آیا فضاهای سبز می‌توانند سلامتی و خوشحالی را به ارمغان بیاورند؟

در ۲۸ شهریور | مجموعه علمی آموزشی, مقالات | توسط | دیدگاه 1 دیدگاه

آیا فضاهای سبز می‌توانند سلامتی و خوشحالی را به ارمغان بیاورند؟

باغ شهرها سالم تر، مرفه تر و امن تر هستند، اما چگونه می‌توان باعث شد که فواید یک باغ شهر توسط تمام ساکنان آن تجربه شود؟

باغ شهر Welwyn در Hertfordshire، دومین باغ شهر انگلستان است، که به بهترین شکل، شهر و روستا را گردهم آورده است. عکس از: Graham Turner نویسنده: تولیور بلچ

“یک نیم روز خلوت در دره قوها”؛ این حکمی در مورد این مقاله برای شهر ابسفلیت در هشت سال پیش بود. اوضاع برای شهر ابتدایی (مدخل) Thames از آن به بعد کمی ترقی کرده بود. پارک چشمه (Springhead)، به عنوان یک “ابتکار مدرن روستای سنتی Kentish”، در حال حاضر اوج گرفته است. یک خط جدید راه آهن سریع نیز شما را در 19 دقیقه به مرکز لندن خواهد رساند.

با این تفاسیر، آیا شما آنجا را برای زندگی انتخاب می‌کنید؟ فراتر از ایوان‌های تمیز ساختمان‌های جدید، هنوز هم زمین‌های بی آب و علف و بایر زیاد هستند. به عنوان یک سرگرمی، سفری به مرکز خرید آب‌های آبی (Bluewater) به عنوان اتفاق شاخص هفته خواهد بود. یک اتفاق می‌تواند همه چیز را تغییر دهد. در سال گذشته، دولت بریتانیا برنامه ای تدوین کرد تا این شهرک را به یک باغ شهر پر از گل تبدیل کند.

باغ شهرها – یا “شهرهای اکوسیستمی” یا “شهرهای سبز” که گاهی به عنوان برند مطرح می‌شوند و همگی میل مفرط محافل زیست محیطی هستند. جایگزینی آسمان خراش‌های بتنی و جاده‌ها با ساختمان‌های با انرژی کارآمد، فضای سبز و مناطق بدون خودرو، هوای تمیزتر و انتشار گازهای گلخانه ای پایین تر را وعده می‌دهد.

باغ شهرها: آیا فضاهای سبز می‌توانند سلامتی و خوشحالی را به ارمغان بیاورند؟

باغ شهرها: آیا فضاهای سبز می‌توانند سلامتی و خوشحالی را به ارمغان بیاورند؟

برای سلامتی ما بهتر است

برنامه­ ریزان شهری اصرار دارند که آنچه برای این سیاره خوب است، برای ما نیز خوب است. با توجه به تحقیقات انجام شده توسط شرکت مهندسی جهانی آروپ، شهرهای سرسبز، سالم تر، مرفه تر و امن تر می‌باشند. پیش بینی می‌شود که بیش از دو سوم از جمعیت جهان در سال 2050 در شهرها زندگی کنند، که چنین ادعایی در خور توجه است. آیا آن‌ها روی هم انباشته خواهند شد؟

 واضح‌ترین مراکز گواه بر سلامت (منظور همان باغ شهرهاست). همانند انسان‌ها، ما سخت در حال لذت بردن از طبیعت هستیم، تام آرمور، مدیر منظرسازی و شهرسازی در آروپ می‌گوید: “ما در واقع فقط از 200 سال گذشته تا به حال شهرنشینی انبوه داشته‌ایم، از میان تجارب 100000 ساله ما در زمینه شکار”.

علوم به او باز می گردند. یک مطالعه 17 ساله توسط دانشگاه Exeter نشان داد که به احتمال زیاد زندگی خانواده‌های بریتانیایی در محیط‌ های شهری سرسبزتر، از سطوح پایین تری از پریشانی روانی و سطوح بالاتری از رفاه برخوردار است. یافته‌های یک مطالعه کلاسیک بر روی بیماران جراحی شده نشان داد بیمارانی که نمایی از درختان را از تخت اتاق خود مشاهده می‌کردند، سریع تر بهبود یافته اند.

ورزش نیز یک عامل بسیار مهم است. با توجه به گزارش تهیه شده توسط کمیسیون جنگل­داری، مردمی که دسترسی بیشتری به فضاهای باز جذاب بزرگ دارند، به احتمال زیاد 50 درصد بیشتر پیاده روی خواهند داشت. نگاهی به کپنهاگ؛ اخیراً با معرفی شبکه ای از شاهراه دوچرخه سواری و به عنوان یک نتیجه از پیشرفت در بهداشت عمومی در پایتخت دانمارک، تعداد روزهای بیماری و هزینه‌های پزشکی ساکنان با یک برآورد تا 12 دلار در ماه کاهش یافت.

سو هولدن، مدیر اجرایی شرکت وودلندتر است، بیان می‌کند که فواید سلامتی افرادی که در انگلستان به فضاهای سبز دسترسی دارند، می‌تواند باعث اصلاح 2.1 میلیارد پوندی در لایحه بهداشت و درمان NHS شود.

این فرض که توده ای سالم از مردم، به سازندگی بیشتر و در نتیجه مردم موفق تر منجر می‌شود، به هیچ وجه غیرمنطقی نیست. وجود گیاهان در ادارات، بهره وری را تا 15٪ افزایش داده است. چقدر مایلید که یک پارک جلوی منزل شما باشد؟ پژوهشگران دانشگاهی برای این پدیده، اسمی هم انتخاب کرده‌اند: نظریه ترمیم (بهبود) مبتنی بر توجه.

کیت هندرسون، مدیر اجرایی انجمن شهر و برنامه ریزی کشور استدلال می‌کند که باغ شهرها به خوبی می‌توانند فرصتی برای جذب سرمایه گذاری داخلی و همچنین ایجاد اشتغال مهیا نمایند. این مورد را شهرهای جدیدی مانند Steven age و Milton Keynes تجربه کرده‌اند. مطالعات وزارت حمل و نقل نشان می‌دهد Milton Keynes بیش از 16000 مسافر را جذب می‌کند.

او می‌گوید: “اگر شما درک درستی داشته باشید، باغ شهرهای جدید می‌توانند [با] برنامه ریزی در فضاهای سازگار برای کسب و کار، فرصت‌های بزرگ اقتصادی را فراهم نمایند و رشد و فعالیت داشته باشند”.

مدارک و شواهد پیرامون امنیت عمومی، بیشتر قابل مشاهده هستند. استرس‌های روانی و خشونت با یکدیگر ارتباط نزدیکی دارند، بنابراین هر چیزی برای کاهش استرس- مانند قدم زدن در پارک یا دوچرخه سواری پس از کار- بایستی احتمال خشم و استرس ما در رانندگی جاده‌ها و امثال آن را کمتر کند. دانشمندان این فرضیه را در شهری در مجاورت شیکاگو و در میان ساکنانی که در یک محیط سبزتر زندگی می‌کردند، تست کردند و به میزان خشونت بسیار پایین تری رسیدند.

یکی دیگر از عوامل در ایجاد امنیت خیابانی در شهرهای سرسبز، انسجام اجتماعی ست که از بیرون و پیرامون آن حاصل شده است. کاتلین راجرز، رئیس دانشگاه غیر انتفاعی Earth Day Network می‌گوید: “مردم از ملاقات در پارک‌ها و آشنا شدن با یکدیگر لذت می‌برند”.

نابرابری

با این حال، همه ساکنان مزایای زندگی سبز را به یک اندازه تجربه نمی‌کنند. راجرز می‌گوید خیلی اوقات، این مزیت نصیب محله‌های غنی تری می‌شود که برای آن جا توسعه فضای سبز اختصاص داده شده است. در حالی که محله‌های فقیر مجبورند فضای سبز را اغلب به طور ضعیف نگهداری کنند و کمتر استفاده کنند.

وی مثالی از واشنگتن دی سی ارائه می‌کند، که در آن محله‌های مرفه تر شمال غرب، گروهی از پارک‌های دلپذیر را به رخ می‌کشیدند. اما در محله‌های فقیرتر شمال شرق، داستان متفاوت خواهد بود. او می‌گوید: “آن‌ها [پارک‌ها] روشنایی خوبی نداشتند. از آن‌ها مراقبت نمی‌شود. آن‌ها مکانی هستند که در آن بی خانمان‌ها وارد می‌شوند و یا معاملات مواد مخدر انجام می‌گیرد”.

بازسازی بافت‌های فرسوده، این تقسیم بندی‌ها (فاصله‌ها) را گسترده تر می‌کند. “سرسبز کردن” محله‌های فقیر معمولاً قیمت ملک را به سمت گرانی تحریک می‌کند و ساکنان کم درآمد را بیرون می‌کند. راجرز تصدیق می‌کند که چنین “خروج دسته جمعی” تقریباً “هرگز خواستنی نبوده”، و در عین حال بدون تضمین حمایت از مسکن، تقریباً اجتناب ناپذیر است.

در مقابل، زمانی که جنبش باغ شهرها بیشتر از یک قرن پیش تصور می‌شد، مالکیت جامعه در قلب اولیه آن (موضوع اصلی آن) مطرح بود. پیشگامان این ایده استدلال می‌کنند که افزایش ارزش زمین باید مجدداً در زیرساخت‌های اجتماعی سرمایه گذاری شود، و به جیب توسعه دهندگان خصوصی نرود. باغ شهر انگلیسی لچ­ورث تا به امروز بر روی این چشم انداز باقی مانده است.

توسعه مجدد شهر ابسفلیت نظارت خواهد شد و متعلق به یک کنسرسیوم خصوصی است. پر کردن خلأ های آن با فضاهای سبز و ساختمان‌های سازگار با محیط زیست بخش ساده کار خواهد بود. ایجاد جامعه فراگیر اجتماعی: که در آن آزمایش واقعی زندگی پایدار نهفته است.

FavoriteLoadingاضافه کردن به لیست علاقه مندی ها

One Response

  1. ahmad1214 گفت:

    بهتر است از تجربیات شهرهای مهم کشور هم استفاده شود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

« »

Scroll to top