمایه‌گذاری در ظرفیت خالص سوخت های فسیلی رسیده است.

در میان این تعداد رو به رشد شهرها، جوامع و مناطق در صدد اثبات این مسئله هستند که تامین کامل تقاضای انرژی ما با انرژی های تجدید پذیر می‌تواند دوام پذیر باشد. از آنجا که شهرها مسئولِ 70 تا 75 درصدِ آلودگی CO2 و 40 تا 45 درصدِ آلودگی‌های GHG می‌باشند، این روند دلگرم کننده است.

بحث در این مورد:

  • آنالیدریتر، از شورای آینده جهان،
  • مانوئل لوپزوالدس، معاون مدیر زیرساخت ها وهماهنگی شهری،شهر بارسلونا،
  • آشوکا آبیگانا واردانا، مدیر عامل اداره مدیریت استراتژیک شرکت(SEMA) – سری لانکا و مدیر اجرایی انجمن انرژی

به هرحال، متاسفانه آشوکا به دلیل مشکلات فنی نتوانست در وبینار شرکت کند.

ارائه آنا

در سال گذشته انرژی‌های تجدیدپذیر رکورد شکستند – بیشتر از 60% مازاد خالص در ظرفیت انرژی جهانی، بیشتر از 19% مصرف نهایی.

IRENA (آژانس بین المللی انرژی های تجدید پذیر) گفت: از سال 2000 ظرفیت انرژی های تجدید پذیر رشد کرده است 120٪، و کشورهای با این سیاست هر سال افزایش می یابند.

انرژی های تجدید پذیر فراگیر می‌شوند، مناطق و دولت‌های محلیِ سراسر جهان این جریان را هدایت می‌کنند، 100 کشور از این کشورها انرژی های تجدید پذیر یا برق را هدف قرار داده و بسیاری هم‌اکنون از آن برخوردار می‌باشند.

این نقشه نشان می‌دهد که کدام دولت‌های محلی این سیاست را در دست انجام دارند. اگر دولت خود را در آن نمی‌بینید، در ارتباط باشید.

در کشور آلمان، که یکی از کشورهای پیشرو می‌باشد، چندین سال حرکت به سوی 100% انرژی تجدیدپذیر جریان داشته و این چهارچوب ملی شهرها را برای اصلاح سیستم‌های انرژی تقویت می‌کرد. در این نقشه شهرهایی را می‌بینید که به این هدف رسیده‌اند. 140 منطقه – یعنی یک چهارم پاپ، نوعی از این هدف را نشانه قرار داده‌اند.

در میان این مناطق، شبکه‌ای که این دیالوگ را تسهیل می‌کند به دنبال پیشبران این حرکت بوده ، و اصلی‌ترینِ آن ایجاد ارزش بوده است. به عنوان مثال، حتی اگر حفاظت اقلیمی حائز اهمیت باشد، آنها مزایای آن را در افزایش ارزش محلی می‌بینند.

فرانکفورت این امر را پیشبری کرده و راهکرد آنها تنظیم آن هدفی برای شهر بوده که در نتیجه‌ی ایجاد در همان منطقه به دست آید. راهکرد مونیخ دست‌یابیِ به آن از تجارت برق و از طریق سرمایه‌گذاری خارجی، برای مثال در انرژی بادی فراساحلی اسکاتلند بوده است. به هرحال، فرانکفورت در میان مناطق داخلی خود به دنبال منبع این انرژی می‌گردد.

موسسه فرانهوفر مدلی فراهم آورده است که بیان می‌دارد دست‌یابی به 95% RE در گرمایش نیرو، خنک کنندگی، تحرک محلیِ حاصل از زمین‌های داخلی خود، و مابقی که از خارج منطقه تامین شود، امکان پذیر است.

پس با استفاده از منابع محلی، ممکن است. اما این شیوه نیازمندِ داشتنِ دیدگاهی محلی است. شیوه‌ای منطقه‌ای لازم است. سیاست حرکت از پترپلیس به اکوپلیس، از واردات منابع به استفاده از منابع محلی، یعنی جایی که بحث ارزش افزوده وطرح می‌شود.

آنچه که این اتفاق را ممکن می‌سازد، تنها خود تنظیم هدف است. این امر موجب جذب اقبال و تعهد سیاسی برای سهامداران می‌شود. این امر تغییر را برای سرمایه‌گذاران کاتالیز و به تضمینِ مصرف بهینه از انواع منابع، همچنین منابع مالی و فنی، کمک میکند.

زمانی‌که این هدف تنظیم گردد، یک نقشه را نیز لازم است که باید 5 اصل را در بر داشته باشد:

#1
اولویت‌دهی به بهره وری انرژی
#2
الکتریکی کردن بخش‌های گرمایشی، سرمایشی، و حمل‌ونقل
#3
به حداکثر رساندن فرصت‌های مشارکتِ شهروندان و توسعه‌ی مدل‌های جدید شغلی
#4
آموزش و آگاهی دادن به شهروندان و مشاغل
#5
اتخاذ و تمرکز شیوه‌ای برای سیاست‌های مالی، اقتصادی و انرژی

منبع: کتاب راهنمای دستی WFI. موجود در : http://bit.iv/1C9Bs9K

این ها از اقدامات واقعی و موفق در سراسر جهان گرفته شده اند.

ابتدا باید بهره‌وری انرژی در اولویت قرار گیرد. مصرف باید به حداقل برسد. با الکتریکی کردنِ گرمایش، سرمایش و حمل‌ونقل این امر آسان می‌گردد. سیاست‌گذاران محلی باید به شهروندان محلی در توسعه‌ی مدل‌های شغلی کمک کنند. و آموزش سهامدارن ضروری است. باید شیوه‌ای متمرکز را در تمام این خطوط مشی اتخاد کنیم.

یکی از پروژه‌هایمان توسعه‌ی برچسب 100% تجدید‌پذیر جهانی است، و به کمک شما در تصمیم‌گیری برای تعریف، اندازه‌گیری و تنوع آن نیازمندیم. این برچسب می‌تواند گفتمان این سیاست را ارتقاء بخشیده و بهترین کاربرد آن را برجسته نماید.

برلینگتون در ورمونت هدفی 100 درصدی را برای خود تعیین نمود که هم اکنون به آن دست یافته است، اما تنها برای انرژی‌ای که مدیریت خریداری می‌کند. درست برخلاف آلمان و بارسلونا که پوشش این هدف را در همه چیز می‌خواهند. این هدف از برچسب را با مثال نشان می‌دهد – یعنی بیان منظور آن و راهنمایی برای دولت‌های محلی که می‌خواهند این مسیر را بپیمایند اما دارند دست و پا می‌زنند. ما شبکه‌ای جهانی از این شهرها و مناطق را برای آنهایی که چنین هدفی دارند پیش‌بینی می‌کنیم.

این برنامه چگونه توسعه داده شده است؟ با مشارکت خدمات، مردم، سرمایه‌گذاران. ما سعی در توسعه‌ی شاخص‌ها، ارزیابی و اجرا داریم. در حال حاضر 12 شاخص را تحت تجدیدنظر داریم. این ابزار باید این انگیزش را برای شهرداری ایجاد کند که به منظور مقایسه‌ی پیشرفت خود با سایر شهرها مشارکت کند. شهرها می‌توانند با اخذ این هدف خود را در صحنه جهانی ظاهر سازند. به عنوان مثال، ونکوور، بارسلونا، فرانکفورت و سیدنی شناخته‌ شده‌اند اما سایر شهرها نه، اما می‌توانند با این کار دیده شوند.

ارائه مانوئل

بارسلونا در تلاش است تا تمام انرژی خود را در شهر تولید کند. ایده‌ی ما حرکت از سطح فعلی، یعنی 2%، و کاهش مصرف کل است.

بنابراین ذکر 2 نکته حائز اهمیت است: کاهش تاثیر در شهر و تغییر مدل‌های مصرف. مردم باید متقاعد شوند.

تولید انرژی با اجرای برنامه‌ی  انرژی های تجدید پذیر، خصوصاً خورشیدی و نیز ریز بادی ، افزایش یافته است، پوشش مکان های مختلف با یک پروژه تحولی در فضای عمومی. نور شهری (10%) از تکنولوژی LED برخوردار بوده و اکنون 250 لامپ خیابانی خود انرژی خود را تامین می‌کنند.

تمام ساختمان‌های شهری را گام به گام اصلاح می‌کنیم: یک کتابخانه‌ی عمومی 80% از انرژی مصرفی خود را خود تولید می‌کند.  سال آینده یک بازار با پارکینگ زیرزمینی کامل شده و نمونه‌ای سمبولیک خواهد بود. می‌توان دیوارها را با پوشاندن آنها با پنل‌های خورشیدی تغییر داد.

یکی از بزرگترین پروژه‌های بهره‌وری، قرارداد جدیدی است با عرضه‌کنندگان به منظور ارتقاء سطح صرفه‌جویی در 122 ساختمان متعلق به شهرداری. قرارداد با عرضه‌کنندگان با بیان این مسئله که دیگر مجبور نیستیم سالیانه مبلغی را بپردازیم، صرفه‌جویی در انرژی را تضمین می‌کند. ما می‌توانیم در ایشان نفوذ کنیم چراکه شهرداری یک پرداخت‌کننده‌ی بزرگ قبوض است. اجرای طرح نورپردازی بیانگر سرمایه‌گذاری در فضای عمومی در 5 سال گذشته می‌باشد. LED ها راه اندازی شده‌اند.

ناوگان برقیِ اجاره‌ی موتوسیکلت و اتومبیل راه اندازی شده است. تا اواخر سال بدست شرکت خصوصی و ابتدا برای موتوسیکلت اجرا شده و پس از آن تا سال آینده اجاره‌ی اتومبیل اجرایی خواهد شد.

پلیس از موتوسیکلت‌های برقی برخوردار خواهد بود و اتوبوس‌های برقی بیشتر خواهند شد. الان 3 تا داریم و تعداد بیشتر آن در راه است – اتوبوس‌های 80 متری با باطری جا خورده در داخل آن. محل شارژ در ترمیتال‌ها و فضاهای عمومی نصی خواهند شد. ناوگان تاکسیرانی را نیز برقی می‌کنیم – الان 20 ماشین برقی و یک شبکه‌ی شارژ سریع با 12 واحد داریم – تا آخر سال به 30 خواهد رسید. که روی هم رفته به 300 خواهند رسید.

این سیستم نیاز به تغییرات نیز دار؛. چالش‌های فنی، اقتصادی و قانونی. این تصویر نشان می‌دهد که چطور در صورتی که تولید نداشته باشیم، قیمت‌ها تغییر می‌کنند. یکی از چالش‌های بزرگ این است که دولت ملی بابت تولید انرژی از خانوارها مالیات دریافت می‌کند، آنها را به خاطر نصب انرژی‌های تجدیدپذیر به جای استفاده از انرژی کثیف موجود جریمه می‌کند. ما قول می‌دهیم که نیمی از هزینه‌ی نصب انرژی‌های تجدیدپذیری مثل پنل‌های خورشیدی را پرداخت کنیم تا با این امر برخورد کنیم. سیتی‌هال سیستمی جدید برای مدیریت انرژی در شهر ایجاد کرده است. ترفا سازمانی است که زباله را از طریق سوزاندن به برق تبدیل می‌کند. در ابتدا به صورت یک شبکه‌ی گرمایشی منطقه‌ای و بعد به صورت توسعه یافته. توزیع آن خصوصی بوده و در نتیجه باید راه‌های جدیدی برای توزیع آن پیدا کنیم.

ابزار یا نرم‌افزاری می‌واند به درک مردم از تولید و مصرف انرژی کمک کند، تا بدین ترتیب بتوانند به این پروژه کمک کنند. افراد با استفاده از آن می‌توانند شاهد کیفیت نیروی خود بوده و آن را خود تولید کنند، به عنوان مثال، در صورت آغاز منازل تنها 50% هزینه تولید را پرداخت می‌کنند.

آیا کشورهای توسعه یافته می‌توانند از لحاظ انتقال فن‌آوریِ رشد 100 درصدی شهر در دارا بودن انرژی تجدیدپذیر  به کشورهای درحال توسعه، مثل هند، کمک کنند؟

واقعیت‌های بسیاری در کشورهای در حال توسعه وجود دارد. پیشنهاد آنها ایجاد ارتباط میان راهبردِ انرژی تجدیدپذیر 100 درصدی به راهبرد توسعه است، به عبارت دیگر استفاده‌ی ابزاری از آن برای توسعه می‌تواند کلید دست‌یابی به منابع مالی بین‌المللی باشد. این امر لزوماً مسئله‌ی انتقال فن‌آوری نیست بلکه وسیله‌ی ورود منابع جدید درآمدی است. مزیت دیگر آن تامین امنیت انرژی و توسعه امنیت مدل کسب و کار جدید برای شغل های محلی می‌باشد.

علاوه براین، ارزش انرژی در شهر باقی می‌ماند. در مدل سنتی، این سرمایه از شهر خارج شده و برای خدمات به جریان می‌افتد تا بابت سوخت‌های فسیلی پرداخت شود، در حالی که باعث آلودگی شهر و تغییرات آب و هوایی شده است. در عوض، تولید توزیع شده را می‌توان اجرایی کرد و در ساختاری رقابتی به شهروندان پاداش داد. این می‌تواند شیوه‌ی مهمی برای کاهش فقر انرژی نیز باشد، با اجرای طرحی برای ارائه‌ی انرژی تجدیدپذیر به خانواده‌هایی که با این مسئله روبرو هستند. هم‌اکنون نیویورک پیشرو است.

Environmental Conservation

آیا نیروی کار از مهارت برخوردار می‌باشند؟

شورای جهانی آینده روی مراکش و هرجای دیگری مثل آن کار می‌کند تا با اخذ شیوه‌ای متمرکز در میان مناطق دارای خط‌مشی به ارتقاء سطح مهارتی آنها کمک کند. یک رویکرد جامع به سیستم آموزشی کمک می‌کند، و برنامه‌ی توسعه‌ی اقتصاد ملی در یک کشور یا منطقه می‌تواند ایجاد شغل کرده و افراد جوان را در یادگیری مهارت‌های لازم آموزش دهد. آوردن افراد، به عنوان کارآموز یا فراگیر،  به فضاهای موجود به یادگیری ایشان در چگونگی کارکرد آن کمک می‌کند.

کشورهای درحال توسعه

سوال از سیمگه آدوین: تبریک می‌گویم، این کشورها  شاخص‌های فوق‌العاده‌ای برای پیشرفت در انرژی تجدیدپذیر در سراسر دنیا/اروپا می‌باشند. از آنجایی که من از کشور ترکیه و از شهر مشکل ساز / پر هرج و مرج استانبول در این وبینار شرکت می‌کنم، می‌خواهم بدانیم که آیا این روند شهرنشینی حاضر می‌تواند فرصت استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر را به خصوص در ساختمان‌های جدید افزایش دهد. پیشنهاد شما برای مقامات محلی برای تشویق سرمایه‌گذاری در انرژی‌های تجدیدپذیر و ایجاد مشارکت‌های دولتی/خصوصی چیست؟ مانوئل –  استفاده از مشارکت شبکه ای برای یافتن چگونگی مصرف ایشان. یعنی ایجاد فرصتی برای مصرف‌کنندگان برای مقایسه‌ی الگوی مصرف خود و درنتیجه اینکه خود خواهند دید که می‌توانند مبلغی را صرفه‌جویی کنند. اگر بتوانیم علاوه بر توضیح و ارائه‌ی کمک‌های مالی و فنی، درک درست را ایجاد کنیم.

عنوان شغلی فردی که در شهرداری، مسئول راهبرد 100% انرژی تجدیدپذیر خواهد بود، چیست؟

آنا: هیچ عنوان رایجی برای آن وجود ندارد. حتی یک مدیر نیرو نیز به ندرت در  میان آنها پیدا می‌شود. بنابراین مانوئل همچنین روی زیرساخت و سایرسن روی اقلیم و محیط‌ زیست کار می‌کنند.

FavoriteLoadingاضافه کردن به لیست علاقه مندی ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

« »

Scroll to top