آیا آشنایی با همسایگانتان، شما را خوشحال تر می‌کند؟

آیا آشنایی با همسایگانتان، شما را خوشحال تر می‌کند؟

در ۱۸ بهمن | مجموعه علمی آموزشی, مقالات | توسط | دیدگاه بدون دیدگاه

آیا آشنایی با همسایگانتان، شما را خوشحال تر می‌کند؟

من خوشبختم که همسایگان خوبی دارم. در یک طرف از خانه دو طبقه‌ام، یک خانه تاریخی قرار دارد که دو پیرمرد در آن زندگی می‌کنند. آن‌ها عاشق باغبانی، نوشیدنی و هاکی هستند (احتمالآ چیزهای دیگری را نیز دوست دارند ولی اطلاعات من در همین حد است).

در مدت دو سالی که من و شوهرم در این خانه زندگی کرده‌ایم، آن‌ها به ما بلیط های هاکی هدیه داده‌اند و صدای گیتار زدن گوشخراش مرا تحمل کرده‌اند و اجازه داده‌اند خوشه‌های یاس بنفش را که از درخت خانه آن‌ها تا حیاط پشتی ما ادامه دارد، بچینم.

همسایه دیگر ما، افرادی هستند که در طبقه دیگر خانه ما زندگی می‌کنند که یک خانواده با یک پسر نوجوان می‌باشند. پدر خانواده هر وقت پسرم را می‌بیند، خاطرات پدرش را عاشقانه به یاد می آورد و همیشه وقتی به مسافرت می‌رویم، آن‌ها مواظب گربه مان، باب، هستند و گیاهان ما را آبیاری می‌کنند.

اگر اتفاقی برای خانه یا خانواده‌ام بیفتد، می دانم که می‌توانم از آن‌ها کمک بخواهم، همان طور که در گذشته نیز اینگونه بوده است. داشتن این امنیت در محل زندگی‌ام، من را خوشحال می‌کند و فقط من نیستم که این احساس را دارم. شناخت همسایگان و احساس تعلق به محل زندگی، بخش مهمی از زندگی یک انسان محسوب می‌شود.

آیا آشنایی با همسایگانتان، شما را خوشحال تر می‌کند؟

آیا آشنایی با همسایگانتان، شما را خوشحال تر می‌کند؟

یک تحقیق اخیر در اداره آمار کانادا تأیید نمود که یک رابطه مثبت بین رضایت از زندگی و احساس تعلق افراد به اجتماعشان و اینکه آیا همسایگان خود را می‌شناسند یا خیر، وجود دارد. بدنه اصلی این تحقیق نشان می‌دهد که: رفاه (آسایش زندگی) در بین افرادی که دارای ارتباط خوب و منظم با همسایگان خود هستند، بیشتر است و حتی فقط سلام کردن نیز می‌تواند تأثیر زیادی بر احساس امنیت و خوشحالی مان در جایی که زندگی می‌کنیم، داشته باشد.

منظورم این نیست که همسایگان باید بهترین دوستان شما باشند و با هم جلسات هفتگی کباب خوری داشته باشید ولی رابطه‌تان نباید آن قدر بد باشد که فقط درباره موقعیت‌های نامناسب، مثل وقتی که گربه همسایه به داخل حیاط شما می‌آید و یا همسایه شما هر شنبه شب، مهمانی‌های دیوانه ­وار برگزار می‌کند، صحبت نمایید.

یک تحقیق توسط بنیاد ونکوور اعلام می‌کند که یک چهارم شهروندان ونکوور، همسایگان خود را نمی‌شناسند. این آمار در مورد مستأجران و کسانی که در آپارتمان‌های بلند مرتبه زندگی می‌کنند، بدتر است. یعنی 39 درصد از مستأجران و 43 درصد از ساکنان آپارتمان‌های بلند مرتبه، اسم کوچک حداقل دو نفر از همسایگان خود را نمی‌دانند. این تحقیق، یافته‌های دیگری را نیز در مورد روابط همسایگی در ونکوور مطرح می‌کند:

روابط همسایگی ما صمیمانه ولی ضعیف است. در حالی که ما اسامی حداقل دو همسایه خود را می دانیم، ولی رابطه معمولآ در همین جا ختم می‌شود. ما معمولآ از کمک‌های ساده به همسایگان خود دریغ می‌کنیم (مثل تحویل گرفتن نامه‌های آن‌ها وقتی در خانه نیستند) و تعداد کمی از ما به خانه‌های همسایگان رفته‌ایم و یا آن‌ها را به خانه مان دعوت کرده‌ایم.

دلیلی که اغلب برای عدم شناخت همسایگان مطرح می‌شود، این است که افراد به ندرت یکدیگر را می‌بینند. با این حال به نظر می‌رسد دلیل مهم، چیز دیگری باشد: ما ترجیح می‌دهیم که با خودمان تنها باشیم و یا علاقه ای به شناخت همسایگان خود نداریم. یک سوم افرادی که آن‌ها را بررسی نمودیم، نمی‌دانستند که همسایگانشان به یکدیگر اعتماد دارند یا خیر.

همانطور که رسانه‌ها این روزها بر این موضوع تمرکز کرده‌اند، به خاطر تصمیمات و رفتارهای والدین، ما احتمالاً باید برای همسایگان خود پلیس خبر کنیم (کنایه از ارتباط بسیار کم با همسایگان و روابط اجباری با آن ها)، یا یک گروه موسیقی راک را برای انتقام گرفتن از همسایه مزاحم، استخدام کنیم، به جای اینکه مستقیماً با خودشان صحبت کنیم. متأسفانه این وضع به این دلیل است که اکثر ما به شناخت همسایگان خود اهمیت نمی‌دهیم.

شهر ونکوور در تلاش برای توجه به انزوای اجتماعی و از بین بردن درگیری‌های اجتماعی در شهر، روش‌هایی را پیشنهاد می‌کند. یکی از این استراتژی‌ها، تشویق به میزبانی از همسایگان است. در حالی که شهر ونکوور یک رویکرد با تجربه تری را اتخاذ کرده است، شهر کالگاری در آلبرتا نیز روابط همسایگی را به مراتب تقویت کرده است.

آیا آشنایی با همسایگانتان، شما را خوشحال تر می‌کند؟

آیا آشنایی با همسایگانتان، شما را خوشحال تر می‌کند؟

در بیستم ژوئن، تالار شهر کالگاری همایش روز همسایه را برگزار می‌کند تا شهروندان را تشویق نماید که به دعوت از همسایگان و مهمانی دادن و دیگر اتفاقات اجتماعی روی آورند، همچون برگزاری دومین سالگرد سیلی که شدیدآ به شهر لطمه زد.

سال گذشته، ناهید ننشی، شهردار کالگاری اقدام به برگزاری این همایش (سالگرد سیل کالگاری) نمود تا به بزرگداشت داوطلبان و این روحیه اجتماعی بپردازد که به مناطق سیل زده کمک کردند تا بتوانند پس از فاجعه سال 2013، خود را بازیابی نمایند، این مصیبت زمانی اتفاق افتاد که رودهای بو و البو آب فراوانی را به سوی شهر سرازیر نمودند.

بیش از 40 انجمن در این همایش حضور یافتند و این گردهمایی به قدری موفق بود که چند هفته قبل، اکثر اعضای شورای شهر رأی دادند که سومین شنبه ماه ژوئن را به عنوان روز همسایه نام گذاری نمایند. برای برگزاری مراسم امسال، یک پایگاه اینترنتی ایجاد شده که شما می‌توانید پوسترها، عکس‌ها و طرح‌های خود را درمورد برگزاری همایش به اشتراک بگذارید.

شهردار، ننشی می‌گوید: “روز همسایه، زمانی است که فکر کنید در محل زندگی خود چه کارهایی می‌توانید انجام دهید. مثلآ حصارها را رنگ بزنید یا محله را تمیز نمایید یا یک مهمانی محلی برگزار کنید. چون گزینه‌ها بی پایان و فرصت‌ها بسیارند. این یک شانس و فرصت خوب است که با همسایگان گردهم بیاییم و به یاد داشته باشیم که به عنوان یک اجتماع، چقدر قوی هستیم”.

اهالی کالگاری در طول این فاجعه طبیعی یاد گرفتند که شناخت همسایگان مهم است. خوشبختانه دیگر نیازی نیست که یک زلزله بیاید تا ما این موضوع را درک نماییم. این موضوع فراتر از قرض گرفتن تخم مرغ از یکدیگر یا تحویل گرفتن نامه‌های همسایه‌ها است. روابط همسایگی باعث می‌شود که احساس شادی و امنیت بیشتری در جامعه خود داشته باشیم.

آیا آشنایی با همسایگانتان، شما را خوشحال تر می‌کند؟

آیا آشنایی با همسایگانتان، شما را خوشحال تر می‌کند؟

ارسال شده در 12 می 2015

FavoriteLoadingاضافه کردن به لیست علاقه مندی ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

« »

Scroll to top