آیین‌نامه‌ اجرایی ماده ‌(8) قانون‌ جامع‌ حمایت‌ از حقوق‌ معلولان‌

در ۳۰ بهمن | مجموعه امور اداری، بازرسی و تخلفات, قوانین مدیریت شهری | توسط | دیدگاه بدون دیدگاه

آیین‌نامه‌ اجرایی‌ ماده ‌ (8) قانون‌ جامع‌ حمایت‌ از حقوق‌ معلولان‌
شماره‌:.28638ت‌32354هـ
تاریخ‌:1384.05.10
وزارت‌ آموزش‌ و پرورش‌ـ وزارت‌ بهداشت‌، درمان‌ و آموزش‌ پزشکی‌
وزارت‌ علوم‌، تحقیقات‌ و فناوری‌ـ وزارت‌ رفاه‌ و
تأمین‌ اجتماعی‌ دانشگاه‌ آزاد اسلامی‌
هیأت وزیران در جلسه مورخ 1384.5.5 بنا به پیشنهاد مشترک شماره 100.4166 مورخ‌1383.9.11 وزارتخانه‌های آموزش و پرورش‌، علوم‌، تحقیقات و فناوری و بهداشت‌، درمان و آموزش‌پزشکی‌، سازمان بهزیستی کشور و دانشگاه آزاد اسلامی موضوع نامه شماره 800.16448ـ 10 مورخ‌1383.11.24 سازمان بهزیستی کشور و به استناد تبصره ماده (8) قانون جامع حمایت از حقوق معلولان‌مصوب 1383ـ آیین‌نامه اجرایی ماده (8) قانون یادشده را به شرح زیر تصویب نمود:

ماده 1ـ در این آیین نامه عبارات به کار رفته در معانی مشروح زیر به کار می روند:

الف ـ معلول : فردی که شرایط مقرر در ماده (1) قانون جامع حمایت ازحقوق معلولان ـ مصوب 1383ـرا دارا باشد.

ب ـ قانون : قانون جامع حمایت از حقوق معلولان ـ مصوب 1383ـ

پ ـ معلول نیازمند واجد شرایط : معلولی که نیازمند بودن وی به تایید واحدهای ذیربط در سازمان بهزیستی کشور رسیده باشد.

ت ـ آموزش رایگان : معافیت معلول از پرداخت هزینه های آموزشی در واحدهای آموزشی مربوط .

ث ـ آموزش : آموزش در تمام مقاطع مختلف تحصیلی شامل مهدکودک (تا قبل از سن ورود به دبستان )ابتدایی ، راهنمایی ، متوسطه ، پیش دانشگاهی ، عالی (دانشگاهی )، تخصصی و تکمیلی و آموزش مهارتهای فنی و حرفه ای .

ج ـ واحدهای آموزشی : واحدهای آموزشی وزارتخانه های علوم ، تحقیقات و فناوری ، بهداشت ، درمان وآموزش پزشکی و آموزش و پرورش ، سازمان بهزیستی کشور، سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، دانشگاه آزاد اسلامی ، دانشگاه پیام نور، دانشگاه جامع علمی کاربردی ، واحدهای آموزشی سایر وزارتخانه ها،سازمانها، مؤسسات و شرکتهای دولتی .

ماده 2 ـ کلیه معلولان نیازمند واجد شرایط می توانند از آموزش رایگان در تمام مقاطع تحصیلی و درکلیه واحدهای آموزشی بهره مند گردند.

ماده 3 ـ شرایط ورود و مدت آموزش معلولان نیازمند واجد شرایط در واحدهای آموزشی برابر ضوابطو مقررات آموزشی حاکم بر واحدهای آموزشی مربوط خواهد بود و معلولان نیازمند واجد شرایط مجازند فقط از آموزش رایگان برای حداکثر مدت آموزشی تعیین شده در آیین نامه آموزشی واحد آموزشی مربوط بهره مندگردند.

ماده 4 ـ آن عده از معلولان نیازمند واجد شرایط که از بورسیه تحصیلی یا تعهد دبیری با پوشش صددرصد استفاده می نمایند نمی توانند از آموزش رایگان مقرر شده در این آیین نامه بهره مند شوند.

تبصره ـ آن عده از معلولانی که بخشی از هزینه آموزش یا بورسیه آنها از منابع اعتباری دستگاههای دولتی تامین می شود فقط می توانند تا سقف کسری هزینه های آموزشی از تسهیلات و مزایای این آیین نامه استفاده نمایند.

ماده 5 ـ سازمان مدیریت موظف است اعتبار مورد نیاز برای دانشجویان معلول نیازمند که براساس ماده (50) قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران ـ مصوب 1383جذب می شوند را پیش بینی و پرداخت نماید.

محمدرضا عارف ـ معاون اول رییس جمهور

FavoriteLoadingاضافه کردن به لیست علاقه مندی ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

« »

Scroll to top