آیین‌نامه محل تأسیس دفاتر مطبوعات

در ۸ اردیبهشت | مجموعه صدور شناسنامه ساختمانی, قوانین مدیریت شهری | توسط | دیدگاه بدون دیدگاه

آیین‌نامه محل تأسیس دفاتر مطبوعات

1380.03.27 ـ 579
نقل از شماره 16429ـ1380.5.6 روزنامه رسمی
شماره 18151 . ت 22918 هـ1380.4.23
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ـ وزارت کشور
هیأت وزیران در جلسه مورخ 1380.3.27 بنا به پیشنهاد شماره 1.4562.10.654 مورخ 1379.2.22 وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و به استناد‌تبصره ماده واحده قانون محل 1379.2.22 وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و به استناد تبصره ماده واحده قانون محل دفاتر روزنامه و مجله ـ مصوب1377 ـ آیین‌نامه محل تأسیس دفاتر مطبوعات را به شرح زیر تصویب نمود:

ماده 1 ـ دفتر مطبوعات مکانی است که دارنده پروانه رسمی انتشار نشریه برای فعالیتهای مطبوعاتی بر اساس تعریفی که از نشریات در قانون مطبوعات‌شده یا می‌شود، از آن استفاده می‌نماید.

تبصره 2 ـ متقاضی باید برای اخذ مجوز تأسیس، رونوشت سند مالکیت یا اجاره نامه ملک مورد نظر را به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارایه نماید.

ماده 2 ـ مقصود از فعالیت شغلی مقرر در قانون، کلیه فعالیت‌هایی است که قبل از مرحله چاپ هر نشریه صورت می‌گیرد، فعالیت بخش‌های مختلف‌مانند هیأت تحریریه، سرویس‌های خبر و گزارش، آگهی و خدمات، نصب و احداث سامانه‌های رایانه‌ای، انجام عملیات فنی لیتوگرافی برای تهیه فیلم و‌کپی و زینک، حروفچینی و صفحه‌بندی از جمله مصادیق این فعالیت‌هاست.

ماده 3 ـ تأسیس دفتر مطبوعات در واحدهای مسکونی مستقل، اداری و تجاری مجاز است.

تبصره ـ تأسیس دفتر چند نشریه در یک واحد مسکونی مستقل یا مجتمعی که به طور کامل در اختیار مطبوعات باشد بلامانع است.

ماده 4 ـ نصب تابلوهای راهنما به منظور مشخص نمودن دفتر مطبوعات الزامی است به طوری که به وسیله آن محل دفتر به سادگی قابل شناسایی‌باشد.

ماده 5 ـ انجام هر نوع فعالیت غیر مطبوعاتی در محل دفتر ممنوع است.

تبصره 1 ـ در استان تهران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و در سایر استان‌ها ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و در سایر استان‌ها ادارات کل فرهنگ‌و ارشاد اسلامی استان در خصوص رعایت مقررات قانون یاد شده و این آیین‌نامه ملزم به بازرسی از دفاتر مطبوعات هستند.

تبصره 2 ـ تخلف از مقررات این ماده موجب تذکر کتبی از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تهران و ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی سایر‌استان‌ها به صاحب امتیاز نشریه است و در صورت تکرار تخلف، مراتب به مراجع ذیصلاح اعلام می‌شود.

ماده 6 ـ در صورت توقف فعالیت نشریه به حکم دادگاه یا تصمیم هیأت نظارت بر مطبوعات یا هر دلیل دیگر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی موضوع‌را به مراجع ذی صلاح اعلام می‌کند تا نسبت به ممانعت از فعالیت مطبوعاتی در دفاتر یاد شده اقدام نمایند.

معاون اول رییس جمهور ـ حسن حبیبی

FavoriteLoadingاضافه کردن به لیست علاقه مندی ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

« »

Scroll to top