آیین‌نامه جایگزینی و امحای تاکسی های فرسوده‌

در ۲ اسفند | مجموعه حمل و نقل و ترافیک, قوانین مدیریت شهری | توسط | دیدگاه بدون دیدگاه

آیین‌نامه جایگزینی و امحای تاکسی‌های‌ فرسوده‌
شماره‌:.12400ت‌28181 هـ
تاریخ‌:1382.04.03
سازمان حفاظت محیط زیست ـ وزارت کشور ـ وزارت صنایع و معادن ـ وزارت نفت ـ سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور ـ نیروی
انتظامی جمهوری اسلامی ایران
هیأت وزیران در جلسه مورخ 1382.3.28 بنا به پیشنهاد شماره 101.41246 مورخ 1382.3.12 سازمان‌مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی‌ایران‌، آیین‌نامه‌جایگزینی و امحای تاکسی‌های فرسوده را به شرح زیر تصویب نمود:

ماده 1 ـ خودروی تاکسی با حداکثر پانزده سال عمر، فرسوده محسوب می گردد. تردد خودروی تاکسی با عمر بیش از پانزده سال با تشخیص و تأیید ستاد معاینه فنی خودروها پس از احرازشرایط فنی ، در سطح معابر شهری مجاز می باشد.

ماده 2 ـ وزارت نفت (شرکت ملی نفت ایران ) براساس تفاهم با وزارت کشور سالانه معادل منابع بازیافتی به ازای فعال شدن هر دستگاه تاکسی نو گاز طبیعی سوز (CNG) را از محل صرفه جویی های حاصل از اجرای این طرح ، پرداخت می نماید.

ماده 3 ـ باتوجه به مصوبه شماره 233251ـ34 مورخ 1381.12.13 شورای اقتصاد، شرکت ملی نفت ایران به منظور تبدیل سوخت خودروها به (CNG) حداکثر برای هر خودرو تاکسی معادل 770 دلار، به علاوه هزینه تأمین و نصب یک مخزن گاز اضافه به شرکتهای خودرو ساز پرداخت می نماید.

ماده 4 ـ حداکثر تا هفتاد و پنج درصد (75%) از بهای تاکسی به صورت تسهیلات بانکی در اختیار مالک خودرو قرارمی گیرد. دوره بازپرداخت تسهیلات اعطایی طبق تبصره الحاقی به ماده (54) آیین نامه تسهیلات اعطایی بانکی ، موضوع بند (2) تصویبنامه شماره .31787ت 27001هـ مورخ 1381.7.20 به مدت پنج سال تعیین شده است . به میزان اعتبارات سهم دولت موضوع قرارداد با سیستم بانکی ، از سهم سود و کارمزد تسهیلات پرداختی به مالک تاکسی فرسوده کسر می گردد.

ماده 5 ـ وزارت مسکن و شهرسازی و شهرداری ها موظفند با همکاری وزارت نفت (شرکت ملی نفت ایران ) نسبت به تأمین و تحویل زمین مناسب در شهرها به شرکت ملی نفت ایران برای احداث ایستگاه های سوخت گیری (CNG) و تجهیز آن با اولویت استفاده از ظرفیتهای بخش غیردولتی ، اقدام نماید. وزارت نفت موظف است نسبت به احداث و تجهیز احداث جایگاه سوختگیری (CNG) در پانزده شهر با اولویت هفت شهر آلوده کشور، موضوع بند “د” ماده (104) قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران ـ مصوب 1379ـ در طی برنامه سوم توسعه و متناسب با خودروهای تحویلی اقدام نماید.

تبصره ـ کمیسیونهای ماده (5) قانون تأسیس شورای عالی شهرسازی و معماری موظفند در صورت درخواستوزارت نفت نسبت به تغییر کاربری محلهای یادشده بدون قید و شرط اقدام نمایند.

ماده 6 ـ نحوه از رده خارج کردن تاکسی فرسوده با همکاری وزارت کشور (سازمان شهرداری های کشور ونیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران ) و شهرداری متقاضی اجرای طرح با تأیید وزارت صنایع و معادن و نظارت سازمان حفاظت محیط زیست تعیین و اجرا می گردد.

ماده 7 ـ تهیه و خرید خودرو با کاربری تاکسی از خارج از کشور، پس از انجام مناقصه بین المللی ، درچهارچوب بند(2) تصویبنامه شماره 27121.2298 مورخ 1382.1.23 و قانون حداکثر استفاده از توان فنی ،مهندسی تولیدی و صنعتی و اجرایی کشور در اجرای پروژه ها و ایجاد تسهیلات به منظور صدور خدمات ـ مصوب 1375 ـ امکان پذیر است .

ماده 8 ـ به منظور ساماندهی به ترافیک شهری و ناوگان تاکسیرانی شهرهای کشور، وزارت کشور ( سازمان شهرداری های کشور) موظف است تاکسی های جدید را با اولویت شرکتهای خصوصی و تعاونی تاکسیرانی شهری که زیرنظر شهرداری مربوط فعالیت می نمایند، توزیع و واگذار نماید.

ماده 9 ـ ضوابط و مشخصات فنی ، اقتصادی و زیست محیطی خودروهای دوگانه سوز و (CNG) سوزتوسط کارگروه موضوع ماده (10) این تصویبنامه تعیین می گردد. تجهیز تاکسی های جدید به تاکسی متر و چاپگر به منظور صدور رسید (قبض کرایه ) برای مسافر و نصبشناسنامه (شامل مشخصات و تصویر راننده ) الزامی است .

ماده 10ـ کارگروهی متشکل از نمایندگان وزارتخانه های صنایع و معادن ، نفت ، بازرگانی ، سازمان مدیریت وبرنامه ریزی کشور، سازمان حفاظت محیط زیست و نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران با مسؤولیت وزارت کشور (سازمان شهرداری های کشور) به منظور تدوین برنامه اجرایی ، پیگیری و نظارت بر حسن اجرای این آیین نامه ، تشکیل می گردد.

ماده 11 ـ رعایت مفاد آیین نامه نحوه از رده خارج کردن خودروهای فرسوده ، موضوع تصویبنامه شماره .2508ت 22175هـ مورخ 1382.1.24 برای تاکسی های فرسوده مشمول این آیین نامه الزامی است .

ماده 12 ـ اولویت اجرایی این آیین نامه در شهر تهران است .

محمدرضا عارف ـ معاون اول رییس جمهور

FavoriteLoadingاضافه کردن به لیست علاقه مندی ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

« »

Scroll to top