آیین‌نامه نحوه از رده خارج کردن‌ خودروهای فرسوده‌

در ۲ اسفند | مجموعه حمل و نقل و ترافیک, قوانین مدیریت شهری | توسط | دیدگاه بدون دیدگاه

آیین‌نامه نحوه از رده خارج کردن‌ خودروهای فرسوده‌
شماره‌:.2508ت‌22175 هـ
تاریخ‌:1382.01.24
سازمان حفاظت محیط زیست ـ وزارت کشور ـ وزارت صنایع و معادن
سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور
هیأت وزیران در جلسه مورخ 1382.1.17 بنا به پیشنهاد شماره 101.125973 مورخ 1381.7.14سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران‌،آیین‌نامه نحوه از رده خارج کردن خودروهای فرسوده را به شرح زیرتصویب نمود:

ماده 1ـ دراین آیین‌نامه خودروی فرسوده به خودرویی اطلاق می‌شود که نتواند در آزمایش معاینه فنی‌خودرو، شرایط لازم را احراز نماید یا بر اساس ماده ‌(2) این آیین‌نامه‌، فرسوده اعلام گردد.

ماده 2ـ کارگروه موضوع ماده ‌(7) این آیین‌نامه موظف است حداکثر ظرف یک ماه از ابلاغ این آیین‌نامه‌،فهرست‌، اولویت و ضوابط شناسایی خودروهای فرسوده را بر اساس شاخصهای میزان سوخت‌، عمرمفید و نوع‌بهره برداری به تفکیک خودروهای عمومی‌و شخصی اعلام نماید. کارگروه یادشده موظف است هر سال فهرست‌، اولویت‌، ضوابط شناسایی خودروهای فرسوده و میزان معافیت‌موضوع ماده ‌(4) این آیین‌نامه را با توجه به منابع مالی مورد نیاز، برای سال بعد تعیین و اعلام نماید.

ماده 3ـ این آیین‌نامه تا پایان برنامه سوم توسعه اقتصادی‌، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران درمورد خودروهای با پلاک شهرهای موضوع بند (د) ماده (104) قانون برنامه یادشده که در این شهرها ترددمی‌نمایند، اعمال می‌شود و پس از آن عمومیت خواهد یافت‌.

ماده 4ـ سیاست‌های تشویق و اعمال نظام تعرفه ترجیحی در چارچوب ماده (115) قانون برنامه سوم برایخارج نمودن خودروهای فرسوده‌، حداکثر ظرف یک ماه توسط کمیسیون موضوع ماده (1) آیین‌نامه اجرایی قانون‌مقررات صادرات و واردات با حضور نمایندگان وزارت کشور و سازمان حفاظت محیط زیست تهیه و ارایه شود.

ماده 5ـ سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور موظف است حداکثر ظرف یک ماه با همکاری اعضای کارگروه‌موضوع ماده (7) این آیین‌نامه و با هماهنگی سیستم بانکی‌، آیین‌نامه نحوه اعطای تسهیلات به مالکین خودروهای‌فرسوده و همچنین تکالیف مالکین یادشده را تهیه و ارایه نماید.

ماده 6ـ شهرداری شهرهای موضوع بند (د) ماده (104) قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی‌، اجتماعی وفرهنگی جمهوری اسلامی ایران با توجه به ماده ‌(5) قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا ـ مصوب 1374ـ موظفندراساً یا از طریق ساماندهی بخش خصوصی نسبت به احداث و بهره برداری مراکز معاینه فنی خودرو اقدام نمایند.

تبصره 1ـ در شهرهایی که امکانات معاینه فنی خودرو فراهم می‌گردد، انجام معاینه فنی خودرو برای کلیه‌وسایل نقلیه الزامی‌است‌.

تبصره 2ـ وزارت کشور ( سازمان شهرداریهای کشور ) موظف است هماهنگی‌های لازم را به منظور احداث وبهره‌برداری از مراکز یادشده‌، در کلیه شهرهای کشور به عمل آورد.

ماده 7ـ هماهنگی و نظارت بر نحوه اجرای مفاد این آیین‌نامه و همچنین تعیین روشهای از رده خارج کردن‌خودروهای فرسوده‌، تنظیم و تصویب دستورالعملهای مربوط به محدودیت تردد، محدودیت نقل و انتقال‌، اصلاح‌تعرفه‌های بیمه و عوارض سالانه و نظایرآن متناسب با عمر خودروهای فرسوده و نیز تنظیم و پیشنهاد لوایح مورد نیازو روشهای تأمین منابع جدید توسط کارگروهی متشکل از وزارت کشور (سازمان شهرداریهای کشور)، نیروی‌انتظامی‌جمهوری اسلامی ایران‌، سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، وزارت صنایع و معادن‌، وزارت نفت‌،وزارت بازرگانی با مسؤولیت سازمان حفاظت محیط زیست انجام می‌پذیرد.

محمدرضا عارف ـ معاون اول رییس‌جمهور

FavoriteLoadingاضافه کردن به لیست علاقه مندی ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

« »

Scroll to top