آیین‌نامه اجرایی قانون استفاده اجباری از کمربند و کلاه ایمنی

در ۲ اسفند | مجموعه حمل و نقل و ترافیک, قوانین مدیریت شهری | توسط | دیدگاه بدون دیدگاه

آیین‌نامه اجرایی قانون استفاده اجباری از کمربند و کلاه ایمنی
شماره‌ : .13160ت‌31172هـ
تاریخ : 1384.05.4
وزارت کشور ـ وزارت صنایع و معادن ـ وزارت آموزش و پرورش
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ـ وزارت راه و ترابری
وزارت دادگستری وزارت بازرگانی ـ سازمان
مدیریت و برنامه ریزی کشور
هیأت وزیران در جلسه مورخ 1384.4.22 بنا به پیشنهاد مشترک وزارتخانه‌های کشور، دادگستری‌،صنایع و معادن و راه و ترابری و به استناد تبصره (2) ماده واحده قانون استفاده اجباری از کمربند و کلاهایمنی ـ مصوب 1376 ـ آیین‌نامه اجرایی قانون یادشده را به شرح زیر تصویب نمود:

ماده 1 ـ در این آیین‌نامه اصطلاحات زیر در معانی مشروح مربوط به کار می روند:

الف ـ کمربند ایمنی‌: تسمه ای که نیم تنه بالای راننده و هر یک از سرنشینان را تحت کنترل و مهار ایمن‌خود قرار می دهد تا هنگام ضرورت‌، همچون کاهش ناگهانی سرعت یا توقف آنی خودرو که ممکن استناشی از ترمز یا برخورد با جسم دیگری یا حوادث دیگر رانندگی باشد، مانع از جداشدن سرنشینان و راننده‌از صندلی خود و اصابت به شیشه جلو یا سایر قسمتهای داخل و یا پرتاب به خارج از خودرو شود

ب ـ کلاه ایمنی‌: کلاهی است که راننده و سرنشین موتور سیکلتها از آن برای محافظت سرخود در برابرضرباتاحتمالی ناشی از بروز سوانح استفاده می کنند.

ج ـ راه‌: عبارت است از تمامی سطح خیابان‌، جاده‌، کوچه و کلیه معابری که برای عبور و مرور عموماختصاص دادهشود.

ماده 2 ـ کلیه دارندگان وسایل نقلیه موتوری در سطح کشور که سال ساخت خودرو آنان 1375خورشیدی به بالایا معادل سال میلادی آن می‌باشد، مکلفند ظرف دو سال وسایل نقلیه خود را به کمربند ایمنی‌استاندارد برای راننده و هر یک از سرنشینان (بر اساس ظرفیت مجاز خودرو) و تجهیزات ایمنی استانداردمجهز سازند. وزارت صنایع و معادن و کلیه تولیدکنندگان‌، واردکنندگان و توزیع کنندگان انواع خودروها موظفند وسایل‌نقلیه موتوری تولیدی و وارداتی را همراه با کمربند ایمنی استاندارد منصوب در کلیه صندلیها به صورت‌انفرادی و بر اساس ظرفیت مجاز عرضه نمایند. شماره گذاری و ارایه خدمات خودرویی‌، اجازه حرکت و تردد وسایل نقلیه یادشده منوط به رعایت مفاداین آیین‌نامه و نصب کمربند ایمنی استاندارد می‌باشد.

ماده 3 ـ تعداد سرنشینان ردیف جلو باید بر اساس ضوابط مندرج در آیین‌نامه راهنمایی و رانندگی واصلاحیه‌های آن باشد و هر یک از سرنشینان ردیف جلو باید تنها از کمربند ایمنی مربوط به خود و به صورت‌انفرادی استفاده نمایند.

ماده 4 ـ پس از مدت دو سال از تصویب این آیین‌نامه صندلی‌های خودروهای تولیدی و وارداتی می بایدمجهز بهپشت سری ویژه باشند.

ماده 5 ـ سوار شدن به موتور سیکلت بدون استفاده از کلاه ایمنی ممنوع است و راکبین موتورسیکلت‌مکلفند درطول حرکت از کلاه ایمنی استفاده نمایند.

ماده 6 ـ سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و وزارتخانه‌های آموزش و پرورش و فرهنگ وارشاد اسلامی موظفند با همکاری و همکاری و هماهنگی وزارتخانه‌های کشور، راه و ترابری‌، بهداشت‌،درمان‌و آموزش پزشکی و بیمه مرکزی ایران و نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران نسبت به ترویج و ارتقا سطح‌فرهنگ و آموزشهای عمومی موضوع این آیین‌نامه اقدام نمایند چگونگی همکاری و تعامل بین دستگاههای یادشده به موجب دستورالعملی که توسط شورای عالیهماهنگی ترافیک شهرهای کشور تهیه و به تصویب وزیر کشور می رسد مشخص می‌شود.

ماده 7 ـ وزارتخانه‌های صنایع و معادن و بازرگانی مکلفند نسبت به تولید و تأمین کمر بند و کلاه ایمنی‌استانداردحسب نیاز کشور اقدام نمایند.

ماده 8 ـ سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور اعتبار لازم را برای اجرای هر چه بهتر مفاد این آیین‌نامه وارتقا سطح آگاهی عمومی از رفتارهای صحیح در رانندگی و عبور و مرور عابران در لایحه بودجه هر سال‌پیش بینی و در اختیار وزارت کشور قرار می دهد

تبصره ـ بیمه مرکزی ایران موظف است بر اساس تصمیم شورای عالی بیمه همه ساله درصدی ازسودشرکتهای بیمه را برای اجرای سیاستهای آموزشی مصوب موضوع ماده (6) قرار دهد.

محمدرضا عارف ـ معاون اول رییس‌جمهور

شماره35804 /ت37443هـ8 /3 /1386
اصلاح ماده(2) آیین‌نامه اجرایی قانون استفاده اجباری از کمربند و کلاه ایمنی
وزارت کشور ـ وزارت صنایع و معادن ـ وزارت آموزش و پرورش ـ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وزارت راه و ترابری ـ وزارت دادگستری ـ وزارت بازرگانی ـ سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور
هیئت وزیران در جلسه مورخ 2 /3 /1386 با توجه به نظر رییس مجلس شورای اسلامی موضوع نامه شماره 72991 /9442هـ /ب مورخ 3 /5 /1385 تصویب نمود:
ماده (2) آیین‌نامه اجرایی قانون استفاده اجباری از کمربند و کلاه ایمنی موضوع تصویب‌نامه شماره 13160 /
ت31172هـ مورخ 4 /5 /1384 به شرح زیر اصلاح می‌گردد:

عبارت « سرنشینان ردیف اول» جایگزین عبارت « هر یک از سرنشینان (بر اساس ظرفیت مجاز خودرو)»می‌گردد.

عبارت « شماره‌گذاری و ارایه خدمات خودرویی، اجازه حرکت و تردد وسایل نقلیه یادشده منوط به رعایت مفاداین آیین‌نامه و نصب کمربند ایمنی استاندارد می‌باشد.» حذف می‌گردد.

معاون اول رئیس‎جمهور ـ پرویز داودی

FavoriteLoadingاضافه کردن به لیست علاقه مندی ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

« »

Scroll to top