آیا نارگیل مى تواند منابع آب شهرى را تصفیه کند؟

در ۲۴ شهریور | مجموعه علمی آموزشی, مقالات | توسط | دیدگاه بدون دیدگاه

آیا نارگیل مى تواند منابع آب شهرى را تصفیه کند؟

شیره نارگیل گزینه مناسبى براى رفع تشنگی است اما آیا این میوه مى تواند منبعى براى تامین آبى تمیز و مطمئن باشد؟ از نظر شرکت تحقیقاتى بین المللى تراینگل این امر امکان پذیر است. این شرکت با بودجه اى که توسط بنیاد بیل و ملیندا گیتس براى رفع معضل کمبود بهداشت در کشور هاى در حال توسعه اختصاص یافته است، سیستم تصفیه فاضلاب مقرون به صرفه اى را طراحى کرده است. عنصر اساسى این فن آورى کوکوپیت است- گرد و الیافی که پس از جدا کردن پوسته نارگیل به جا مى ماند و مى توان از آن براى جداسازى و تصفیه مواد آلى از آب استفاده کرد.

در این روش فاضلاب از یک بیو فیلتر (فیلتر زیستى) که از کوکوپیت تشکیل شده عبور مى کند. این فیلتر جامدات معلق در فاضلاب را جذب کرده و سپس مواد آلى توسط میکروب هاى موجود در کوکوپیت مصرف و تجزیه مى شوند. این فرآیند حدود ٩٠٪ از جامدات و عوامل بیمارى زاى موجود در فاضلاب هاى خانگى را از بین مى برد. محصول نهایى آبى خواهد بود که مى توان از آن براى آبیارى استفاده کرد یا آن را به سادگى به محیط زیست برگرداند.

مهمترین مزیت استفاده از کوکوپیت دوام آن است چرا که تنها پس از هر ۶ ماه استفاده نیاز به تعویض دارد و هزینه روزانه استفاده از آن براى فیلتر کردن آب براى هر نفر چیزى کمتر از ٢سنت آمریکا است. علاوه بر این مى توان با استفاده از مخازن مخصوص از کوکوپیت استفاده شده نیز  تولید کمپوستى نمود که یک افزودنى غنى از مواد مغذى براى خاک خواهد بود و علاوه بر این می تواند قابلیت نگهدارى آب را در خاک افزایش دهد و از این رو باعث حفظ منابع شود. این سیستم به دلیل کوچک بودن گزینه مناسبی  براى مناطق پر تراکم شهرى است.

آیا نارگیل مى تواند منابع آب شهرى را تصفیه کند؟

آیا نارگیل مى تواند منابع آب شهرى را تصفیه کند؟

به گفته دیوید رابینز از کارشناسان آب و بهداشت موسسه آر تى آى مهمترین مانع توسعه این فن آورى تمایل جوامع محلى کم درآمد براى پرداخت هزینه آن است. در مناطقى که درآمد ها پایین هستند و اولویت هاى بسیارى از افراد غذا، سرپناه و آب است، معمولا قانع کردن افراد براى پرداخت هزینه تصفیه فاضلاب غالبا کار دشوارى است. اما همچنان رابینز معتقد است که این طرح ارزش سرمایه گذارى دارد چرا که این بیوفیلتر تقریبا ٣٠٪ ارزان تر از دیگر شیوه های تصفیه آب نظیر فن آوری تالاب های مصنوعی است. بر اساس برنامه ریزی ها قرار است تا این طرح امسال به صورت تجاری درآید.

این متن برای اولین بار در آینده سبز که مجله کارشناسان مستقل گفتمان آینده در حوزه پایداری است منتشر شده است.

FavoriteLoadingاضافه کردن به لیست علاقه مندی ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

« »

Scroll to top